Amplituner Onkyo A/V TX-NR1009 wyposażony jest w system DTS-Neo:X, pozwalający wytworzyć dźwięk w systemie 11.1 dodając do standardu 7.1 dodatkowe kanały przednie high i wide.
Urządzenie dzięki solidnemu układowi zasilającemu (pobór 830 W) i wzmacniaczom końcowym może współpracować z dowolnymi kolumnami głośnikowymi zapewniając wysokiej jakości dźwięk przestrzenny w dowolnych warunkach akustycznych.
Nowy Onkyo ma certyfikat THX Select2 Plus, który świadczy o tym, że urządzenie zapewnia odtwarzanie filmowej ścieżki dźwiękowej z wysoką jakością i głośnością (105 dB), w pomieszczeniach o powierzchni do 25 m2.
W TX-NR1009 zastosowano zaawansowany technologicznie procesor wizyjny HQV Vida VHD1900, który potrafi poprawić wyświetlany obraz. Dodatkowo dostępna jest rozbudowana regulacja obrazu ISF. Sygnał z HDMI można skalować w górę do rozdzielczości 4k (3840x2160) wykorzystując procesor Marvell Qdeo.
Dzięki USB znajdującemu się na panelu przednim możliwe jest bezpośrednie podłączenie i sterowanie odtwarzaczem iPod/iPhone. Natomiast na tylnej ściance znajduje się uniwersalny port Onkyo do którego można podłączyć jednym przewodem opcjonalną stację dokującą.
Nowy amplituner ma wbudowane wydajne wzmacniacze audio o mocy 180 W / kanał / 6 Ω / 1 kHz / 1% (wysterowany jeden kanał) zbudowane wyłącznie z wykorzystaniem elementów dyskretnych, zrealizowane jako trójstopniowe odwrócone obwody Darlingtona.
Urządzenie dysponuje także kompletem dekoderów dźwięku przestrzennego z Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Pełną konfigurację systemu można bardzo łatwo wykonać wykorzystując korekcję akustyki pomieszczenia AudysseyMultEQ XT. Dodatkowo TX-NR1009 wyposażony jest w procesor Audyssey DSX i dekoder DolbyPro Logic IIz dodające do tradycyjnej ścieżki multikanałowej dodatkowe informacje przeznaczone dla kanałów przednich High i Wide.
TX-NR1009 wyposażony jest w łącza takie jak: RS232, IR In/Out, Trigger 12V (Zone 2/3 ) co pozwala wpiąć go w zewnętrzny system sterowania (tzw. „Inteligentny dom”). Urządzenie ma 11 par wyjść głośnikowych umieszczonych w jednym szeregu, co ułatwia montaż nawet bardzo grubych przewodów głośnikowych.
Amplituner ma także osiem wejść HDMI i dwa wyjścia, obsługujące bardzo realistyczny obraz przestrzenny 3D z Audio Return Channel, Deep Color, x.v.Color oraz LipSync. Jako przetworniki cyfrowo analogowe zastosowano TI Burr-Brown 192 kHz / 24 bit dla każdego kanału (PCM1690 i PCM1789).
Dzięki trybowi Zone 2/3 możliwe jest nagłośnienie dodatkowych pomieszczeń wykorzystując dwa lub cztery z dziewięciu wzmacniaczy znajdujących się w amplitunerze. W każdym z nich możemy słuchać innego źródła sygnału. Onkyo wyposażony jest także w wejście sygnału wizyjnego z komputera.
TX-NR1009 wyposażony jest w technologię Jitter-Clining oczyszczającą obwody cyfrowe ze wszelkich zakłóceń, a także, w zaawansowany tryb poprawiający odsłuch dźwięku skompresowanego - Advanced Music Optimizer. Dostępne jest wyświetlanie funkcji na ekranie telewizora podłączonego przewodem HDMI.
Amplituner ma wbudowany tuner radiowy FM/AM z RDS (PS/RT/PTY/TP) z pamięcią 40 stacji. Pilot zdalnego sterowania jest programowalny, pracuje w trybie Bi-directional, posiada tryby makro i podświetlane klawisze. Wyposażenia dopełnia: wejście gramofonowe i wyjście z przedwzmacniacza 9.2 dzięki któremu można wykorzystać amplituner do stworzenia systemu 11.2 i dodatkowo Zone 2 i Zone 3 wykorzystując dodatkowe wzmacniacze.
Amplituner Onkyo A/V TX-NR1009 jest już dostępny w sugerowanej cenie detalicznej 5999 złotych.
Więcej o rozwiązaniach audio:
- Onkyo TX-8050: amplituner stereo z radiem internetowym
- Odtwarzacz multimedialny z tunerem DVB-T2
- Lark Free2Go 7.0 - przenośny odtwarzacz DVD
Źródło: Onkyo
Komentarze
391% zniekształceń 0,01 jest słabo słyszalne czyli 100x mniej :)
HiFi charakteryzuje się zniekształceniami 0,001% (przynajmniej powinno)
a 180 W to ma za pewne w 5.1 ;] przy wlaczeniu na te 11.1 moc na poszczegolny kanal za pewne bedzie sporo nizsza ;]]]
Ale komu i po co te 180w na kanal ??? :))) przy 50w w stereo moze rozbolec glowa w 25m2 :)
Prwdziwą moc na kanał oblicza się tak >>> efektywność prądowa-40% minus straty 5% podzielone przez kanał 180w =
= 35% * 180w = 63 waty realnej mocy na kanał co i tak w przypadku amplitunera jest wysoką mocą , dla poruwnania moja stara yamaha miała 30w realnej mocy na kanał i potrafiła zagrać mocno w pokoju 15m2.
Teraz obliczcie swoje ampli :)
Poza tym uważam, że dla przeciętnego użytkownika komputera który podłącza kompa do amplitunera absolutnie wystarczające są prostsze modele które przy naprawdę akceptowalnej cenie typu 12XX-15XX zł oferują świetne parametry i nadają się do aż za dobrego nagłośnienia pokoju np. 4x4 a może i większego. Co do standardu np. 7.1 a co dopiero 11.1 to już dla mnie przerost formy nad treścią i marketing. Łatwo dostępnych materiałów w tych standardach jest masa czyli policzyć je można na palcach dosłownie dwóch rąk.
Osobiście korzystam ze znacznie prostszego Onkyo TX-SR508. W połączeniu z popularnymi głośniczkami Quadral Quintas 5000 i przerobionym subem z padniętego zestawu Logitecha z-5500. Zestaw uznawany jako taki poziom "entry" audio wielokrotnie wyprzedza pod względem wierności reprodukowanego dźwięku najlepsze dedykowane komputerowe zestawy jak np. poprzednio przez mnie użytkowany Logitech z-5500. Jak ktoś ma jakieś pytania to zapraszam.
chętnym naprawdę wysokich parametrów polecam poczekać na zbliżających się następców DSP-Z11 oraz DSP-Z7
bo to Onkyo poza skalowaniem obrazu do 4k niczym nie zachwyca
Co do mocy to jest rzeczywiście 180W x 11 kanałów przy 830W.
Tylko że 180W jest dla danego kanału podane czyli każdy na wyjściu ma 180W.
No i ta skromna cena. Za 2 strony bełkotu marketingowego cena x2.
Chcecie 7.1, ze skalerami HD i przyzwoitym dźwiękiem? Wystarczy Yamaha RX-V1067 Aventage za 3000 a i tańsze opcje istnieją.
I można iść spokojnie o zakład, że 60% społeczeństwa w ślepym teście nie odróżni wzmacniacza za 6000 od tego za 2500 czy 3000.