Opaski fitness mogą mieć jeszcze jedną funkcję. Z najnowszego badania wynika, że mogą okazać się pomocne również w wykrywaniu stanów depresyjnych.
Opaski fitness jako wykrywacze depresji
Około 300 dorosłych osób wypełniło kwestionariusze, a następnie przez dwa tygodnie nosiło opaski Fitbit Charge, zdejmując je tylko na czas (swojej) kąpieli i (ich) ładowania. Eksperyment miał wykazać, czy tego typu gadżety mogą osiągać jakąkolwiek skuteczność w wykrywaniu stanów depresyjnych i ocenie ryzyka wystąpienia tego typu zaburzeń.
Badanie przeprowadził zespół singapurskiego Nanyang Technological University. Wykorzystał oprogramowanie komputerowe bazujące na sztucznej inteligencji, a konkretnie na uczeniu maszynowym. Okazało się, że same dane zebrane przez opaski wystarczyły, by z 80-procentową skutecznością przewidzieć, którzy uczestnicy eksperymentu są najbliżsi depresji, a którym raczej ona nie grozi. Dalsze rozwijanie tego programu może w dodatku znacząco zwiększyć tę skuteczność.
„W zdrowym ciele zdrowy duch”
Oczywiście same ćwiczenia fizyczne nie sprawią magicznie, że depresja zniknie. Na pewno jednak nie zaszkodzą. Mogą pomóc w odnalezieniu celu, a dotleniony mózg – w odnalezieniu odpowiedzi na niedające spokoju pytania. Nie jest też tajemnicą, że aktywność pobudza uwalnianie endorfin – hormonów szczęścia. Tymczasem opaski fitness skutecznie motywują do podejmowania tego typu działań. Mogą zatem nie tylko zidentyfikować problem, ale i pomóc się z nim uporać.
Monitoring snu i pracy serca – to podstawa
Kluczowymi danymi gromadzonymi przez opaski, a następnie wykorzystywanymi do analizy ryzyka, były te pochodzące z monitorów snu i pracy serca. Przede wszystkim chodzi o zmienność w czasie budzenia się i zasypiania oraz rytm serca w kolejnych fazach snu.
„Nasze badanie wykazało, że z powodzeniem możemy wykorzystać dane gromadzone przez czujniki w gadżetach ubieralnych do wykrywania ryzyka rozwoju depresji – skomentował profesor Josip Car stojący na czele zespołu badaczy. – Dzięki naszemu oprogramowaniu, ale też rosnącej popularności tego typu urządzeń, ten sposób może w przyszłości być wykorzystywany do przesiewowych testów na depresję”.
„W przyszłości”, ponieważ ocena ryzyka rozwoju depresji jest funkcją, która nie jest obecnie częścią oprogramowania opasek fitness. Jak jednak widać – nic nie stoi na przeszkodzie, by się stała.
Źródło: Nanyang Technological University, New Atlas, informacja własna
Komentarze
1