OpenCL faktycznie przyspiesza?
Od jakiegoś czasu słyszy się o wsparciu OpenCL dla licznych aplikacji. Może się nimi pochwalić choćby najnowszy pakiet Adobe CS6, GIMP, WinZip czy produkty CyberLink - jak program do edycji wideo PowerDirector 10.
Na jaki faktyczny wzrost wydajności możemy liczyć? Przypomnijmy, że dzięki OpenCL komputer do obliczeń może wykorzystywać nie tylko procesor, ale również i kartę graficzną.
Sprawdziliśmy działanie akceleracji OpenCL w programie CyberLink PowerDirector 10. Wykorzystuje ona moc kart graficznych zarówno podczas podglądu, jak i renderowania gotowej animacji.
Należy zaznaczyć, że nie wszystkie efekty mają jeszcze wsparcie tej technologii, jednak ich liczba jest spora (na powyższym zrzucie ekranowym oznaczone są ikoną Radeona). W testach wykorzystaliśmy następującą platformę testową:
- Procesor: AMD FX 8150 3,6GHz
- Płyta główna: Gigabyte GA-990X-UD3
- RAM: Kingston HyperX 2 x 4GB 1866MHz
- Karta graficzna: VTX 3D Radeon HD 7770
- Dysk: Kingston HyperX 120GB 3K SSD
- System: Windows 7 Ultimate SP1 64-bit
- Sterowniki: Catalyst 12.6 beta
Trudno zmierzyć procentowo w jaki sposób akceleracja OpenCL wspomaga procesor, bowiem jej wykorzystanie w CyberLink PowerDirector 10 wiąże się z niższym obciążeniem CPU. Włączenie akceleracji nie obciąża mocno karty graficznej (przynajmniej w testowanym przez nas programie PowerDirector 10) - w zależności od użytego efektu obciążenie procesora graficznego mogło wynosić 10, 20, 30 lub 60%.
Najwyższe obciążenie GPU jakie udało się na zaobserwować wynosiło 69%. Podczas renderowania bez włączonej akceleracji OpenCL, karta graficzna utrzymywała zegary rdzenia i pamięci na niskim poziomie oszczędzania energii (tryb 2D). Pomimo dość niskiego wykorzystania podczas akceleracji OpenCL, zegary karty graficznej pracowały w trybie wysokim (3D).
CyberLink PowerDirector 10: renderowanie wideo
[minuty, sekundy] mniej = lepiej
akceleracja OpenCL | 5,15 |
bez OpenCL | 7,22 |
Jako, że dane efekty w różnym stopniu wykorzystują kartę graficzną (od 10 do 70%), podzieliśmy film na kilkanaście części - w każdej z nich zastosowaliśmy inny efekt wykorzystujący OpenCL.
Jak widać na powyższym wykresie, czas renderowania animacji znacznie się skrócił. Radeon HD 7770 jest kartą z niższego segmentu średniego i w grach sprawdza się nieco gorzej od HD 6850. Jego efektywność w obliczeniach OpenCL jest jednak znacznie większa dzięki architekturze GCN (28-nm).
Dla osób zajmujących się amatorsko, czy półprofesjonalnie obróbką wideo to naprawdę doskonałe rozwiązanie, bowiem mogą uzyskać dodatkową moc obliczeniową bez inwestycji w drogi sprzęt profesjonalny.
Więcej informacji o OpenCL:
- OpenCL: AMD Radeon HD 7770 vs 6850
- OpenCL: Adobe Photoshop CS6, Creative Suite 6 i WinZip 16.5 wykorzystują moc GPU
- CLBenchmark: pobierz benchmark mierzący wydajność OpenCL (download)
Źródło: informacja własna
Komentarze
48Po podmianie bibliotek na CUDA i wybraniu CUDA roznice sa niemal identyczne wiec wina lezy po stronie cyberlinku - zbyt mala czesc samej edycji wykorzystuje GPU.
Przy zastosowaniu gtx460 vs intel i7@5Ghz odnotowuje wzrost wydajnosci bliski 150% przy renderingu w sony vegas. Czyli albo FX jest tak piekielnie szybki, albo 7770 jest piekielnie slaby w te klocki.
Za chwile sprawdze na powerdirectorze bo az sie wierzyc nie chce.