Superkomputer Titan przeszedł do historii - jego miejsce zastąpi eksaskalarny Frontier
Titan zajmował 12. miejsce w rankingu najwydajniejszych superkomputerów na świecie. ORNL nie przekaże konstrukcji innym ośrodkom badawczym.
Coś się kończy, coś się zaczyna. Laboratorium Oak Ridge National Laboratory wyłączyło superkomputer Titan, a więc niegdyś najwydajniejszą tego typu konstrukcję na świecie. Urządzenie zostanie zastąpione przez jeszcze wydajniejszy system Frontier.
Titan to tak naprawdę zmodernizowany superkomputer Jaguar, który został oddany do użytku w 2012 roku. Konstrukcja wykorzystuje 18 688 procesorów AMD Opteron 6274 i 18 688 akceleratorów obliczeniowych Nvidia Tesla K20x, co pozwala uzyskać szczytową moc obliczeniową na poziomie 27,11 PFLOPS – wynik dawał 12. miejsce w rankingu najwydajniejszych superkomputerów na świecie TOP500.
Superkomputer Titan został wyłączony w miniony czwartek. Nagranie z tego wydarzenia opublikował na swoim Twitterze George Markomanolis, inżynier pracujący w laboratorium ORNL.
The final shutdown! Bye bye TITAN! #HPC @OLCFGOV pic.twitter.com/0YnlDweUPq
— George Markomanolis (@geomark) August 2, 2019
ORNL nie zdecyduje się na przekazanie modułów Titana innym ośrodkom badawczym, ponieważ koszt takiego rozwiązania byłby nieopłacalny dla mniejszych grup badawczych lub uniwersytetów. Superkomputer zostanie więc poddany recyklingowi.
Warto dodać, że w miejsce Titana zostanie zainstalowany dużo wydajniejszy superkomputer Frontier. Nowa konstrukcja będzie bazować na procesorach AMD Epyc i układach graficznych Radeon Instinct, które pozwolą uzyskać 1,5 eksaflopsa mocy obliczeniowej (55x więcej niż w przypadku Titana).
Źródło: Twitter @ George Markomanolis, ComputerBase, inf. własna
Komentarze
14