Bezpieczeństwo

Oto, dlaczego powinineś zaprzestać używać laptopa służbowego do prywatnych celów

przeczytasz w 1 min.

Najnowsze badania ESET pokazują, że 90% pracowników używa firmowych laptopów do celów prywatnych, co stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa cyfrowego. Firmy muszą wzmocnić ochronę i edukować pracowników.

Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę ESET wskazują, że aż 90% pracowników korzysta z firmowych laptopów do celów prywatnych. Tego rodzaju praktyki mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa cyfrowego. Szczególnie niebezpieczne są działania, takie jak przeglądanie treści dla dorosłych, hazard, dostęp do dark webu oraz nielegalne streamowanie sportu.

Według ESET, wzrost pracy hybrydowej i zdalnej spowodował dodatkowe obciążenie dla zespołów ds. bezpieczeństwa. Firmy powinny zatem rozważyć wdrożenie bardziej zaawansowanych środków ochrony, które umożliwią zdalne zarządzanie urządzeniami służbowymi, oraz edukację pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Niebezpieczne nawyki pracowników

Badanie pokazało, że aż 63% respondentów odwiedza dark web za pomocą służbowych laptopów co tydzień, a 17% robi to codziennie. Młodsi pracownicy (16-24 lata) częściej łączą się z niezabezpieczonymi sieciami Wi-Fi oraz korzystają z prywatnych urządzeń USB.

Jake Moore, doradca ds. cyberbezpieczeństwa w ESET, zauważył, że choć praca hybrydowa ma swoje zalety, firmy muszą wprowadzać skuteczniejsze procedury ochrony.

Prywatność kontra bezpieczeństwo

Pomimo ryzyk związanych z prywatnym użytkowaniem firmowych urządzeń, jedna trzecia pracowników uważa, że monitorowanie ich działań przez pracodawcę to naruszenie prywatności. Co więcej, 18% respondentów nie ma zainstalowanego żadnego oprogramowania zabezpieczającego, a 7% nie jest pewnych, czy ich urządzenie jest odpowiednio chronione.

Z uwagi na to, że praca hybrydowa staje się coraz bardziej powszechna, firmy muszą zaostrzyć zasady, aby chronić zarówno wrażliwe informacje, jak i samych pracowników.

Źródło: techradar.com

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    piomiq
    -4
    Autor nie wziął pod uwagę, że można korzystać z samego sprzętu bez zainstalowanego na nim oprogramowania. Jak? Niech autor się zastanowi.
    Można tak korzystać w powyższy sposób i wtedy artykuł nie ma związku. I dlatego teza autor jest nieprawdziwa.
    • avatar
      rrrrrr
      0
      Laptop firmowy jest własnością firmy, nie pracownika. Jest uczciwym monitorowanie sposobu, w jaki jest używany, dopóki ten sposób jest ograniczony do sprzętu firmowego, a nie prywatnego.
      • avatar
        GejzerJara
        0
        @Mateuesz, litości. przeklepałeś jakiś inny artykuł jak leci. bez żadnych refleksji itp. prawdziwym problemem nie jest używanie służbówki do prywaty, lecz w braku rozdzielenia uruchomionych procesów na strefy, tutaj dla przykładu służbową i prywatną. sprawę można też rozwiązać wirtualizacją.

        a wszystko przez to, że pulpit windowsa został skonstruowany tak, jak pierwsze pulpity z unixa bazujące na motif, oraz dawnych desktopach z windows3.11. czyli wszystkie procesy użytkownika są odpalane na tych samych uprawnieniach i w tej samej przestrzeni, jaką ma użytkownik.

        w windows trochę się zmieniło od Windows Vista, gdzie zawitał UAC, bo do tego momentu praktycznie wszyscy userzey pracowali na prawach admina. ale to kropla w morzu potrzeb.
        • avatar
          Marek1981
          0
          A ile firmy zyskują że pracownik jest dostępny 24h? Ile zyskują na zrobieniu po pracy/dokończeniu w domu.
          • avatar
            narmiak
            0
            A co w wypadku, kiedy pracodawca nie daje laptopa, tylko każe korzystać z własnego sprzętu przy pracy zdalnej, żeby podłączyć się do ich wirtualki? :)
            • avatar
              smigacz
              0
              "Badanie pokazało, że aż 63% respondentów odwiedza dark web za pomocą służbowych laptopów co tydzień". Naprawdę? Co to była za grupa reprezentatywna? :> Powoływanie się na badania, bez podania źródła uważam za niepoważne (techradar.com trudno uznać za "źródło")

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login