1200 sztuk konsoli OUYA w wersji DEV zostało rozesłanych do twórców aplikacji
Co z tego wyniknie?
Tak jak zapowiadano, konsola OUYA w wersji deweloperskiej została rozesłana do twórców oprogramowania i programistów, którzy wcześniej wyrazili chęć jej pozyskania i przygotowania dla niej aplikacji.
Konsola OUYA gigantyczny sukces odniosła podczas akcji zbiórki pieniędzy w usłudze Kickstarter, na której twórcy konsoli zbierali niecały milion dolarów. Jak się okazało, ponad 60 tys. wpłacających przekazało, znacznie więcej niż potrzebowali twórcy, bo aż 8 596 474 dolarów. OUYA to otwarta konsola, mająca kosztować zaledwie 99 dolarów. Za część softwarową odpowiada system operacyjny Google Android, a sama konsola została wyposażona w typowo mobilne podzespoły:
- procesor: NVIDIA Tegra 3 (cztery rdzenie)
- pamięć operacyjna: 1GB RAM
- pamięć: 8 GB wewnętrznej pamięci flash
- moduły: WiFi 802.11 b/g/n, Ethernet, Bluetooth LE 4.0
- złącza: HDMI do podłączenia TV z obsługą 1080p HD, USB 2.0
- kontroler: bezprzewodowy kontroler (dwie analogowe gałki, d-pad, osiem przycisków, przycisk systemowy i touchpad)
- system: Google Android 4.0
Konsola będzie obsługiwała tradycyjne aplikacja pisane dla Androida, jak i ekskluzywne produkcje specjalnie dla niej. Jedną z nich ma być dostarczana bezpośrednio z konsolą gra Final Fantasy III w HD, a także m.in. Minecraft oraz wiele innych.
Dodatkowo za pośrednictwem tej małej podłączanej do telewizora konsoli będzie można pograć w gry znane z „blaszaków” i to w najwyższych detalach, a to dzięki integracji z usługą OnLive. W konsoli znajdą się również aplikacje: VEVO, Tuneln, iHeartRadio czy nawet kombajn multimedialny zmieniający każde urządzenie w domowe centrum multimediów – XBMC.
Konsola w wersji dla programistów miała pod koniec grudnia zostać rozesłana, tak też się stało. Z siedziby twórców wyjechało niedawno 1200 sztuk konsoli, które trafią do rąk programistów i deweloperów różnej maści oprogramowania, którzy wcześniej wyrazi chęć jej otrzymania. Warunkiem otrzymania było przedstawienie planu na stworzenie oprogramowania, który akceptowali twórcy konsoli.
Do ich rąk powędrowała przezroczysta wersja konsoli w limitowanej edycji, dwa kontrolery będące wciąż w roboczej wersji, kabel HDMI, microUSB, zasilacz i wentylator. Warto podkreślić, że w oficjalnej specyfikacji konsoli widnieje jedynie port USB 2.0, natomiast niedawno twórcy poinformowali, że udało im się zawrzeć złącze microUSB. Zaskoczeniem jest także obecność wentylatora, oznacza to, że konsola będzie mogła być poddawana różnym modyfikacjom, w tym podkręcaniu podzespołów.
Jednocześnie na deweloperów będzie czekał pakiet Development Kit (ODK), rozprowadzany na zasadach otwartej licencji Apache 2.0. Przygotowano również specjalne forum dyskusyjne, portal dla programistów oraz udostępniono szczegółową dokumentację.
Premiera konsoli powinna odbyć się na początku wiosny 2013 roku.
Źródło: OUYA, TechSpot
Komentarze
64Czy to ma większy sens ?
Android na tym sprzęcie całkowicie go ograniczy. Czemu? W prawdziwych konsolach jak PS3 czy XBOX360 (nie mówiąc już o PS Vita, która ma podobną specyfikację do tego HOUYA) system jest zbudowany tak, że cała moc procesora i grafiki przeznaczana jest na obliczanie gry. Normalne systemy operacyjne zbierają bardzo dużo z RAMu czy CPU i GPU, Android nie jest inny. Już nawet pomijając to, że w prawdziwych konsolach, w CPU mamy jeden rdzeń główny i podległe mu rdzenie zoptymalizowane do obliczania tekstur i innych bzdur należących do GPU, dzięki czemu CPU & GPU to harmonia uderzająca z poczwórną mocą. Właśnie dlatego na PS3, które ma o wiele gorszą specyfikację niż przeciętny komputer gracza, często gęsto dostajemy o wiele wyższy poziom gamingu (modele, tekstury, FPS, etc.) niż na właśnie takim komputerze.
Jeżeli takie by to było łatwe zrobić z Androida konsolę, to wszystkie chińskie podróbki PS Vita (mające taką samą jak Vita specyfikacje!) robiłyby furorę, bo dostarczałyby tą samą moc za dwa, trzy razy niższą cenę.
Już mieliśmy próby zrobienia (nie przez nieznane firmy chinoli, robiące produkty na rumuńskie targi) konsoli na Androidzie przez prawdziwe firmy tj. Sony - mowa tu o "PSPhone", czyli Xperii Play. Totalna klapa.
Moim zdaniem ta HOUYA to badziew poziomu podróbek konsol z Allegro (te, na które czekasz 2 tygodnie, bo płyną do ciebie z HongKongu lub Shenzhen) bez przyszłości, która rozleci się w 3 tygodnie po odpakowaniu, a będzie miała nawet dobry start tylko z powodu rozgłosu zapewnionego przez Kickstarter, tak jak Goophone'owi i5 & Y5 popularność zapewniła wygrana z Apple o patenty. Jakby wszystkie chinole ogłaszali się ze swoimi Pumba-mi, SciPhone-ami czy PlayNation-ami na Kickstarterze to nie tylko nie marnowaliby pieniędzy na produkcję, co jeszcze zdominowaliby rynek.
Pad zdjęty niczym z xboxa 1, lipne gry, lipne wykonanie, wielkie nic dla mas za GRUBĄ gotówkę.....
Kwota: u nas liczmy jakieś 450zł!???? Nowy xbox 360 -700zł //PS3 800zł, WII Mini 99 dolców - 300zł!!!!!!!!
KTO TO KUPI?
- za to że tak naprawdę to nie jest konsola tylko zlepek jakichśtam podzespołów
(moim zdaniem konsola jest to zajebista technologicznie zabawka elektroniczna do Gry)
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=samsung_exynos5_dual&num=7
http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTI0NzA
pakowanie sie w tegre 3 to zarzewie porazki.