Pamięć RAM

Pamięć DDR3 w technologii 50 nm

przeczytasz w 1 min.

Firma ELPIDA, zajmująca się produkcją pamięci DRAM (Dynamic Random Access Memory) poinformowała, że projekt przejścia na proces technologiczny 50-nanometrów został zakończony pomyślnie. Firma od dłuższego czasu pracowała nad tym projektem. Teraz układy DDR3 SDRAM będą mogły być wykonywane w procesie 50nm, co umożliwi firmie produkcję najbardziej oszczędnych i najmniejszych modułów na świecie. Pamięci mają być przeznaczone na rynek high-endowych komputerów, będą dostępne w częstotliwościach 800, 1066, 1333, 1600, 1866, 2133 i 2500 MHz, a pracować mają już przy niskim napięciu 1.2V lub 1.35V, a także przy 1.5V.

Sprzedaż nowych chipów ma nastąpić w pierwszym kwartale 2009 roku.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Darkeners
    0
    2500 przy napięciu 1,5... to jeszcze ile do OC zostaje, ciekawe jakie opóźnienia będą miały. Fajnie jakby producenci poszli ich śladem i żeby jeszcze to wszystko staniało.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Timingi pewnie będą na poziomie High-endowych pamięci DDR3 czyli w okolicach 7-7-7-21 albo mniej. OC pewnie też pójdzie w górę ale nie więcej niż 10% od starszych wersji.
      • avatar
        Szymon331
        0
        2500mhz na pamięciach, kto by pomyślał że to już czas. Tzn że w niektórych przypadkach już wkrótce będzie można dobić do 3Ghz?
        • avatar
          celorum
          0
          Nie zdziwie się jak będą mieć timingi 13-13-13-39
          • avatar
            max-bit
            0
            jazda pomiędzy 800 a kosmicznym 2500 MHz poega oczywiście na czasach opóżnień na całe szczęscie współczesne procesory są dosć nieczułe na tak kosmiczne opóźniania jak wspomniane przez poprzednika 13 :)
            Zmiejszenie rozmiaru tech ma głównie za cel zwiększenie uzysku i pojemnosći pamieci a czasy i rzeczywista przepustowość hmmm szczególnie te czestotliwości to nic innego jak chłyt majkientingowy :)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Timingi też troche zwiększają przepustowość, ale tak jak napisał Dzangyl taktowanie więcej daje niż timingi.
              • avatar
                TheMarty
                0
                Trochę sprostowania i ostudzenia zapału...

                1. 800, 1066, etc... to nie takt zegara (TCK) tylko tzw. datarate (czyli TCK*2) - "male" przeklamanie w newsie. Predkosc zegara podaje sie w MHz, ale datarate juz nie (dobrze to pamietac i nie mieszac jednego z drugim, bo wychodza bzdury)
                2. z tymi niskimi napieciami, to tez tak pieknie nie jest. Regula jest taka - im nizsze napiecie, tym mniejsza predkosc. Takze o kombinacji DDR3-2500 i 1.2V mozecie zapomniec.
                3. predkosc tzw. core (czyli samej pamieci) pozostaje od lat stala (bo praw fizyki sie nie zmieni, i elektrony leca jak leca) i utrzymuje sie na poziome 200MHz. Predkosc zewnetrzna jest wlasnie osiagana poprzez tzw. prefetch, czyli "zbieranie do kupy" wiekszej ilosci bitow z pamieci (z predkoscia 200MHz) i "wypluwanie" ich na raz z predkoscia 800MHz lub wiecej (lub 1600 Data rate jak kto woli). Czas ktory potrzeba na wydobycie informacji z pamieci plus "uzbieranie" registru prefetch jest wlasnie ukryty pod timingami, czy tez opoznieniami.
                4. Elpida moze oglaszac, ze ruszaja z produkcja, ale pamietajcie, ze takie "nowinki" sa czesto na wyrost (tudziez ze wzgledu na inwestorow). Przede wszystkim sam proces technologiczny, to jeszcze nie oznacza konkretnego produktu.
                • avatar
                  Ruter19
                  0
                  W 2009 roku O_o upssssss ktos tu sie walnoł :)
                  • avatar
                    Ruter19
                    0
                    walnął upsss

                    Witaj!

                    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                    Połącz konto już teraz.

                    Zaloguj przez 1Login