Już na 2013 rok planowane jest wprowadzenia na rynek pierwszych pamięci wykorzystujących memrystory, które znajdą zastosowanie w dyskach SSD i pamięciach flash.
Na samym początku warto sobie przypomnieć, czym jest memrystor. Jest to jeden z podstawowych podzespołów elektronicznych, który po raz pierwszy został skonstruowany w laboratoriach HP w 2008 roku. Element ten można określić rezystorem, który jest w stanie zmieniać swoją oporność w zależności od kierunku przepływu prądu. Gdy jednak odetniemy mu zasilanie, to zapamięta on ostatnią wartość swojej rezystancji. O budowie pamięci z memrystorów mówiło się już stosunkowo dawno, ale coś w tej kwestii drgnęło dopiero rok temu, gdy HP nawiązało współpracę z Hynix Semiconductor.
Na konferencji International Electronics Forum 2011 w hiszpańskiej Sewilli, poznaliśmy trochę więcej informacji odnośnie pamięci z memrystorów. Stan Williams z firmy HP zapowiedział, że już w 2013 roku pojawią się pierwsze nieulotne pamięci nowej generacji. Znajdą one zastosowanie w dyskach SSD oraz pamięciach flash dla urządzeń przenośnych – na przykład smartfonów.
Macierz 17 memrystorów sfotografowana za przy pomocy mikrospoku elektronowego
Niedługo potem ma się pojawić ulotna pamięć RAM z memrystorów - ReRAM (Resistive Random Access Memory). Williams poinformował, że prawdopodobnie w 2014 roku, a już na pewno w 2015, HP wprowadzi konkurenta tradycyjnych pamięci SRAM i DRAM. Do rozpowszechnienia pamięci ReRAM, ma się także przyczynić sprzedawanie na nie licencji także innym producentom. Jednym z nich jest Samsung, który obecnie także już pracuje nad pamięciami z memrystorów. Poniżej możecie zobaczyć filmik, w którym Stan Williams z firmy HP mówi o nowej generacji pamięci ReRAM.
Więcej o nowych technologiach:
- Laserowe 100 megabitowe łącze prosto na Marsa
- Magistrala PCI-Express 4.0 w 2015 lub 2016 roku
- Procesor Intel Haswell będzie energooszczędny
- Windows 8 będzie się uruchamiał o 70% szybciej
Źródło: ElectronicsWeekly
Komentarze
17"za pomocą" czy "przy pomocy" ? ;p
Swoją drogą to nie jest "mikrospok" elektronowy a bardziej AFM.
Mikroskopy elektronowe dają bardziej "realistyczne" obrazy, a to wygląda jak render komputerowy, tak jak w AFM.