Microsoft wprowadzi w Windows 8 nowy sposób ładowania systemu operacyjnego, który skróci czas jego uruchamiania nawet o 70%.
Nie da się ukryć, że Windows 7 jest jednym z bardziej udanych systemów firmy Microsoft, a jego głównymi zaletami jest łatwość obsługi, stabilność oraz nowe funkcje i narzędzia. Wielu jednak wiąże dobre nadzieje z następcą popularnej „siódemki”, a więc z Windows 8. Wiadomo o nim dosyć sporo, a co jakiś czas wyciekają do internetu jego kolejne, testowe kompilacje. Tym razem na blogu MSDN pojawiła się dosyć ciekawa informacja, dotycząca rozruchu systemu.
Nowa wersja Windowsa ma korzystać z całkowicie innego systemu uruchamiania, który będzie się różnić od tego z Windows 7. W obecnych systemach Windows, wyłączanie systemu odbywa się na zasadzie zamknięcia sesji użytkownika oraz sesji jądra systemu operacyjnego, natomiast przy uruchamianiu wszystko ładowane jest od nowa. Windows 8 ma jednak hibernować sesją jądra, a zamykać tylko sesją użytkownika.
Dodatkową nowością będzie to, że nowy system podczas uruchamiania będzie korzystać z wszystkich dostępnych rdzeni i wątków procesora, a nie tylko jednego jak to było dotychczas. Według Microsoftu wiąże się to z przyspieszeniem ładowania systemu nawet o 70% (w zależności od specyfikacji wykorzystanego komputera). Poniżej możecie zobaczyć wykres, który przedstawia porównanie czasów ładowania systemu operacyjnego na 30 różnych platformach sprzętowych. Windows 8 w większości przypadków uruchamiać się będzie około 20 sekund, podczas gdy Windows 7 może to robić ponad 2 – 3 razy dłużej.
Warto również zaznaczyć, że w nowym systemie będzie możliwość wybrania sposobu ładowania – do wybory będzie tradycyjna oraz szybsza. Poniżej możecie zobaczyć krótki filmik, prezentujący szybkość uruchamiania przyszłego systemu Microsoftu.
Więcej o Windows 8:
- Windows 8: dodano obsługę ISO i hub społecznościowy
- Windows 8 - garść informacji o zmianach w systemie
- Windows 8: nowe podejście do operacji na plikach
- USB 3.0 w Windows 8 będzie działało w trybie Pn
Źródło: blogs.msdn.com
Komentarze
72Liczenie na szczęście nie jest dobrą metodą projektowania sprawnych systemów...
Poza tym, co to za głupota porównywanie "cold start up Win7" z "fast start z Win8". Albo jedno, albo drugie. Win8 też musi mieć "cold start up"...
To dla równowagi może niech porównają "fast start up Win8", który nie hibernuje sesji użytkownika z "fast start up Win7", który hibernuje wszystko? Porównanie będzie równie miarodajne i rzeczowe, jak te prezentowane w artykule.
ale przy nowych dyskach SSD, normalny start bez sztuczek, hibernacji czy innych wynalazkow, trwa max. 15-20 sekund
u mnie system tuz po reinstalacji uruchamia sie okolo 7 sekund, po instlalacji kilku aplikacji doszlo do 13-14 sekund
dysk OCZ Solid 3
Chcą po prostu ogłupić jak to zawsze robią, zamiast zwykłego zamknij dadzą hibernuj jako domyślne i już innowacja i wszyscy sikają w portki, bez sensu dla mnie.
Hibernacja jest wrażliwa na zmiany sprzetu w miedzyczasie, no i bywa potrzeba uruchomienia systemu na czysto po dokonaniu zmian w systemie, lub poprostu ot tak. Hibernacja usług jądra i zimny start warstwy użytkownika a przy tym również zimny start sterowników.
Szybkość startu kompromisowa ale coś za coś.
Zamykanie też może być szybkie..hibernowanie całego ramu przy obecnie sporych jego ilościach jest czasochłonne.
Pierwszy raz, gdy postawiłem win 7 (chyba ultimate) na dysku (Samsung F3 500GB) czysty, dopiero zainstalowany -> gdy potem tylko komputer wyłączyłem - cegła => trwało to 3-4 sekundy. Nie mam mocnego kompa, ale zaskoczyło mnie to ogromnie. Bynajmniej nie było to wstrzymanie :P
Pozostawię to bez komentarza.