Akcesoria

Akumulatory eneloop w nowej odsłonie: wytrzymają 2100 ładowań

przeczytasz w 2 min.

Nowa linia akumulatorów obejmuje modele o pojemności od 550 do 2450 mAh. Tym razem trafią do dystrybucji już pod nowym logo Panasonic.

Panasonic eneloop

Czym są akumulatory eneloop nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć? Zwłaszcza miłośnikom fotografii i wszelkich gadżetów, które korzystają z zasilania za pomocą źródeł energii o kształcie paluszków AA i AAA. To najlepszy wybór, gdy szukamy akumulatora wydajnego, a zarazem pozbawionego efektu pamięci (eneloopy można doładowywać w dowolnym momencie) i szybkiego rozładowania, cech niepożądanych, a obecnych w tradycyjnych paluszkach typu NiMH. Panasonic, który po przejęciu Sanyo w ubiegłym roku, jest koncernem, który stoi za tym wynalazkiem, wprowadza nową linię akumulatorów eneloop. Na rynek trafiły trzy nowe modele z logo Panasonic, eneloop standard, eneloop lite oraz eneloop pro.

Od 2005 roku, gdy pierwsze eneloopy trafiły na rynek, jeszcze jako produkt firmowany przez Sanyo, do sklepów trafiło około 300 milionów egzemplarzy tych akmulatorów. Kolejne generacje mogły pochwalić się coraz większą liczbą cykli ładowania, które nie wpływają na degradację jakości akumulatorów. W przypadku paluszków AA początkowo było to 1000 ładowań, podobnie jak w tradycyjnych akumulatorach NiMH, w najnowszej generacji eneloop jest to 2100 ładowań.

Akumulatory eneloop są zatem bardzo trwałe, dlatego statystyki sprzedażowe operują mniejszymi liczbami niż w przypadku innych akumulatorów i baterii. Nie wszędzie eneloopy, z racji niższego napięcia, znajdą zastosowanie, jednak w większości sytuacji sprawują się idealnie. Wykorzystuje się je między innymi w aparatach cyfrowych i lampach błyskowych, w przypadku, których powolne tempo samorozładowywania się jest bardzo dużą zaletą. Z tego też powodu, akumulatory eneloop można używać od razu po zakupie bez konieczności ich ładowania.


Ładowarka Smart&Quick BK-CC16 dedykowana eneloopom. Oczywiście akumulatory można ładować rówież w innych ładowarkach, ale warto zadbać by były to modele z funkcjami kontroli procesu ładowania.

Zgodnie z nowym nazewnictwem dostępne będą trzy warianty akumulatorów firmowanych przez Panasonic:

  • eneloop standard – standardowy model przeznaczany do wszystkich urządzeń
  • eneloop pro – model o podwyższonej pojemności, przeznaczany dla urządzeń o dużym poborze mocy
  • eneloop lite – model przeznaczony do urządzeń, które nie wymagają dużo energii i nie ma potrzeby ich częstego ładowania

Poniżej podsumowanie parametrów nowej generacji eneloop. W tym dostępne pojemności, a także procentowy ubytek ładunku po upływie pięciu lat, gdy akumulatory są nieużywane.

NazwaRozmiarGlobalny kodPojemnośćMożliwa liczba ładowańWskaźnik
Samorozładowania
(self - discharge)
eneloopAABK-3MCCEDo 2000 mAh Min. 1900 mAh2100Ponad 70%
AAABK-4MCCEDo 800 mAh Min. 750 mAh
eneloop proAABK-3HCCEDo 2550 mAh Min. 2450 mAh500Ponad 85%
AAABK-4HCCEDo 950 mAh Min. 900 mAh
eneloop liteAABK-3LCCEDo 1000 mAh Min. 950 mAh3000Ponad 70%
AAABK-4LCCEDo  600 mAh Min. 550 mAh

Źródło: Panasonic Energy Europe

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    13
    Nie potrzeba mi 2000 ładowań, potrzeba mi 20 lat przy zachowaniu 70% sprawności.
    • avatar
      vegasnight9
      3
      Dla mnie nie ma to żadnego znaczenia. Mogę kupić nowy komplet choćby raz na rok. Niech lepiej zamiast 2100 cykli ładowań popracują nad choćby 2 razy większą pojemnością. Ale wiem wiem. Lobby producentów jeszcze długo nie pozwoli na wejście wżycie nowych technologi. Niestety.
      • avatar
        Ligeza
        2
        Moje pierwsze eneloopy zakupiłem 08.10.2007, oczywiście nie używam ich bez przerwy, ale też nie leżą jakoś tak bezużytecznie. Nie tak dawno testowałem ich pojemność ładowarką BC-1000 i moje ogromne zdziwienie jak ładowarka pokazała niecałe 2000mAh. Od tych kilku lat po przetestowaniu różnych akumulatorków kupuję tylko te. Zakupiłem łącznie około 30 sztuk, używam w prawie wszystkich urządzeniach i nigdy nie miałem najmniejszych problemów. Ważne tylko, aby nie używać jakiś ładowarek za kilka złotych.
        • avatar
          Radical
          1
          Kupiłem jakieś 2 lata temu eneloopy i moim zdniem G warte bo znacznie szybciej padały po full naładowaniu niż budżetowe GP kupione za grosze. Używane były w odbiorniku w modelu RC.
          • avatar
            1
            Najważniejsza jest ładowarka. Z fatalną ładowarką to nawet najlepszy aku nie wytrzyma.
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              Mam od kilku lat i sobie chwale pewnie nie naładuje ich 2000 razy ale i tak zaoszczędziłem na bateriach przez 5 lat kilkaset złotych :D Jak ktoś mnie pyta jakie baterie to tylko te polecam. Aparat, myszki, klawiatury itp wszystko na tym u mnie chodzi. Nie do zajechania baterie :) A na litowo jonowe poczekam chociaż szybciej przerzucę się na coś nowszego jeśli wyjdzie...
              • avatar
                XaRaDaS
                0
                A te Pro to 500x można tylko ładować ? bo coś mi tu nie gra :D
                • avatar
                  benzene
                  0
                  Eneloopy to doskonałe akumulatorki. Jeszcze nie zdażyło mi się aby ładowarka Techno-line nie widziała eneloopa po włożeniu.. Inaczej niż w przypadku Varty, Sony i akku z Lidla. Narzekający na pojemność nie pamiętają, tak jak ja, czasów kiedy na rynek weszły przełomowe akumulatorki UCAR o pojemności 750mAh AA. Ktoś jeszcze przypomina sobie tę firmę? Wtedy nie było internetu w RP.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Uzywam tylko Uniross Hybrio od kilku lat i nie mialem nigdy lepszych. Na Amazonie do tego dobre ceny a jak kupisz 2-3 paczki (powyzej 20 funtow) to do tego wysylka za darmo.
                    • avatar
                      FozzY
                      0
                      mam pytanie gdyz mam te baterie eneloop 1.2V 1900 Mhz i niczym ich nie idzie naladowac. Czy potrzebna jest jakas specjalna ladowarka? jesli tak to jaka?
                      • avatar
                        Logox
                        0
                        Może najwyższy czas kupić takie coś do pada, bo obecnie korzystam z akumulatorków za 20zł z marketu :D

                        Witaj!

                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                        Połącz konto już teraz.

                        Zaloguj przez 1Login