Panasonic ET-DLE030 to krótkoogniskowy obiektyw do projektorów.
Już wkrótce projektory z technologią 1- lub 3-Chip DLP będą mogły wyświetlać jeszcze większy obraz z jeszcze mniejszej odległości. To wszystko dzięki nowemu wymiennemu obiektywowi Panasonic ET-DLE030 o bardzo krótkim współczynniku rzutu.
Obiektyw Panasonic ET-DLE030 cechuje się konstrukcją, której głównym elementem jest system luster, który pionowo przekierowuje światło z projektorów. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe ma być wyświetlanie przez urządzenie idealnie symetrycznego, jasnego obrazu z odległości zaledwie 37 cm od ekranu.
Panasonic ET-DLE030 charakteryzuje się bardzo krótkim współczynnikiem rzutu – 0,38:1, co oznacza skrócenie dystansu projekcji nawet do 60 proc. w porównaniu do standardowych rozwiązań. Ma to więc pozytywnie wpłynąć nie tylko na jakość obrazu, ale też na ograniczenie zajmowanej przestrzeni i koszty instalacji.
ET-DLE030 jest pierwszym obiektywem wyposażonym w krotką ogniskową, w którym zastosować możemy funkcję korekcji geometrycznej. Ponadto, pozwala on na wykorzystywanie nowoczesnych rozważań projekcyjnych, jak na przykład mapping 3D (tworzenie iluzji ożywienia wyświetlanych obiektów). Zastosowanie znaleźć ma przede wszystkim podczas masowych imprez i koncertów, a także zatłoczonych miejscach takich jak muzea czy dworce kolejowe.
„Wymienny obiektyw ET-DLE030 wykorzystuje te same funkcje co najbardziej zaawansowane urządzenia, stosowane dotychczas podczas ogromnych, spektakularnych widowisk. Teraz, dzięki prezentowanemu rozwiązaniu, ten sam efekt trójwymiarowej ożywionej prezentacji, będzie można osiągnąć także podczas projekcji w ograniczonych przestrzeniach. Co więcej, dzięki technologii krótkiej ogniskowej, obiektyw pozwoli na znaczne ograniczenie miejsca potrzebnego do instalacji sprzętu i związanych z nią kosztów” - mówi Magdalena Przasnyska, Senior Sales and Marketing Manager z Panasonic.
Obiektyw jest już dostępny na rynku. Jego sugerowana cena detaliczna to 26 313 złotych.
Źródło: Panasonic
Komentarze
5"Jego sugerowana cena detaliczna to 26 313 złotych."
Co z tego że koszt instalacji trochę mniejszy skoro cena obiektywu neguje całą ideę.
1) Zniekształcenia kątowe - lustra lustrami ale realnie w każdym kierunku obraz rozciągany jest w inny sposób.
2) Prawa fizyki światła (ISL) - odległość miedzy dolną krawędzią obrazu a "obiektywem" będzie kilkakrotnie mniejsza od odległości do górnej krawędzi a co za tym idzie natężenie światła "na górze obrazu" będzie WIDOCZNIE mniejsze. To powszechny problem przy oświetlaniu jednym źródłem światła. Przy projekcji standardowej odległość obrazu od obiektywu jest niemal równa (różnica kilku / kilkunastu procent zamiast wspomnianych wyżej kilkuset)