Firma Panda Software udostępniła Malware Radar - nową usługę automatycznego audytu bezpieczeństwa do wykrywania złośliwych programów w firmach. Dzięki koncepcji „zbiorowej inteligencji” Malware Radar wykrywa zagrożenia, które w coraz większej liczbie przedostają się przez tradycyjne rozwiązania antywirusowe. Podczas testów, Malware Radar zdemaskował ukryte zagrożenia w 76% badanych firm, które stosowały standardowe aplikacje ochronne.
W roku 2006 Laboratorium Panda Software zidentyfikowało więcej złośliwych kodów niż w sumie w ciągu ostatnich piętnastu lat. Gartner przewiduje, że do końca 2007 roku aż 75% firm ucierpi w wyniku zaplanowanych ataków malware, omijających ochronę brzegową i centralne zabezpieczenia firm.
W celu rozwiązania tego problemu firma Panda Software zaleca uzupełnić zainstalowane aplikacje bezpieczeństwa o usługi okresowej kontroli pod kątem obecności złośliwego oprogramowania. Malware Radar to pierwsza zautomatyzowana usługa tego typu, wyszukująca i eliminująca groźne aplikacje, które przedostały się do firmowej sieci przez zainstalowane rozwiązania ochronne.
Narzędzie to zostało oparte na systemie “zbiorowej inteligencji”, który jest utrzymywany przez sieciowe centra danych (wstępnie zbudowane z ponad 100 serwerów). Podstawowe funkcje nowego systemu Panda Software to:
1)
Gromadzenie danych ze społeczności. System zbiera i magazynuje sposoby zachowań programów, śladów plików, sygnatur nowych złośliwych kodów, itd. Dane pochodzą od klientów firmy Panda Software oraz innych firm i współpracowników. Tak duży zakres informacji poddawanych analizie czyni zagrożenia obecne w Internecie bardziej widocznymi.
2) Automatyczne przetwarzanie danych. System automatycznie analizuje i klasyfikuje tysiące nowych sygnatur otrzymywanych każdego dnia. W tym celu wyspecjalizowane aplikacje porównują dane otrzymywane od użytkowników z obszerną bazą Laboratorium Panda Software zawierającą informacje o złośliwym kodzie. System automatycznie klasyfikuje pliki jako szkodliwe lub nieszkodliwe, zmniejszając w ten sposób do minimum ilość zaangażowanych zasobów.
3) Dzielenie się zdobytą wiedzą. Informacje przekazywane są użytkownikom w postaci serwisów sieciowych lub przez aktualizacje plików sygnatur.
Nowa koncepcja zbiorowej inteligencji pomaga w walce z coraz częściej pojawiającym się problemem: oprogramowanie obecne na rynku wykrywa jedynie niewielką część złośliwego kodu powstającego każdego dnia.
Bezpłatne skanowanie, jednorazowy audyt lub licencja
Malware Radar jest dostępny w wersji bezpłatnej oraz komercyjnej (jednorazowy audyt lub czasowa licencja). W ramach bezpłatnego audytu możliwe jest przeprowadzenie analizy komputerów w trybie szybkiego skanowania, obejmującego uruchomione procesy oraz kluczowe foldery. Po zakończeniu audytu Malware Radar generuje raporty zawierające informacje o aktywnych zagrożeniach, statusie aktualnie używanego oprogramowania zabezpieczającego oraz lukach, które mogą zostać wykorzystane w celu zainfekowania sieci. Raport zawiera również zalecenia, których przestrzeganie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa sieci.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!