Kamera Ricoh Theta S - sferyczne panoramy za jednym naciśnięciem - pierwszy kontakt
Ricoh wprowadza do oferty ulepszoną wersję kamery do zdjęć sferycznych. Ricoh Theta S ma większe matryce i dużo szybsze Wi-Fi niż poprzednik
Ricoh Theta S to następca kamery Ricoh Theta do natychmiastowego wykonywania panoram sferycznych. W porównaniu z poprzednikiem dysponuje znacznie wyższej rozdzielczości sensorami 12 Mpix (są dwa gdyż zdjęcia składane są z dwóch ujęć) 1/2,3”, jaśniejszym obiektywem f/2,0 i dwukrotnie szybszym modułem Wi-Fi. To bardzo istotne gdy chcemy zdjęcia natychmiast udostępniać za pomocą smartfona.
Panoramy sferyczne wykonujemy nie od dziś. Są na to różne sposoby. Może to być aparat ze specjalnym statywem i ultraszerokokątny obiektyw. Wystarczy kilka zdjęć by uzyskać sferyczną panoramę. Specjalny statyw z odpowiednimi zapadkami pozwala wytrenowanej osobie bardzo szybko wykonać sekwencję zdjęć. Potem trzeba jej jednak złożyć, a to oznacza, że od wykonania zdjęcia do jego udostępnienia minie sporo czasu.
Kompromisem, zarówno pod względem wygody jak i jakości zdjęć są aplikacje smartfonowe do wykonywania panoram sferycznych. W tym przypadku wykonujemy kilkadziesiąt ujęć, które oprogramowanie smartfona składa w jedno sferyczne ujęcie. Trwa to chwilę i wymaga obracania się ze smartfonem, ale zdjęcie gotowe jest prawie natychmiast.
Jeszcze szybciej uzyskamy panoramę właśnie za pomocą takiego urządzenia jak Ricoh Theta S. Nie jest to jedyny tego typu produkt, na IFA 2015 pokazywana była również podrzucana kamerka z kilkoma obiektywami i sensorami, która wykonuje zdjęcia sferyczne.
Porównanie rozmiarów Ricoh Theta S i smartfona LG G4
Jednak Ricoh Theta S jest urządzeniem bardzo wygodnym w użyciu. Przypomina rozmiarem i kształtem czekoladowy wafelek z dwoma obiektywami (są też dwie matryce) po bokach. By skorzystać z kamery wystarczy wyciągnąć dłoń, najlepiej do góry, i nacisnąć dedykowany przycisk. Sferyczna panorama o rozdzielczości 14 Mpix zostanie wykonana i zapisana w 8 GB pamięci urządzenia.
Można też połączyć się z Ricoh Theta S za pomocą aplikacji Theta S zainstalowanej na smartfonie. Pozwala ona na szybkie przegranie zdjęć poprzez Wi-Fi lub wykonanie zdjęcia przyciskiem dotykowym na ekranie w momencie gdy znajdujemy się z dala od kamery. Złożenie i przesłanie fotografii zajmuje maksymalnie kilkanaście sekund. Wszystko jest proste i bezproblemowe. Kamerę rozpoznaje również nowa wersja aplikacji Google Street View.
Aplikacja Theta S zainstalowana na smartfonie
Dodatkową zaletą Ricoh Theta S w porównaniu ze zwykłym aparatem czy smartfonem, jest tryb sferycznego wideo. Ponownie, to nie nowość, lecz kluczowa w tym przypadku jest wygoda takiego filmowania. Po połączeniu przez port micro HDMI obraz można strumieniować w pełnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli w tempie 30 kl/s, a przy połączeniu USB w rozdzielczości 1280 x 720 pikseli i 15 kl/s.
A cena? Tylko, czy aż 399 euro (około 1700 zł). Dla osoby, która potraktuje Ricoh Theta S jako gadżet, będzie to cena na pewno wygórowana. Za to dla osoby, która oczekuje konkretnej funkcjonalności, a wygodę i szybkość uzyskiwania panoram sferycznych stawia ponad wszystko, cena choć wysoka może być do zaakceptowania. Wiele zależy od tego jak Ricoh Theta S sprawdzi się w terenie. Na razie mamy przykładowe zdjęcie wykonane podczas targów IFA 2015 w Berlinie (niestety nie dało się wykonać zdjęć poza halą). Można je obejrzeć za pomocą wspomnianej aplikacji Theta S.
Zdjęcie wykonane z czasem naświetlania 1/180 sekundy, w miejscu o dość słabym świetle zastanym
Poniżej zestawienie parametrów Ricoh Theta S:
- sensor: 12 Mpix (dwie matryce typu 1/2,3”)
- obiektyw: f/2,0, konstrukcja 7 elementów w 6 grupach (dwa obiektywy)
- ostrość od 10 cm
- rozdzielczość zdjęć: 14,4 Mpix (5376x2688 pikseli)
- rozdzielczość wideo: 1080/30p, 720/30p
- strumieniowanie: 1080/30p, 720/30p, 720x480/30p (HDMI), 720/15p (USB)
- kodek: JPEG (zdjęcia), MPEG-4 AVC/H.264 (wideo), AAC (dźwięk), MotionJPEG przy strumieniowaniu przez USB
- tryb fotografowania: Auto, priorytet czasu, ręczny
- tryb filmowania: Auto, strumieniowanie
- czułość ISO: od 100 do 1600 niezależnie od trybu pracy
- migawka dla zdjęć: od 1/6400 do 60 sekund
- migawka dla filmów: od 1/8000 do 1/15 sekundy
- pamięć 8 GB, pojemność 1600 zdjęć najwyższej jakości, 9000 zdjęć jakości normalnej, 65 minut wideo FullHD, 175 minut wideo HD
- akumulator: wbudowany litowo-jonowy, wydajność 260 zdjęć
- ładowanie poprzez USB
- wymiary i waga: 44 x 130 x 22,9 mm (17.9 mm bez obiektywów) i 125 gramów
Kamera trafi do sprzedaży w Polsce w drugiej połowie listopada.
Źródło: Ricoh, Informacja własna
Komentarze
4