Na czerwcowych targach Computex 2011 koncern AMD oficjalnie wprowadzi na rynek swoje nowe układy Llano - bazujące na technologii APU Fusion. Nam na kilka dni przed targami Computex udało się dotrzeć do slajdów prezentujących plany AMD na rok 2011 odnośnie APU Fusion oraz zdradzających kolejne szczegóły odnośnie nowych hybrydowych układów.
Na targach Computex swoją premierę będzie miało kilka urządzeń z rodziny APU Fusion. Na samym początku zobaczymy najsłabsze urządzenia należące do rodziny APU Z noszące kodową nazwę "Desna". Będą to układy przeznaczone do zastosowań wbudowanych (embedded). Mają one trafić do wszelkiej maści automatów, terminali oraz nawet tabletów internetowych. A to dzięki oferowaniu dosyć niskiego współczynnika TDP wynoszącego 5W.
Następnymi w hierarchii wydajnościowej są układy z serii APU C oraz E które już od pewnego czasu goszczą na rynku odnosząc spore sukcesy. Wspomniane układy należą do platformy "Brazos" i są to procesory Onario - dla tabletów oraz ultra mobilnych netbooków oraz Zacate dla energooszczędnych laptopów oraz urządzeń mini-PC czy też HTPC.
Największą atrakcją są z pewnością najwydajniejsze konstrukcje czyli układy Llano, a mianowicie procesory z serii APU A czyli procesory A4, A6 i A8. Wspomniane układy będą posiadały od dwóch do czterech fizycznych rdzeni x86 Husky oraz zintegrowany w jednym waflu krzemu wydajny procesor graficzny AMD Radeon HD z serii 6000. Wspomniane układy Llano mają konkurować z urządzeniami Intela a dokładniej z Core i3, i5 i i7. Według AMD ich nadchodzące układy nie tylko będą wydajniejsze w ogólnych zastosowaniach ale również będą charakteryzował się większą energooszczędnością. Dla przykładu w jednym z przeprowadzonych testów układ AMD A8-3510MX pracował na zasilaniu bateryjnym przez 10 godzin i 48 minut natomiast konkurencyjny procesor Core i5-2410M zaledwie 6 godzin i 48 minut.
Warto odnotować, iż w ciągu kilku najbliższych miesięcy od premiery koncern z Sunnyvale spodziewa się dostępności przeszło 145 różnych urządzeń zbudowanych w oparciu o technologię APU Fusion na rynku. Układy AMD to również zaawansowane technologie m.in. t.j. implementacja interfejsu programowania DirectX 11, OpenCL, OpenGL, Dual Graphic, APP, Vision Engine, Image Enhance, Perfect Picture HD, Steady Video, wsparcie dla USB 3.0 oraz Turbo Core 2.0.
Jednym słowem nowe układy AMD mają być od konkurencji wydajniejsze, tańsze, bardziej energooszczędne oraz oferujące więcej zaawansowanych funkcji i technologii. Jednak jak na prawdę będzie? Przekonamy się na targach Computex.
Slajdy z prezentacji AMD
Źródło: NGOHQ
Komentarze
18Poza tym w newsie jest przekłamanie odnośnie czasu pracy. Platforma AMD pracowała 10:28 (na slajdzie) a nie 10:48 jak podano.