Płatności mobilne to nie tylko smartfon. Przyszłość należy do biometrii i wearables
Możemy już płacić smartfonami. Co dalej? Zakupy za pomocą opaski, a może wystarczy sama dłoń?
Płatności mobilne są coraz popularniejsze. Wraz z upowszechnieniem się urządzeń z dostępem do internetu, cyfrowe płatności nie ograniczają się już tylko do tych z użyciem smartfona. Według badania MasterCard upowszechnić mogą się płatności przez wearables i autoryzacja przez biometrię.
Przed tobą pojawia się elektroniczny terminal. Przesuwasz nad nim ręką. Zielona dioda sygnalizuje, że wszystko jest w porządku. Możesz iść dalej. Nie, nie uzyskałeś dostępu do Pentagonu ani biblioteki watykańskiej. Właśnie zapłaciłeś za zakupy.
Narzędzia autoryzacyjne oparte na biometrii to coraz popularniejszy temat. Niedawno Fujitsu zastosowało je w jednym z komputerów. Coraz częściej mówi się także o zastosowaniu ich w cyfrowych płatnościach. Te wraz z upowszechnieniem się urządzeń z dostępem do internetu nie ograniczają się już tylko do smartfona. Przyszłości transakcji bezgotówkowych dotyczy nowe badanie
Konsumenci chcą wygodnych płatności
MasterCard przeanalizował dyskusje internetowe osób korzystających z usług płatności. W badaniu wzięto pod uwagę 2 miliony wpisów dotyczących płatności mobilnych w mediach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook, Instagram, Forums, Google+ i YouTube. Temat cyfrowych płatności budzi coraz większa zainteresowanie – liczba wpisów wzrosła ponad 20-krotnie w ciągu 4 lat
W 2015 r. portfele cyfrowe, w tym Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay i MasterPass, stanowiły temat 97% rozmów w mediach społecznościowych dotyczących płatności mobilnych. Rozmowy te skupiały się przede wszystkim na nowościach produktowych, usprawnieniach w usługach oraz ocenach użytkowników. Oprócz portfeli cyfrowych dyskusje dotyczyły kart zbliżeniowych (47%), technologii biometrycznych (33%), płatności osobistych (14%) i tzw. wearables, czyli urządzeń do noszenia na sobie (6%).
Co zastąpi poczciwą kartę płatniczą?
Najdynamiczniej rośnie liczba wpisów nt. „wereables” jako urządzeń, które mogą służyć do regulowania płatności. W ostatnim kwartale 2015 r. „wearables” wspominano w rozmowach ponad 30 razy częściej niż w pierwszym kwartale.
W 2015 r. jednymi z najczęstszych tematów były technologie biometryczne oraz schyłek ery haseł, co widać w rozmowach w mediach społecznościowych w 163 krajach na całym świecie. Płatności z wykorzystaniem technik odcisków palców i elektrokardiogramu (EKG) były ważnym tematem rozmów użytkowników, z kolei rozpoznawanie twarzy („Selfie Pay”) było głównym tematem (55%) rozmów dotyczących biometrii.
Źródło: MasterCard
Komentarze
5Ja pass, do ruchu oporu przejdę ;P