Stacje robocze dla firm, inżynierów i grafików, Core i7 LGA 2011-v3, Haswell-E
Firma Asus zaprezentowała płytę główną o symbolu X99-E WS przeznaczoną dla wydajnych stacji roboczych klasy PC (zaawansowane stacje graficzne, systemy inżynierskie CAD, komputery HPC). Nowy model współpracuje z najnowszymi procesorami Intel Core i7 LGA 2011-v3 (nazwa kodowa Haswell-E) oraz pamięciami DDR4.
Płyta głowna Asus X99-E WS wyposażona została w siedem złączy PCI Express 3.0 i może obsługiwać do czterech dwuslotowych kart graficznych pracujących w trybie PCI-E x16 każda. Urządzenie ma możliwość obsługi systemów graficznych działających w konfiguracji 4-way NVIDIA Geforce SLI i AMD CrossFireX. Dzięki temu nadaje się do budowy stacji roboczych przeznaczonych dla osób profesjonalnie zajmujących się grafiką 3D, projektowaniem CAD, zaawansowanymi obliczeniami naukowo-inżynierskimi czy badaniami medycznymi. Wykorzystujące płytę X99-E WS stacje robocze sprawdzą się również podczas wykonywania różnego rodzaju symulacji obliczeniowych i w zaawansowanym renderingu.
Poniewaź w wypadku płyt głównych dla stacji roboczych użytkownicy oczekują nie tylko maksymalnej wydajności, ale również trwałości i jakości, konstruktorzy w modelu Asus X99-E WS zastosowali wysokiej jakości komponenty. Tranzystory Dr. MOS pozwalają oszczędzić miejsce i zmniejszyć temperaturę, a dławiki Beat Thermal Chokes II odpowiadają za wysoką wytrzymałość i wydajność energetyczną na poziomie 94 proc. przy normalnym użytkowaniu. Specjalna konstrukcja sprawia, że ich temperatura jest o 5°C niższa, co wraz z wykonaną ze złota powłoką znacznie zwiększa stabilność i zmniejsza straty energii. Na płycie zastosowano też produkowane w Japonii kondensatory 12K, które wytrzymują do 12 tys. godzin pracy w temperaturze sięgającej nawet 105°C. Wartości te są znacznie wyższe w stosunku do standardowych komponentów montowanych na płytach przeznaczonych do wykorzystywanych na codzień urządzeń. Przy typowej temperaturze 65°C, kondensatory 12K zapewniają żywotność rzędu 1,2 miliona godzin – co przekłada się na ponad sto lat ciągłej pracy. TZ kolei opracowana przez firmę Asus technologia ProCool, dotycząca złączy zasilania, eliminuje puste przestrzenie, jakie spotyka się w tradycyjnych odpowiednikach. Zapewnia ona bardzo bezpieczne i ścisłe połączenia elektryczne z płytą główną, dzięki czemu konstrukcja jest dużo bardziej wytrzymała i zwiększa wydajność energetyczną: zapewnia niższą impedancję i lepsze rozpraszanie ciepła, a więc i niższą temperaturę pracy.
Płytę X99-E WS wyposażono w port M.2 (NGFF) x4 – coraz popularniejsze rozwiązanie dla dysków z systemem operacyjnym. Dzięki niemu dysk SSD jest w stanie uruchomić system w ciągu kilku sekund. Złącze to obsługuje urządzenia 2260 (60mm) i 2280 (80mm). Na płycie nie zabrakło także dwóch portów SATA Express, które zapewniają prędkość transferu danych rzędu 6 Gbit/s. Urządzenie Asusa jest również kompatybilne z ThunderboltEX II – pierwszą certyfikowaną przez firmę Intel kartą Thunderbolt 2 umożliwiającą uzyskanie dwukierunkowego transferu rzędu 20 Gbit/s. Jest to to czterokrotnie więcej, niż w wypadku złącza USB 3.0. Z kolei ASUS Q-Code Logger, przycisk, który zapisuje czterocyfrowe kody portu 80 na zewnętrzną pamięć, pozwala na szybką diagnozę ewentualnych problemów, a wyświetlacz Dr. Power LED wyświetli wszelkie ewentualne nieprawidłowości związane z zasilaniem.
źródło: Asus
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!