Foxconn oficjalnie zaprezentował płytę główną Dreadnought. Jest to trzecia platforma dla procesorów Intel z serii Quantum Force. Oparta jest na high-endowym chipsecie Nvidia 790i Ultra SLI MCP oraz obsługuje procesory Intel Core 2 Extreme i Core 2 Quad o częstotliwości magistrali FSB do 1600 MHz.
Dreadnought (z ang. krążownik) z pewnością posiada olbrzymią siłę przebicia. Obsługuje najnowsze technologie, wliczając wsparcie dla dwukanałowych pamięci DDR3 2000MHz, które oferują ultraszybkie czasy reakcji i są kompatybilne z SLI-Ready i EPP2.0.
Dreadnought posiada 3 sloty PCI Express x16 drugiej generacji, oferując pracę w trybie 3-way SLI z przepustowością 3* x16. Oznacza to wydajność do 280% wyższą w stosunku do systemy z pojedynczą kartą graficzną. Zapewnia ponadto możliwość grania w najwyższej rozdzielczości 2560x1600 przy zachowaniu płynności wyświetlania obrazu na odpowiednim poziomie.
Według producenta możliwości podkręcania Dreadnoughta nie mają sobie równych dzięki 8-fazowemu Cyfrowemu PWM oraz chłodzeniu 4in1 Quantum Cooler, które zyskało rozgłos w społeczności entuzjastów po zastosowaniu w płycie głównej Foxconn BlackOps.
8-fazowy Cyfrowy PWM zapewnić ma bardziej stabilne dostarczanie napięć, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom entuzjastów i overclockerów. Inżynierowie Quantum Force spędzili 3 miesiące, dostrajając i optymalizując ten cyfrowy system zasilania, aby pracował efektywniej, szybciej i stabilniej reagował na zmiany w zużyciu energii, oraz dostarczał wyższych napięć w celu lepszego overclockingu.
“Bez wątpienia 8-fazowy, cyfrowy układ zasilania PWM, obecny na Dreadnought, może wytrzymać ogromne obciążenia, jakimi będą go obarczać entuzjaści i ekstremalni overclockerzy. Ponadto układ ten generuje mniejsze ilości ciepła oraz szybciej i stabilniej zmienia poziomy napięć” twierdzi Peter Tan, konsultant techniczny Quantum Force,.
4in1 Quantum Cooler jest w rozwiązaniem chłodzącym mostek północny, południowy i obszar zasilania procesora. Wykonany jest w całości z miedzi, zbudowany w oparciu o heatpipe. Tym, co odróżnia go od innych tego typu układów chłodzących obecnych na rynku, jest możliwość szybkiej adaptacji dzięki dołączonym akcesoriom do chłodzenia za pomocą powietrza, wody, ciekłego azotu, a także pasywnie.
Według Petera Tana, 4in1 Quantum Cooler „jest najbardziej adaptowalnym i efektywnym systemem chłodzenia dostępnym w zestawie z płytą główną”. Wersja 4in1 Quantum Cooler przeznaczona dla płyty głównej Dreadnought dodatkowo posiada opcjonalny radiator, umieszczany na mostku północnym. Zapewnia to lepsze pasywne chłodzenie chipsetu Nvidia 790i Ultra SLI.
Dreadnought wyposażona jest w nowy układ audio, używający pokrytych metalizowanym poliestrem kondensatorów Low ESR w celu dostarczenia dźwięku o lepszej czystości i jakości. Zintegrowane z płytą główną obwody 8-kanałowego układu dźwiękowego korzystają z tych kondensatorów, szeroko rozpowszechnionych w urządzeniach audio z wyższej półki.
ESR (Equivalent Series Resistance) jest to poziom częstotliwości, do którego występuje w kondensatorze naturalna rezystancja, powodująca wydzielanie się ciepła i zniekształcająca dźwięk. Użycie kondensatorów Low ESR zmniejsza występowanie szumów i ulepsza odpowiedź na zadaną częstotliwość, zwłaszcza w wyższych spektrach 20-48KHz.
Nowy Quantum BIOS jest kolejnym krokiem do doskonałości w stosunku do BIOS-u Gladiator obecnego na płycie głównej MARS. Nowe menu jest bardziej intuicyjne i przyjazne dla użytkownika oraz zorganizowane w grupach powiązanych ze sobą elementów. Nie tylko pojawiły się dodatkowe opcje regulacji napięć, ale również zostały one podzielone na grupy dotyczące poszczególnych podzespołów komputera procesora, pamięci, magistrali systemowej itd. Nowości zasługujące na dodatkową uwagę to funkcje CPU PLL i GTL służące do podkręcania procesorów czterordzeniowych.
Tak samo, jak w przypadku płyty głównej BLACKOPS, Dreadnought jest wyposażona w asortyment akcesoriów zapewniających wygodę użytkowania oraz zwiększających możliwości overclockingu. Oprócz akcesoriów wchodzących w skład 4in1 Quantum Cooler (czyli wentylatora mostka północnego, wieży do chłodzenia ciekłym azotem i bloku wodnego), kupujący Dreadnoughta otrzymają również podstawkę Quantum Lap, ułatwiającą korzystanie z płyty głównej poza obudową, oraz zestaw Quantum Flow – ulepszający cyrkulację powietrza w pobliżu kart graficznych. Wiatrak Quantum Flow, który może być instalowany zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej, obniża temperaturę wokół zainstalowanych zestawów kart graficznych o około 5ºC.
Obecne bezpośrednio na laminacie przyciski „CMOS reset” i„Power on/off” oraz dwucyfrowy wyświetlacz LED wraz z funkcją OC Recover ułatwiają i przyspieszają proces powrotu do prawidłowego funkcjonowania w przypadku nieudanej próby overclockingu. Natomiast nowa funkcja Twin BIOS zabezpiecza przed błędnym flashowaniem oraz pozwala na wymianę kości z BIOS-em podczas pracy komputera.
Specyfikacja:
Płyta główna Dreadnought będzie dostępna już w czerwcu w cenie około 1150 złotych.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!