Gracze mają w czym wybierać, bo każdy producent przygotował po kilka płyt głównych z podstawką LGA 1151.
Płyty dla graczy zainteresują też moderów sprzętu komputerowego - na zdjęciu jeden z modów na bazie płyty MSI
Procesory Intel Skylake pasują do nowych płyt głównych z podstawką LGA 1151 i chipsetami z serii 100 - wprawdzie na razie pojawiły się tylko topowe modele z mostkiem Z170, ale producenci odpowiednio przygotowali się do premiery i zaprezentowali kilkanaście różnych konstrukcji. Postanowiliśmy przyjrzeć się modelom dedykowanym graczom.
Czym powinna charakteryzować się płyta główna dla graczy? Przede wszystkim odpowiednią funkcjonalnością – liczy się możliwość połączenia kilku kart graficznych, a także zastosowanie dobrej jakości układu dźwiękowego i sieciowego.
Jeżeli chodzi o dźwięk, producenci nadal bardzo często wykorzystują 8-kanałowy kodek Realtek ALC1150, który jednak dodatkowo wzbogacają kondensatorami klasy audio, wzmacniaczami słuchawkowymi, a także odseparowują od reszty laminatu w obawie przed zakłóceniami. Nie brakuje jednak modeli z lepszymi układami - można tu wymienić rozwiązania firm Creative, C-Media lub też system SupremeFX 2015 z płyt ASUS ROG.
W przypadku „sieciówek” bezapelacyjnie prowadzą modele Killer, które optymalizują ruch sieciowy pod kątem gier multiplayer – w płytach Z170 można spotkać starszy układ E2201 lub nowszy E2400. Niektórzy producenci postawili na rozwiązanie Intela lub dodali jeszcze bezprzewodową kartę Wi-Fi.
Osłony tylnego panelu i sekcji audio są teraz w modzie
Nie bez znaczenia jest też efektowne wzornictwo, bo w końcu dobra płyta musi też wyglądać. Dominują czarno-czerwone barwy, aczkolwiek można też spotkać się z innym „umaszczeniem” - ASUS przykładowo postawił na srebrny motyw serii ROG, a MSI wydało czarno-biały model z serii Krait.
Podświetlane ścieżki? Takimi "bajerami" próbuje skusić nas MSI
Można też zauważyć trend na osłanianie tylnych paneli i sekcji układu dźwiękowego, co nadaje płytom jeszcze efektowniejszej stylistyki. Część producentów zdecydowała się też wyposażyć swoje modele w podświetlenie LED – w przypadku konstrukcji MSI podświetlane są nawet ścieżki, łączące banki pamięci z procesorem.
ASRock
ASRock zaprezentował cztery płyty dla graczy, które sprawdzą się w różnych konfiguracjach. Model Fatal1ty Z170 Gaming-ITX/ac to jedyna tego typu konstrukcja formatu mini-ITX – w sam raz z myślą o miniaturowych zestawach SFF lub HTPC. Z kolei Fatal1ty Z170 Gaming K4/D3 to jedyna płyta dla graczy, która obsługuje starsze pamięci DDR3 i DDR3L. Topowy Fatal1ty Z170 Gaming K6 występuje też w wersji z dopiskiem „+” - wyróżnia się on dodatkowym panelem z dwoma portami USB 3.1 (A+C).
Płyty bazują na komponentach zgodnych ze standardem Super Alloy, piny w złączach pokryto grubszą warstwą złota, a nad bezpieczeństwem komponentów czuwa technologia Full Spike Protection. Producent przygotował też swoje autorskie rozwiązania dla graczy - Key Master poprawia celność w „strzelankach”, a z tyłu płyt znalazł się USB Fatal1ty Mouse Port o większym próbkowaniu.
ASUS
ASUS też przygotował cztery płyty główne dla graczy – trzy z serii Republic of Gamers i jedną tańszą Z170 PRO GAMER. Ciekawostką jest model MAXIMUS VIII GENE formatu mATX, który świetnie sprawdzi się w nieco mniejszych komputerach.
Płyty z serii ROG wykorzystują technologię 5-Way Optimization z funkcjami Auto-Tuning, T-Topology (2. generacja) i OC design. Na uwagę zasługują też funkcje poprawiające jakość dźwięku i możliwości podkręcania podzespołów, a aplikacja KeyBot II pozwoli przypisać klawiszom makra.
EVGA
Firma EVGA głównie słynie z produkcji kart graficznych, a więc w jej ofercie pojawiło się tylko kilka płyt pod nowe procesory Intela – dla graczy najbardziej nadaje się model Z170 FTW, który raczej nie grzeszy efektownym wzornictwem i funkcjonalnością (warto tutaj zwrócić uwagę na brak wsparcia dla łączenia kart graficznych Radeon). Płyta powinna jednak zainteresować overclockerów z trochę mniej zasobnym budżetem.
Gigabyte
Gigabyte na sam początek pochwalił się czterema płytami dla graczy, które wyróżniają się czarno-czerwoną kolorystyką (w topowych modelach zastosowano białe osłony) i dodatkowym podświetleniem LED. Na uwagę zasługuje topowy model Gaming G1 – został on przystosowany do podłączenia chłodzenia cieczą, a w zestawie jest dodawany zewnętrzny panel z portami USB 3.1 (A+C).
Tradycyjnie mamy do czynienia z komponentami zgodnymi z Ultra Durable, a ponadto producent zdecydował się pokryć styki w gnieździe procesora grubszą warstwą złota. Warto również zwrócić uwagę na wzmocnione złącza PCI-Express x16.
MSI
MSI ma najbogatszą ofertę płyt głównych dla graczy, bo przygotował łącznie aż siedem modeli. Wszystkie mają format ATX i prawie wszystkie zostały utrzymane w czarno-czerwonej kolorystyce – wyjątkiem jest tutaj jedynie Krait Gaming, który powinien zainteresować także moderów sprzętu komputerowego. Dla najbardziej wymagających klientów przygotowano płytę Z170A GAMING M9 ACK, która wyróżnia się nie tylko funkcjonalnością (można do niej podłączyć chłodzenie cieczą), ale też świetnym wzornictwem i osłoną na rewersie PCB.
Płyty bazują na komponentach zgodnych z technologią Miltary Class V, a w topowych modelach zdecydowano się jeszcze na wzmocnienie złączy PCI-Express x16. Gamingową myszkę można podłączyć do portu Gaming Device Port, a funkcja Gaming Hotkey pozwala przypisać klawiszom makra.
Źródło: ASRock, ASUS, EVGA, Gigabyte, MSI, ESL
Komentarze
19Natomiast ciekawe czy 9ACK z układem C-media jest tak dobra muzycznie jak zewnętrzna karta muzyczna. C-media to nie w kij dmuchał w końcu. DAWAĆ TE TESTY!
Plyta jest w miare nowa na rynku, a juz wiele osob zglaszalo problem z karta dzwiekowa. Poza tym dzial obslugi klienta ASUS-a stoi na bardzo niskim poziomie. Nie polecam tej plyty. Moze wyzsze modele nie maja tej wady, ale ja juz sie do tej firmy zrazilem i raczej na pewno bede sie staral od nich nic nie kupowac. Tym bardziej ze za te pieniadze to plyta powinna byc sprawna w 100%, a jezeli cos komus nie pasuje, jak na przyklad karta dzwiekowa, to moze sobie dokupic jakis produkt audiofilski. Natomiast sytuacja, w ktorej karta nie dziala od nowosci tak jak trzeba jest nie do przyjecia.