Płyty Intel B560 i H570 wprowadzają ważną funkcję - nowość ucieszy także graczy
Nowe płyty główne Intel 500 to nie tylko odświeżony design. Producent dodał ważną funkcjonalność, która powinna zainteresować graczy i entuzjastów, zwłaszcza tych z mniej zasobnym portfelem.
Premiera procesorów Intel Rocket Lake jeszcze przed nami, ale producenci już zaprezentowali nowe płyty główne – na rynku pojawiły się modele z chipsetami Z590, H570, B560 i H510. Nie każdy jednak wie, że wprowadzono tutaj zmiany dotyczące podkręcania podzespołów.
Podkręcanie na płytach głównych Intel 500
Do tej pory na podkręcanie podzespołów pozwalały tylko modele z topowym chipsetem z serii Z (Z490, Z390, Z370, Z270 itd.) - można było tutaj zmienić taktowanie procesora (wariantu z odblokowanym mnożnikiem) oraz ustawić taktowanie pamięci RAM powyżej wartości nominalnej dla kontrolera pamięci.
Pozostałe modele nie oferowały takich funkcji (a przynajmniej oficjalnie, bo producenci starali się ominąć te ograniczenia np. poprzez modyfikację limitów mocy).
Sytuacja zmieniła się po premierze płyt głównych z serii 500 – podkręcanie procesora dalej jest możliwe tylko na konstrukcjach z chipsetem Z590, ale szybsze pamięci można zamontować też na tańszych modelach H570 i B560. Najtańsze płyty H510 nie pozwalają ani na podkręcanie procesora ani na podkręcanie pamięci RAM.
Podkręcanie pamięci RAM na płycie głównej B560
Na chińskim portalu Zhongce Sina pojawił się test płyty głównej ASRock B560 Steel Legend – to jeden z lepszych modeli z chipsetem Intel B560. Nas najbardziej zainteresował fragment dotyczący podkręcania sprzętu.
Okazuje się, że rzeczywiście możliwe jest tutaj zwiększenie taktowania pamięci RAM – płyta działała z procesorem Intel Core i5-10600KF i pozwoliła na ustawienie dla pamięci częstotliwości 4200 MHz przy opóźnieniach CL18-19-19-39.
Wyższe taktowanie pamięci RAM przełożyło się na wzrost wydajności. W teście 3DMark nie jest on aż tak spektakularny…
...ale w grach (w tym przypadku PUBG) można liczyć na znaczną poprawę płynności animacji (różnica jest zależna od taktowania modułów).
Podobnie to powinno wyglądać w modelach H570, ale te raczej będą droższe względem B560.
Płyty główne Intel B560 okażą się hitem?
Bardzo możliwe! Osoby planujące budowę niedrogiego komputera do gier raczej nie inwestują w topowe modele Z – często wybierają tańsze modele B, które teraz pozwolą na obsługę szybszych pamięci, co oczywiście przełoży się na dodatkowy wzrost wydajności. Szkoda, że Intel dopiero teraz dodał taką opcję.
Czekamy na dostępność płyt głównych i pierwsze informacje odnośnie wyceny (bo to od niej w głównej mierze będzie zależeć sukces płyt). Dobre pamięci DDR4 RAM wcale nie są dużo droższe.
Źródło: Intel, Zhongce Sina, inf. własna
Zobacz więcej o płytach głównych:
- Przegląd płyt ASUS Z590 - gracze i entuzjaści będą mieli w czym wybierać
- Gigabyte nie próżnuje - producent prezentuje 12 płyt głównych pod nowe Intele
- Płyty pod nowe procesory Intela coraz bliżej - wyjawiamy nowości modeli H510, B560 i Z590
Komentarze
16Cały intel .
Dał żeby potem zabrać. Złodziejstwo to się nazywa.
A wtedy już było:
ze down gradu nie robiło.
Intel: Interes nade wszystko nie dobro użytkownika.