Podkręcanie procesorów AMD z serii FX może skutkować stopieniem styków wtyczki, która dostarcza dodatkowe zasilanie dla procesora.
Od premiery procesorów AMD Bulldozer minęło już kilkanaście dni i trzeba przyznać, że modele te nie są tak ciekawe, jak mogłoby się wydawać przed premierą. Do głównych minusów procesorów należy niska wydajność w aplikacjach wykorzystujących mniejszą liczbę wątków, stosunkowo wysoka cena oraz duży pobór mocy. Jeżeli chodzi o ostatnią z wad, to może ona skutkować nie tylko zwiększonymi rachunkami za prąd, ale także uszkodzeniem zasilacza.
W sieci zaczęły pojawiać się informacje, jakoby przy przetaktowywaniu modeli AMD FX-8120 topiły się styki wtyczki EPS12V, która dostarcza dodatkowe zasilanie dla procesora. Warto jednak zaznaczyć, że objawy te występują przy zwiększeniu napięcia zasilającego z 1,25 V do przynajmniej 1,45 V i prawdopodobnie dotyczą niższej klasy zasilaczy. Warto podkreślić, że zalecane maksymalne napięcie dla procesora to 1,4 V przy chłodzeniu powietrzem. Przekroczenie tych wartości może prowadzić do nieuchronnego uszkodzenia zasilacza, a nawet płyty głównej.
Dokładniej mówiąc, uszkodzeniu ulegają styki żółtych przewodów dostarczających napięcie 12 V oraz plastikowe osłony obok nich. Przy zwiększeniu napięcia zasilającego procesor, zmianie ulega także jego zapotrzebowanie na energię, a przewody lub wtyczki niektórych zasilaczy mogą być niedostosowane aż do takiego obciążenia.
Więcej o procesorach AMD Bulldozer:
- AMD Bulldozer: rekord podkręcania procesora pobity
- AMD Bulldozer: stepping B3 procesorów w 2012 roku
- MSI: płyty kompatybilne z AMD Bulldozer dzięki BIOS - download
- ASRock: 19 płyt obsłuży AMD Bulldozer dzięki BIOS - download
Źródło: OBRovsky Blog
Komentarze
62Parę lat temu ten sam problem dotyczył 20-pinowych wtyczek ATX i w efekcie zmodernizowano standard ATX przesuwając ciężar zasilania z linii +5V na +12V i wprowadzając wtyczki P4, EPS12 i rozszerzenie do 24-pinowej ATX.
Jeżeli Intel stwierdzi że większy amperaż na liniach +12V byłby przydatny, to może już wkrótce spopularyzuje się jakaś nowa wersja standardu ATX.
Inna kwestia to jakosc chinskich produktow. Potrafia oszczedzac na wszystkim. W pracy wymieniamy okolo 10% tasm i zlaczy zaciskanych IDC, bo po zacisnieciu okazuje sie ze np. blaszki w zlaczu sa tak cieniutkie ze zgiely sie przy zaciskaniu i zwieraja z sasiednimi. Albo zyla w tasmie jest cienka i nie trzyma standardu w zwiazku czym przewod raz styka raz nie...
Zauwazcie ze dla 250W i napiecia 1,45V prad wynosi 172A !!! a jakos styki w gniezdzie AM3 sie nie pala...
Dziwne, że kable są całe. Powinny izolację stopić.
Kurcze, jeszcze z 5 lat temu nie czytałem tyle o sprzęcie który ot tak sam z siebie się smaży. Czyżbyśmy zaczęli jechać na technologicznej granicy? Wytrzymałość materiałów z których zrobione są dzisiejsze podzespoły albo jest żałośnie mała albo już musimy zacząć myśleć o zmianie podejścia do produkcji elektroniki/...
koleś pewnie miał zasilacz no name i takie sa skutki bo dobre markowe zasilacze by sobie tak nie pozwoliły na cos takiego
lol
jakiś cep te zdjęcie robił
zwykłe kłamstwo
lub improwizacja
Nie wiadomo co stało się z zasilaczem, najgorsze jest to że właśnie styki i te głupi plastik powodują straty bo gdy spada napięcie to trzeba prąd (A) zwiększyć, pomijam już przewody chińskie a my płacimy więcej za prąd bo przecież straty trzeba niwelować, z tego co wiem oporność na tych stykach nie może przekraczać 5 om.
Tak przy okazji polecam sprawdzać woltomierzem jakie mamy napięcie skuteczne oraz skuteczne bo czasem cyrki są bo więcej za prąd płacimy bo musimy pokrywać straty z głupoty elektrowni. Zazwyczaj podwyższają napięcie na sieci a jak są fajni to zajmą się uziomem (coś jak tutaj ten styk) wbitym w ziemie
aż tak ekstremalnie , komputer zaczął mi się sam wyłączać , okazało się ,że wtyczka wadliwa . wtyczkę wyciągnąłem ze starego codegena 350w i zrobiłem z niej przedłużacz , teraz mam przedłużacz bifenixa i wszystko gra . Więc według m nie jest to wina słabej jakości wtyczek , choć prądożerny procek też przyczynia się do takiego stanu rzeczy .