W sali doświadczeń mieszanej rzeczywistości Skanska będzie można obejść dookoła budynek, który jeszcze nie istnieje.
Gogle HoloLens i rzeczywistość mieszana (łącząca wirtualną i rozszerzoną rzeczywistość) mogą być przyszłością technologii. Produkt Microsoftu oficjalnie pojawił się przed kilkoma dniami w Europie i wiemy już, kto jako pierwszy zrobi z niego komercyjny użytek. To polski oddział firmy Skanska.
Firma Skanska otworzy coś, co nazywa salą doświadczeń mieszanej rzeczywistości. Stanie ona przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie, gdzie użytkownicy z goglami HoloLens na nosach zobaczą hologram będącego obecnie w trakcie budowy kompleksu Generation Park. Jak zapowiada Renata Nowakowska ze Skanska – „Zaprosimy na krótki spacer w przyszłość. Będzie można obejść cały kompleks dookoła, przespacerować się między budynkami i poczuć atmosferę miejsca”.
Tak będzie wyglądał Generation Park.
Zasada działania gogli Hololens jest prosta. Na faktyczny obraz nakładane są wirtualne obiekty (hologramy), z którymi można wchodzić w interakcję. W przypadku projektu Skanska w taki sposób przedstawiona będzie bryła Generation Park. Widzowie będą mogli także przespacerować się po okolicy, wejść na dach wieży i obejrzeć panoramę miasta. Wszystko to poprzez wchodzenie w interakcję z budynkiem, który jeszcze nie istnieje.
„Technologia HoloLens jest dziś na wczesnym etapie rozwoju. Za 5 lat stanie się standardem i będziemy mogli w ten sposób zapraszać naszych klientów do wnętrz budynków, regulować natężenie światła, wspólnie aranżować biura, dobierać kolor elewacji czy projektować otwarte place wokół inwestycji. Cały biznes i to, jak pracujemy znajdują się aktualnie na progu technologicznej transformacji. Jesteśmy w samym centrum tych wydarzeń” – dodaje Renata Nowakowska.
Sala zostanie otworzona na początku przyszłego roku.
Źródło: E-biurowce, Skanska. Foto: Skanska US/Studio 2016
Komentarze
6Nie ma niestety żadnego hologramu, tylko rozszerzona rzeczywistość, która dla odmiany działa bez drukowanych markerów.
Co do wspomnianego projektu najbardziej zastanawia mnie jaką jakość renderingu oferuje produkt MS i jakość geomerii zastosowanej w tym projekcie.
Wnioskując po grafice z newsa są to niestety tylko oteksturowane klocki low-poly.
Ciekawe też jakie opóźnienie reakcji mają te gogle.