Systemy operacyjne

Android czy iOS? Polacy są wyjątkowo wierni

przeczytasz w 2 min.

Wymiana uprzejmości pomiędzy sympatykami systemów Android i iOS trwa od wielu lat. Można odnieść wrażenie, że obydwa obozy są głęboko przekonane co do swoich racji i najnowsze badanie tylko to potwierdza. Jest o tyle interesujące, że dotyczy Polaków.

Badanie użytkowników smartfonów w październiku 2023 r. przeprowadził Komputronik. Wzięło w nim udział 6607 osób, które podzielono na wstępie na dwie grupy - użytkowników telefonów z systemem Android i tych, którzy posiadają iPhona z systemem iOS. Okazało się, że 91 proc. użytkowników Androida i 92 proc. posiadaczy urządzenia z iOS nie chce zmieniać smartfona na taki z innym systemem operacyjnym.

Polacy wierni raz wybranemu systemowi w telefonie

– Wszyscy wiemy, że świat dzieli się na iphonowców i androidowców. Chcieliśmy wiedzieć co Ich różni. Jakie mają podejście do ewentualnych zmian telefonów i z jakich powodów merytorycznych wybierają konkretne telefony. To ważne, tym bardziej, że jesteśmy po kolejnej dużej premierze iPhona i cały czas obserwujemy poszerzanie się oferty telefonów z Androidem, szczególnie o azjatyckie produkcje, często atrakcyjne cenowo i technologicznie, takie jak TECNO, Xiaomi, realme czy OPPO – mówi Karolina Pietz-Drapinska, dyrektor marketingui PR Komputronik.

Jednocześnie z wyników opisywanego badania wynika, że Polacy wymieniają telefony najczęściej co 3 lata. 77 proc. użytkowników platformy iOS deklaruje, że zawsze kupuje nowy telefon. Używane urządzenie (czasami lub zawsze) wybiera tylko 14 proc. preferujących platformę Apple. W przypadku Androida na nowe telefony stawia 81 proc., a na używane 12 proc. osób wolących oprogramowanie od Google.

Z badań przeprowadzonych przez Komputronik wynika też, posiadacze iPhonów stawiają na nie z powodu jakości zdjęć (62 proc.) i szybkości procesora (53 proc.). Mniej ważna jest dla nich pojemność baterii (41 proc.), zasoby pamięci (34 proc.) czy jakość nagrywanych filmów (28 proc.). Wybierający telefony z Androidem najczęściej kierują się procesorem (61 proc.), pojemnością baterii (59 proc.) i wbudowaną pamięcią (50 proc.). Też nie skupiają się na jakości nagrywanych filmów, za istotny parametr wskazało to tylko 15 proc. użytkowników.

– Miłość czasem bywa ślepa, ale jeśli wybór telefonu związany jest z jakąś konkretną jego cechą to czasem klienci potrafią długo analizować każdy szczegół i porównywać produkty. W Komputronik zauważamy też istnienie grupy odbiorców, którzy szukają ofert w sieci, ale muszą sami dotknąć, przeklikać i zapytać. Stąd wiele osób korzysta z naszych salonów stacjonarnych, gdzie dodatkowo i od razu może skorzystać choćby z opcji zabezpieczenia ekranu – dodaje Rafał Rysiew, Business Unit Manager, Dział Zarządzania Produktami Komputronik.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Tu_Szczecin
    3
    Android jest moim kolejnym systemem, ale trzymam się go już od wielu lat.
    • avatar
      3XF7E7LA7
      1
      ~ GrapheneOS ~
      • avatar
        youkai20
        1
        A ja wciąż mam Lumię 930, choć służy mi już niemal wyłącznie jako magazyn na pliki.
        • avatar
          Aranda
          1
          Ja miałem wszystko poza apple. Miałem androida (i mam do dziś). W trakcie miałem BB (świetne telefony) i WP (równiez zadowolony byłem. Każdy system miał coś w sobie. Nie miałem tylko iPhona. I mieć nie planuje. Natomiast jestem otwarty na każdy inny system.
          • avatar
            sn00p
            0
            Ja zaczynałem od Androida. Mój pierwszy smartfon to Huawei P7. Po roku tak się mulił że nawet tekst pisany w sms pojawiał się z opóźnieniem. Drugi fon to już był strzał w 10! IPhone SE. Pierwsza wersja. Miałem go ponad 4 lata. Przez cały ten okres chodził jak burza! Nie wyobrażam już sobie powrotu do Androida.
            • avatar
              Okonio
              -1
              Zaczynałem od symbiana uiq na Sony Ericsson z rysikiem. To były czasy, kiedy praktycznie nikt nie miał smartfona. Modowalem na nim wszystko, włączając sterowniki do dźwięku, by uzyskać odpowiednie brzmienie. Muszę się pochwalić, że udało mi się rozpopularyzowac własną wersję nakładki UI (zrobiona w gdesk) - odnalazłem ją nawet na chińskich forach :) Chyba się podobała...
              • avatar
                pawluto
                -9
                Gdyby cena telefonów z android i z iOS była taka sama to zapewne nikt nie kupiłby tandety adroida...!

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login