Gogle HoloLens mogą stać się wkrótce częścią sprzętowego zaplecza kardiologa. Polacy dzielą się ze światem bardzo interesującą koncepcją.
O szerokim zakresie potencjalnych zastosowań gogli HoloLens od Microsoftu nieraz już pisaliśmy. Oto kolejny sektor, w ktorym mogą się przydać – medycyna. Wspominamy o tym nie tylko dlatego, że to naprawdę wydaje się mieć sens, ale też dlatego, że stać będą za tym Polacy.
Podczas tegorocznych warsztatów kardiologicznych New Frontieres in Interventional Cardiology w Krakowie zaprezentowane zostało wykorzystanie gogli HoloLens w praktyce. Dyrektor warsztatów, prof. Dariusz Dudek oraz prezes rozwijającej projekt firmy MedApp Mateusz Kierepka przedstawili wykonanie badania EKG przy użyciu tego właśnie urządzenia.
A to dopiero początek. Kolejny pokaz to wirtualny zabieg implantacji zastawki aortalnej. Po co wykonywać wirtualny zabieg? Po pierwsze – aby przeszkolić przyszłych chirurgów. Po drugie – aby przeprowadzić symulację i tym samym upewnić się, czy koncepcja zabiegu została opracowania poprawnie.
Jak tłumaczy Mateusz Kierepka z MedApp wizualizacja ta jest połączeniem trzech rozwiązań: 1) wykonanie obrazu 3D na podstawie skanów serca, 2) wizualizacja serca (z wykorzystaniem autorskiej aplikacji) i 3) odczyt w czasie rzeczywistym zapisu EKG oraz połączenie go z wizualizacją.
Nowoczesne techniki obrazowania to jednak tylko jedna z zalet stosowania HoloLens. Kolejną jest możliwość prowadzenia wideokonsultacji – specjaliści z Polski i z zagranicy mogą w tym samym czasie widzieć tego samego pacjenta i wspólnie obmyślić najlepszy plan działania.
Dzięki goglom HoloLens kardiolodzy będą mogli znacznie dokładniej poznać poszczególne przypadki, co zdecydowanie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek komplikacji. Jest to zatem świetna wiadomość, tym bardziej że słyszymy o niej od Polaków.
Warto też wspomnieć o innym zastosowaniu gogli HoloLens. Wszak to Polacy pierwsi w Europie komercyjnie wykorzystają gogle Microsoftu. Mowa tutaj o sali doświadczeń mieszanej rzeczywistości, którą w przyszłym roku otworzy firma Skanska.
Źródło: Puls medycyny. Foto: Microsoft
Komentarze
2