W ogólnopolskim badaniu udział wzięły 79 543 osoby. Prezentujemy jego wyniki.
Narosło wokół niego bardzo dużo stereotypów. Jaki jednak naprawdę jest polski gracz? Aby to sprawdzić, grupa IPSOS na zlecenie firmy Sapphire przeprowadziła największe w Polsce badania graczy, w którym 79 543 osoby wypełniły ankiety, dzięki którym dziś znamy już odpowiedź.
Przeciętny polski gracz to młody (16-24 lata), wolny mężczyzna z dużego miasta, który aktualnie uczy się lub studiuje (71 proc.) i całkiem dobrze sobie w szkole radzi (średnia ocen na poziomie 4.0). Co więcej – wskaźnik osób z wyższym wykształceniem jest większy wśród graczy niż ogółu Polaków (27 do 21 proc.). Gry zresztą – według ankietowanych – są bardzo pomocne w nauce, szczególnie języków obcych (tylko 1 proc. badanych zadeklarował, że nie zna żadnego języka obcego). Co trzeci gracz jest ponadto aktywny zawodowo. Najczęściej wskazywanymi zawodami były: pracownik biurowy, pracownik administracji, specjalista lub menadżer średniego szczebla. Blisko połowa graczy zarabia miesięcznie więcej niż 2400 złotych „na rękę”. Także tutaj wskazywane były pozytywne skutki – poprawa koncentracji i pamięci oraz sprawniejsza praca w grupie.
Ponad 70 proc. graczy biorących udział w badaniu przeczytało w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy książkę dla przyjemności. Gracze chętniej (w porównaniu do ogółu Polaków) goszczą też w kinie, teatrze czy muzeum. Jedną z największych różnic w porównaniu rzeczywistości do wizji stereotypowej jest wskaźnik aktywności fizycznej. Z badania grupy IPSOS wynika bowiem, że aż 85 proc. graczy uprawia dla przyjemności jakiś sport. Najpopularniejsze aktywności to jazda na rowerze oraz piłka nożna. Średni wskaźnik BMI natomiast wynosi w tej grupie 23,8, co jest bardzo dobrym wynikiem.
No i wreszcie – relacje z innymi i portret własny. Gracze ogólnie widzą siebie całkiem pozytywnie – są ludźmi wesołymi, wrażliwymi, kreatywnymi, odpowiedzialnymi i pomocnymi. Większość z nich (67 proc.) jest zadowolona z życia. 86 proc. ankietowanych dobrze ocenia także relacje ze swoją rodziną. Zdecydowana większość znajduje także czas na inne czynności wykonywane w domu – 78 proc. sprząta, a niemal 60 proc. pomaga w przygotowaniu posiłków. Granie nie przeszkadza także zupełnie w utrzymywaniu relacji ze znajomymi. Mało tego – gracze mają więcej przyjaciół niż ogół Polaków (średnio 8,9 na osobę w porównaniu do 6,4). 4 na 5 graczy spotyka się ze znajomymi co najmniej raz w tygodniu.
Poza profilem psychologicznym i demograficznym oraz aktywnościami, w badaniu grupy IPSOS sprawdzono także preferencje graczy związane z samymi grami. Otóż w Polsce platformą dominująca są zdecydowanie komputery osobiste (92 proc.). Połowa z nas gra też na urządzeniu mobilnej, a co trzeci – na konsoli stacjonarnej. Handheldy cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem (12 proc.). Ankietowani grają średnio 21 godzin tygodniowo, większość codziennie lub prawie codziennie. Najbardziej lubiane przez polskich graczy gatunki to strzelanki (66 proc.), RPG (65 proc.) oraz gry akcji (53 proc.). Bardzo lubimy też rozgrywkę sieciową.
Źródło: Sarota PR
Komentarze
43Ta, to ciekawe dla kogo robią te badziewne tłumaczenia.
Jak ja ją wypełniałem, a teraz przeczytałem to co tu widzę to wybuchłem śmiechem.