Satelity Rusałka 1 i Rusałka 2 zostaną zbudowane z podzespołów spotykanych w typowych smartfonach.
W 2018 roku w kosmos poleci pierwszy prywatny polski satelita komercyjny – Światowid. Odpowiedzialna za niego wrocławska firma SatRevolution zapowiedziała, że wraz z nim na orbitę wyniesione zostaną dwa nanosatelity PhoneSat – Rusałka 1 i Rusałka 2 – zbudowane z podzespołów smartfonów.
Satelity Rusałka 1 i Rusałka 2 zostały zaprojektowane z wykorzystaniem podzespołów smartfonów (płyty głównej, kamery oraz modułów, takich jak GPS, żyroskop czy magnetometr) i pracują pod kontrolą systemu Android.
Nanosatelity zamknięte w obudowach o rozmiarach 10 x 10 x 5 cm zostaną dodatkowo wyposażone rozkładane panele słoneczne i będą łączyć się z Ziemią za pomocą fal radiowych. Obie Rusałki będą orbitowały na wysokości 310 km nad powierzchnią naszej planety, a maksymalna prędkość z jaką będą to robić wyniesie 8 km/s. To oznacza, że jedno okrążenie Ziemi zajmie im około półtorej godziny.
Wysłanie Rusałek w kosmos będzie bardzo prostym eksperymentem, który ma dać odpowiedź na pytanie, jak długo mogą działać smartfonowe podzespoły. Co innego Światowid – ten satelita badawczy będzie gromadził informacje o zmianach w polach magnetycznym i grawitacyjnym naszej planety. Robione przez niego zdjęcia z kolei będą mogły być wykorzystywane w meteorologii, oceanografii, geologii i kartografii.
Satelity Światowid, Rusałka 1 i Rusałka 2 zostaną wyniesione na orbitę rakietą Neptune N3 na początku 2018 roku. Dokładny termin nie został jeszcze ustalony.
Źródło: SatRevolution
Komentarze
9Mój smartfon nie da rady okrążyć Ziemi w półtorej godziny.
ups