Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło plany pracy dla państwowej służby geologicznej. Istotną rolę ma odegrać poszukiwanie złóż, m.in. wodoru, a także niklu, kobaltu czy magnezu. Wszystko to, by ułatwić transformację energetyczną
W poniedziałek 9 września 2024 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ujawniło plany państwowej służby geologicznej. Duży nacisk położono na rozwój poszukiwań naturalnych źródeł wodoru, analizę zasobów minerałów takich jak nikiel, kobalt, magnez. Skupiono się także na opracowaniu strategii minimalizujących ryzyko osuwisk. Jednym z celów jest też promowanie geotermii jako czystego źródła energii.
29 sierpnia 2024 r., plan na 2025 r. i lata następne został zaakceptowany przez prof. Krzysztofa Galosa, Głównego Geologa Kraju. Dokument ten, jak podaje Polska Agencja Prasowa, określa priorytety strategiczne dotyczące geologii, mające bezpośredni wpływ na rozwój gospodarczy Polski, bezpieczeństwo surowcowe i energetyczne oraz środowisko naturalne.
Wśród wyznaczonych celów znalazło się m.in. dokładniejsze zgłębianie potencjału złożowego szeregu minerałów, w tym niklu i kobaltu, które zaliczane są do surowców strategicznie ważnych zarówno dla kraju, jak i Unii Europejskiej. "Nikiel i kobalt znajdują się na liście surowców strategicznych dla gospodarki krajowej i dla Unii Europejskiej" – wskazało ministerstwo.
Surowce pomogą zadbać o klimat
Uwagę poświęcono także wodorowi naturalnemu, który jest rozpatrywany jako czyste źródło energii. "Wodór jest jednym z czystych surowców energetycznych. Wyniki realizacji tego zadania mogą przyczynić się do realizacji celów klimatycznych (redukcji emisji gazów cieplarnianych)" – oceniło MKiŚ.
Działania mające na celu wypracowanie skutecznych rozwiązań zarządzania ryzykiem osuwisk są uznawane za kluczowe z punktu widzenia ochrony terenów zagrożonych. Ministerstwo podkreśla również znaczenie danych geologicznych dla rozwoju geotermii. Geologowie mają wskazać miejsca o dużym potencjale energetycznym, co pozwoli na rozwój instalacji urządzeń, tkóe wykorzystują ciepło Ziemi jako źródło energii.
"W obecnej sytuacji geopolitycznej niezwykle istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju" - stwierdził, cytowany w informacji, Główny Geolog Kraju Krzysztof Galos.
Zdaniem Galosa, realizacja zaplanowanych prac geologicznych jest nieodzowna dla transformacji energetycznej i osiągnięcia niezależności w zakresie "zielonej energii". Spełnienie tych zobowiązań w znaczący sposób przyczyni się nie tylko do wzrostu gospodarczego, ale i do poprawy jakości życia mieszkańców kraju.
Wpływ na jakość życia będzie mieć przede wszystkim czystsze powietrze. Korzystanie z odanwialnych źródeł energii pozwala na redukcję emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych.
Komentarze
4