Prawie każdy iPhone jest szyfrowany - nie pytajcie o smartfony z Androidem
Szyfrowanie podnosi poziom bezpieczeństwa danych przechowywanych na smartfonie. Korzystacie z tej opcji na swoim Androidzie?
Bezpieczeństwo danych to temat powracający i omawiany niemal każdego dnia. Coraz częściej poruszany jest w kontekście smartfonów i tabletów, co z racji ich popularyzacji raczej nie dziwi. Zastanawiacie się, jaki procent urządzeń z Apple iOS oraz Google Android używanych jest w postaci zaszyfrowanej?
Ostatnio nad tym właśnie tematem pochyliło się The Wall Street Journal. Na pierwszy rzut oka dane mogą poważnie zaskakiwać. Okazuje się bowiem, iż w przypadku urządzeń z Apple iOS o szyfrowaniu mówić można w przypadku aż 95%. Jak na tym tle wypadają urządzenia pracujące pod kontrolą Google Android? W tym przypadku wynik wynosi około... 2%.
Czyżbyśmy zatem mieli do czynienia z tak dużą różnicą w świadomości użytkowników? Niekoniecznie. Powyższe dane wynikają także z polityki prowadzonej przez Apple oraz Google. Pierwsza firma wprowadziła pełne domyślnie stosowane szyfrowanie w iOS 8 i nadal tę wizję kontynuuje. Druga natomiast zdecydowała się na to dopiero w przypadku Androida 6.0, którego rynkowe udziały prezentują się wciąż siermiężnie i dlatego też powyższy wykres wygląda tak a nie inaczej.
W rzeczywistości wynik może być wyższy. Warto w tym miejscu zaznaczyć bowiem, że z szyfrowania korzystać można także na urządzeniach ze starszymi odsłonami systemu (wprowadzono je w wersji 3.0) z logo zielonego robota i wcale nie jest to skomplikowane. Cały proces przeprowadzić można po odszukaniu zakładki Ustawienia> Zabezpieczenia> Zaszyfruj tablet lub Zaszyfruj telefon. Wszystko przybliża zresztą strona pomocy Google.
Źródło: wsj, bgr, hereandnow
Komentarze
9Mam zabezpieczać swoje smsy z treścią "Kiedy pijemy?":P
Albo dane z głupich androidowskich gierek na 5 minut jak ide do toalety?:D