HDMI 2.2 to nowy standard złącza audio-wideo. Podnosi i tak wysoko ustawioną poprzeczkę, jeśli chodzi o jakość obrazu. Kiedy nowość trafi do naszych domów?
Co pewien czas na rynek trafiają kolejne wersje złącz. Dotyczy to między innymi wejść USB i HDMI. Właśnie tego ostatniego dotyczy premiera, która odbyła się właśnie podczas targów CES. Parametry HDMI 2.2 są bardzo dobre, przebijając i tak świetne możliwości HDMI 2.1.
Premiera standardu HDMI 2.2
W dniach 7-10. stycznia 2025 r. w Las Vegas odbywają się targi CES. Jedną z premier okazał się nowy standard złącza HDMI, czyli do przesyłania sygnału audio-wideo w bardzo dobrej jakości. Możliwości HDMI 2.2 są bardzo duże. Wystarczy wspomnieć o dwukrotnie wyższej w stosunku do HDMI 2.1 przepustowości - 96 Gbps.
HDMI 2.2 pozwala na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4K przy częstotliwości odświeżania 480 Hz. Możemy też wysłać w ten sposób sygnał w rozdzielczości 12K, przy wciąż wysokiej częstotliwości 120 Hz. Pojawiła się też możliwość wyświetlania 4K w 240 Hz z 10- lub 12-bitową głębią kolorów.
Nowe technologie w HDMI 2.2
Poza zwiększeniem przepustowości, HDMI 2.2 wprowadza również szereg nowinek. Technologia Fixed Rate Link (FRL) zapewnia usprawnione przesyłanie obrazu i dźwięku. Latency Indication Protocol (LIP) pozwala natomiast na zmniejszenie opóźnień między obrazem a dźwiękiem, a to poprawia synchronizację w systemach audio-wideo i soundbarach
Kiedy HDMI 2.2 trafi na rynek?
Nowy standard HDMI 2.2 powinien sprawdzić się przede wszystkim w branży gamingowej, czy do wysyłania sygnału do urządzeń VR i AR. Wysoką przepustowość doceniamy przede wszystkim w przypadku korzystania z naprawdę dużych ekranów lub jeśli jest ich wiele.
Do wykorzystania pełni możliwości nowej technologii, konieczne są odpowiedni nadajnik, odbiornik i kabel. Nowy kabel oznaczony jest jako HDMI Ultra96. Starsze rodzaje kabli mogą być kompatybilne, nie zapewnią jednak takich parametrów.
Prawdopodobnie technologia pojawi się w pierwszych urządzeniach dopiero za kilka lat. Podobny czas musieliśmy odczekać od premiery do praktycznego zastosowania w przypadku poprzedniej wersji (HDMI 2.1).
Komentarze
2