Procesory

To już plaga. Ludzie masowo zgłaszają problemy z procesorem Ryzen 7 9800X3D

przeczytasz w 3 min.

Ryzen 7 9800X3D miał być dobrym procesorem do gier, ale dla wielu klientów jego zakup może być ryzykowny. W sieci mnożą się zgłoszenia problemów ze sprzętem – na samej platformie Reddit pojawiło się już ponad 100 takich przypadków, a ich liczba wciąż rośnie.

Ryzen 7 9800X3D spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem w branżowych mediach. Procesor wyposażono w 8 rdzeni i 16 wątków opartych na architekturze Zen 5 oraz pamięć 3D V-Cache, co zapewnia świetną wydajność w grach. Jednostka została też nieźle wyceniona, chociaż trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem - obecnie w polskich sklepach kosztuje ok. 2,5 tys. zł.

Nowy Ryzen często pojawia się w rankingach najlepszych procesorów do gier i chętnie jest wybierany do budowy topowych zestawów komputerowych. Czy dalej tak będzie? W ostatnim czasie w sieci przybywa doniesień o problemach z jednostką.

Problemy z procesorem AMD Ryzen 7 9800X3D 

Wiele problemów z procesorem Ryzen 7 9800X3D opisano na platformie Reddit. Zazwyczaj występują one podczas standardowego użytkowania komputera, choć nie zawsze są związane z podkręcaniem procesora lub pamięci RAM. Użytkownik natty_overlord zebrał wszystkie zgłoszenia – w chwili pisania artykułu potwierdzono już 108 takich incydentów, a ich liczba prawdopodobnie będzie rosnąć. 

Niedawno zmodernizowałem/przebudowałem mój komputer z 9800x3D, asrock steel legend b650e i 32GB DRR5 ram. Wielokrotnie wyłączałem i włączałem komputer, a także uruchamiałem go ponownie. Zeszłej nocy wyłączyłem go na noc po raz pierwszy i teraz daje czerwoną lampkę procesora i nie chce się uruchomić.

- opisuje użytkownik KingKemo67

Działał dobrze przez prawie trzy tygodnie z biosem w wersji 1.0. Nie robiłem nic z komputerem od tygodni, jeśli chodzi o konfigurację, po prostu grałem w gry i takie tam bez problemu. Dziś rano system zawiesił się podczas oglądania YouTube i musiałem mocno wyłączyć system. Po tym nie chciał się uruchomić, a na płycie głównej świeciła się czerwona dioda CPU. Próbowałem przywrócić system do wersji 3.20, a następnie wyczyścić CMOS. Monitor nie odbiera sygnału. Flashback zasygnalizował sukces.

Zamówiłem 9700x i otrzymałem go w ciągu kilku godzin od śmierci mojego 9800x3d. Wrzuciłem go i uruchomił się dobrze. Sprawdziłem bios i poprzedni flashback zadziałał i rzeczywiście był w wersji 3.20 (beta). Potwierdziłem, że wszystko inne jest w porządku i że to tylko 9800x3d padł.

- opisuje użytkownik Psigun

Przyczyny usterki nie są znane. Użytkownicy mają różne doświadczenie ze sprzętem, więc też różnie opisują okoliczności powstania problemów, ale wiele przypadków wskazuje na uszkodzony procesor – po jego wymianie (nawet na inną sztukę 9800X3D) komputer najczęściej już uruchamiał się bez problemu. Spora część procesorów została wymieniona w ramach RMA. W niektórych przypadkach procesor ulegał uszkodzeniu dwa razy, a użytkownicy musieli przechodzić proces wymiany sprzętu drugi raz.

Warto również zauważyć, że przeważająca większość przypadków dotyczy konfiguracji z płytami głównymi ASRock z serii 600 i 800, jednak pojawiają się też sporadyczne przypadki z płytami firm ASUS, Gigabyte i MSI. 

Niedawno firma ASRock opublikowała oświadczenie, w którym potwierdziła problemy z uruchomieniem niektórych konfiguracji z procesorami Ryzen 9000. Problem ma rozwiązywać nowa wersja BIOS. Producent określa to jako losowy problem, więc najpewniej też nie zidentyfikował jego przyczyny (podobno chodzi o kompatybilność z pamięcią). 

Wiemy o kilku przypadkach, w których niektóre procesory AMD mają problemy z uruchamianiem w określonych wersjach BIOS-u, a także o przypadku płyty głównej ASRock z uszkodzonym procesorem. Traktujemy te incydenty poważnie i skontaktowaliśmy się z wieloma poszkodowanymi użytkownikami w celu zebrania informacji. Uzyskaliśmy niektóre z płyt głównych do dokładnej inspekcji. 

[...] 

W niektórych wersjach BIOS-u zauważyliśmy, że niektóre systemy nie są w stanie uruchomić się z losowymi procesorami z serii 9000. BIOS 3.20 rozwiązuje ten problem, poprawiając kompatybilność pamięci. 

Wydanie BIOS 3.20 nie jest związane z problemem uszkodzenia procesora. Wszystkie wersje BIOS-u, w tym wcześniejsze iteracje, nie powodują uszkodzeń procesora.

Warto jednak zauważyć, że część użytkowników konfiguracji z płytami ASRock zaktualizowała BIOS do wersji 3.20, jednak komputer nadal nie chciał się uruchamiać. Sprawa może być bardziej skomplikowana.

Jest się czego obawiać? 

Liczba zgłoszeń o problemach stale rośnie, co może sugerować powagę sytuacji. Część potencjalnych klientów może nawet mieć obawy co do wyboru nowej jednostki. Warto jednak pamiętać, że Ryzen 7 9800X3D to jeden z najpopularniejszych procesorów na rynku, sprzedający się w ogromnych ilościach. Sama liczba zgłoszeń nie musi więc oznaczać wyjątkowo wysokiego współczynnika awaryjności (w ujęciu procentowym). 

Zwróciliśmy się do AMD z prośbą o komentarz. W chwili pisania artykułu producent jeszcze nie odpowiedział. Jeśli otrzymamy odpowiedź, artykuł zostanie uzupełniony o stanowisko firmy.

foto: reddit/StrikeZero

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    marioking
    16
    W tytule "MASOWO", w tresci liczba zgłoszeń nie oznacza wysokiego współczynnika :P Co za szambo i clickbajterstwo...
    • avatar
      piomiq
      8
      Plaga to chyba jest tu jeśli chodzi o słabe artykuły.
      A masowo publikujecie clickbajty.
      • avatar
        marioking
        7
        w styczniu w samych niemczech chwalono sie sprzedaża 9800x3d w liczbie 18k!!! w skali świata aktualnie to pewnie mowa o setkach tysiecy... jak nie z pół miliona :P wiec to jest pikus w stosunku to wtopy intela gdzie mowa była o kilkadziesiat tysięcy :P
        • avatar
          MartineZ
          6
          Pewnie pisał to fan Intela
          • avatar
            kashano
            2
            Pytanie brzmi, te 100 coś przypadków, to na ile to? na ponad 100.000 sprzedanych (czy ile ich tam poszło?)? czyli jaki %?
            • avatar
              zibi101
              2
              Sprzedaż na poziomie "kilkudziesięciu tysięcy sztuk tygodniowo" przez ponad 4 miesiące to 0,5 - 1,5 miliona sztuk i 100 przypadków wadliwych... tak że ten
              "Jak ktoś ma pecha, to i w dupie palec złamie".
              • avatar
                suprol
                1
                A ile przypadków jest z winy użytkownika bo to zmniejsza te ponad 100 sztuk? Problemem jest też że ludzie jak zdejmują osłonę gniazda procesora czasem potrafią lekko wygiąć nóżki w gnieździe (widziałem już takie przypadki) a potem larum że to wina procesora.
                • avatar
                  GodOfWAR
                  0
                  Unikac plyt ashrota i wszystko w temacie, to ewidentnie ten producent ma problemy. Reszta jakies pojedyncze sztuki co w takiej skali zawsze sie zdarzy.
                  • avatar
                    Lukasxxz
                    -3
                    Deja vu. Jak z Intelem xD
                    • avatar
                      jozek23
                      0
                      A taki był ładny amerykański
                      • avatar
                        Diuran
                        0
                        to już plaga ale > Sama liczba zgłoszeń nie musi więc oznaczać wyjątkowo wysokiego współczynnika awaryjności
                        • avatar
                          Witalis
                          0
                          ASRock :-(
                          Wiemy, że awaryjność poprzednich RTX to był na poziomie do 3% Jeżeli więc porównamy to do CPU których sprzedaj setki tyś miesięcznie ( dla przykładu X-kom sprzedał wczoraj w 13 minut 100 starych już procesorów 5700X) to gdyby to był 1% to były by tysiące sztuk. A ja słyszę ze zawsze to dotyczy ASRock i jego płyt... przypadek? Nie sadzę!
                          • avatar
                            pawluto
                            0
                            Nigdy nie kupiłbym płyty głownej As Rock...
                            Firma ta mi się kojarzy z tandetą i taniością...
                            Być może jest to pokłosie początków historii PC i z procesem budowania swojego pierwszego PC gdzie części kupowało się na giełdzie komputerowej...
                            W zamieszłych czasach królowały płyty główne Microstar i chyba intel a płyty As Rock były najtańsze i najbardziej awaryjne...
                            Świat poszedł do przodu a płyty główne As Rock stały się całkiem dobre ...ale jak widać nie do końca...

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login