Czekacie na nowe procesory AMD? My też! Nowe jednostki mają bazować na mikroarchitekturze Zen 3, ale, wbrew temu co sugerują niektóre media, nie będą produkowane w nowej technologii. Mamy potwierdzenie tych informacji.
Nowe procesory AMD Zen 3 w 7 nm czy 5 nm?
Zacznijmy od tego, że AMD ujawniło plany wydawnicze procesorów już kilka miesięcy temu. Dowiedzieliśmy się m.in., że modele na bazie mikroarchitektury Zen 3 nadal będą produkowane w 7-nanometrowej litografii (początkowo producent wskazywał na ulepszoną technologię 7nm+, ale ostatecznie zmienił plany na „zwykłe” 7nm).
Niedawno serwis DigiTimes opublikował artykuł, który sugerował jakoby producent ponownie zmienił plany – redaktorzy mieli dotrzeć do informacji wskazujących, że nadchodzące modele Ryzen 4000 „Vermeer” będą bazować na rdzeniach Zen 3, ale zostaną wykonane w 5-nanometrowym procesie. Branżowe media podchwyciły temat, co wywołało zamieszanie.
AMD zaprzecza plotkom o procesorach Zen 3
Jak będzie w rzeczywistości? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w najnowszej prezentacji AMD (z czerwca 2020 roku).
Najnowsze plany AMD zaprzeczają ostatnim plotkom – procesory z generacji Zen 3 nadal będą produkowane w 7-nanometrowej litografii, a 5-nanometrowa litografia zostanie wdrożona dopiero w modelach Zen 4.
Kiedy premiera procesorów AMD Zen 3?
No dobrze, kiedy pojawią się procesory Zen 3? Szefowa AMD potwierdziła, że pierwsze procesory z generacji Zen 3 zostaną zaprezentowane pod koniec roku. Nie wiadomo jednak czy będą to serwerowe modele Epyc „Milan” czy desktopowe Ryzen 4000 „Vermeer”. Musimy czekać na kolejne informacje. Najlepiej sprawdzone.
Źródło: AMD, inf. własna
Zobacz więcej newsów o procesorach:
- Procesory Intel Kaby Lake-G bez sterowników dla iGPU - użytkownicy mają problem
- Rosjanie opracowali 8-rdzeniowy procesor - jego wydajność może Was zaskoczyć
- Entuzjaści będą zawiedzeni - nowych procesorów Intela w tym roku nie będzie
Komentarze
28[Zen] - 14nm | seria 1000 (1-Gen)
[Zen+] - 12nm | seria 2000 (2-Gen)
[Zen2] - 7nm | seria 3000 (3-Gen)
[Zen3] - 7nm | seria 4000 (4-Gen)
już nie wspominając o Ryzen 5 1600AF...
...który ze swojej nazwy sugeruję serię "Zen - 14nm 1-Gen" a jest tak naprawdę "Zen+ - 12nm 2-Gen"
no oczywiście o ile tsmc nie usprawniło procesu bez zmiany nazwy
liczyłem na więcej ale mam nadzieje ze skok wydajności będzie spory i płyty x670 bez wiatraka na chipsecie
Tyle dobre z tego wszystkiego , że w końcu CCX będzie miał 8 rdzeni i 16 wątków czyli tak jak miał mieć podstawowy Zen.Dla lepszych korzyści finansowych woleli rozbić to na drobniejsze części by potem stworzyć kolejną generację.Tak po za tym Zen kolejnej generacji w 5nm mógłby się śmiało pojawić w połowie 2021 roku i tyle dobrego , że jednak skorzystają z jeszcze bardziej dopracowanego 5nm+ czy raczej N5P.
AMD niech lepiej bierze się do roboty i już nie patrzy na Intela bo on nie jest dla niego konkurencją.W Chinach rodzi się nadzieja na niższe ceny i możemy na prawdę w okresie kilku letnim przekonać się jak bardzo Chiny się rozwinęły.
Mi wystarczy informacja , że w USA co roku przybywa około 500tysięcy ludzi kończących Uniwersytety na najwyższym poziomie.W Chinach takich samych osób przybywać ponad 4 miliony rocznie.
Dysproporcja ogromna a USA jeszcze robi sobie anty reklamę poprzez blokowanie Huawei.Jeżeli firmy Amerykańskie myślą , że największe umysły z tego kraju będą pracować dla nich to się zdziwią bo tam też ludzie mają pojęcie na temat honoru i to jeszcze bardziej niż w USA.
Amerykańskim firmom będzie co raz trudniej zatrudniać najwybitniejszych ludzi z Korei Południowej , Japonii czy Chin bo Stany Zjednoczone dały znać swoimi działaniami , że dla nich nie liczy się sam człowiek ale jego wiedza , którą mogą sobie przywłaszczyć poprzez późniejsze patenty do jakich taki człowiek przyczyni się do ich odkrycia.