Procesory Intel uchronią rafy koralowe - taki projekt działa na Filipinach
Sztuczna inteligencja, procesory i dziesiątki tysięcy zdjęć – co to ma wspólnego z rafami koralowymi? A no ma! CORaiL to innowacyjny projekt, który ma na celu ochronę tego ważnego ekosystemu.
Dlaczego rafy koralowe są ważne dla człowieka?
Powód jest bardzo prosty – rafy koralowe są jednymi z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie, który zapewnia siedliska i schronienie dla około 1/4 światowego życia morskiego. Ważny jest także wpływ na nasze życie. Rafy koralowe chronią wybrzeża przed burzami tropikalnymi, są źródłem żywności, a także tworzą miejsca pracy – szacuje się, że każdego roku generują 9,6 miliardów dolarów przychodu sektorowi turystycznemu.
Przełowienie, włoki denne (to takie narzędzia do połowu ryb), ocieplenie klimatu i niezrównoważony rozwój wybrzeża ma wpływ na szybką degradację organizmów. Organizacja Narodów Zjednoczonych w programie ochrony środowiska jasno mówi, że bezpieczeństwo raf koralowych jest zagrożone.
W takiej sytuacji niezbędne jest monitorowanie stanu raf koralowych (jako wskaźnik ich zdrowia przyjmuje się obfitość i różnorodność ryb zamieszkujących koralowce). Do tej pory robili to nurkowie, którzy schodzili pod wodę i wykonywali zdjęcia lub nagrania. Problem jednak w tym, że mogą oni ingerować w podwodny świat i nieumyślnie wpływać na wyniki badań. Dodatkowo czas ich przebywania pod wodą jest ograniczony (często tylko do 30 minut).
Sztuczna inteligencja zaangażowana w monitorowanie stanu raf koralowych
Rozwiązaniem problemu może okazać się… sztuczna inteligencja. Dzisiaj, specjalnie w Międzynarodowy Dzień Ziemi, firmy Intel, Accenture i Sulubaaï pochwaliły się projektem CORaiL – to technologia, który przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji, pozwoli na monitorowanie, charakteryzowanie i analizowanie odporności rafy koralowej.
Projekt CORaiL został wdrożony na rafie otaczającej wyspę Pangatalan na Filipinach. Zainstalowano tutaj betonową platformę podwodną (Sulu-Reef Prosthesis), która zapewniła silne wsparcie dla niestabilnych fragmentów koralowców, a przy tym stanowiła hybrydowe siedlisko dla ryb i życia morskiego. W strategicznych miejscach dla danego ekosystemu umieszczono podwodne kamery wideo, wyposażone w platformę VASP (Accenture Applied Intelligence Video Analytics Services Platform) do wykrywania i fotografowania ryb. Tylko w przypadku rafy przy wyspie Pangatalan zebrano około 40 000 zdjęć.
VASP wykorzystuje sztuczną inteligencję do zliczania i klasyfikowania życia morskiego - zdjęcia przesyłane są do pulpitu nawigacyjnego na powierzchni, zapewniając naukowcom zaangażowanym w projekt informacje w czasie rzeczywistym, niezbędne do ochrony rafy koralowej. Platforma wykorzystuje procesory Intel Xeon, akceleratory Intel FPGA, procesory Intel Movidius VPU oraz zestaw narzędzi Intel OpenVINO.
Projekt CORaiL będzie jeszcze lepszy – inżynierowie chcą go rozbudować
To jednak nie koniec rewelacji! Inżynierowie zaangażowani w projekt CORaiL pracują nad prototypowym systemem, który będzie zawierał zoptymalizowaną sieć neuronów konwolucyjnych i zapasowe zasilanie. W nowym systemie mogłyby się znaleźć kamery na podczerwień, które umożliwiałyby nagrywanie filmów w nocy i stworzenie pełnego obrazu koralowego ekosystemu. Nowy system może badać tempo migracji ryb tropikalnych do zimniejszych krajów oraz monitorować chronione lub ograniczone obszary podwodne.
Źródło: Intel
Zobacz więcej ciekawych newsów ze świata nauki:
- Kometa ATLAS rozpadła się, ale bez paniki, bo już nadlatuje kolejna - kometa SWAN
- Nowe odkrycie Intela zrewolucjonizuje technologię komputerów kwantowych
- Płoną anteny 5G w Europie. To nie ten przeciwnik, z którym powinniśmy walczyć
Komentarze
7"neuronów koewolucyjnych" -> "neuronów konwolucyjnych"
Mała rzecz a zmienia w ogóle typ zastosowanego algorytmu. Na stronie Intela jest podane "convolutional neural networks".
Ciekawe, że na PCLabie jest dokładnie ten sam błąd i treść artykułu jest zbliżona (przynajmniej ostatni akapit) pod względem doboru słów ... :)