Intel zapowiada procesory Core Ultra 200 (Lunar Lake), które trafią do nadchodzących laptopów. Co prawda do premiery sprzętu pozostało jeszcze trochę czasu, ale już wiemy czego możemy się spodziewać. Jest na co czekać!
Procesory Intel Core Ultra 100 (Meteor Lake) były zapowiadane jako rewolucja, jednak faktyczne możliwości sprzętu pozostawiały wiele do życzenia. Jednostki te nie przynosiły znaczącego wzrostu wydajności i często realnie przegrywały z konkurencją. Głównym atutem był dedykowany akcelerator NPU, który wspomagał zadania związane ze sztuczną inteligencją.
Intel nie zamierza jednak tak łatwo odpuszczać i pracuje nad kolejną generacją mobilnych procesorów. Modele Intel Core Ultra 200 mają zadebiutować dopiero w trzecim kwartale tego roku, ale producent już teraz ujawnił pierwsze szczegóły o jednostkach.
Architektura procesorów Intel Lunar Lake
Procesory Intel Lunar Lake mają być całkowicie nową konstrukcją. Producent zastosuje tutaj układ podzielony na chiplety (osobne jądra krzemowe), które będą produkowane w różnych procesach litograficznych (wcześniejsze informacje wskazywały na wykorzystanie litografii Intel 18A oraz technologii dostarczonej przez zewnętrzną fabrykę).
Nadal będziemy mieli do czynienia z hybrydową architekturą, łączącą dwa typy rdzeni, ale tym razem będą to nowe rdzenie P-Core oparte na architekturze Lion Cove oraz E-Core oparte na architekturze Skymont. Producent chwali się poprawą współczynnika IPC (instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara) i efektywnością energetyczną, ale szczegóły jeszcze nie zostały ujawnione.
Dodatkowym atutem ma być nowy, zintegrowany układ graficzny oparty na architekturze Xe2 (Battlemage). Grafika zostanie wyposażona w sprzętowe jednostki Intel XMX (Xe Matrix Extensions), które mają wspomagać zadania związane ze sztuczną inteligencją.
Producent przede wszystkim chwali się możliwościami w zastosowaniach wykorzystujących potencjał sztucznej inteligencji – procesory Lunar Lake mają tutaj zapewniać osiągi na poziomie 100 TOPS. W praktyce jednostka NPU ma zapewnić wydajność 45 TOPS (czyli 3-krotnie wyższą niż w modelach Meteor Lake), natomiast grafika dołoży kolejne 60 TOPS.
Wydajność procesorów Intel Lunar Lake
Na dokładne testy wydajności przyjdzie nam jeszcze poczekać, ale producent uchylił rąbka tajemnicy jeśli chodzi o porównanie możliwości nowych procesorów do modeli konkurencji.
Wiemy, że procesory mają zapewniać lepszą wydajność rdzeni w porównaniu do modeli AMD Ryzen 7 8840U i Qualcomm Snapdragon X Elite. O ile? Tego nie wiadomo. Grafika będzie natomiast 1,5-krotnie wydajniejsza względem poprzednika (nie wiadomo, czy będzie wydajniejsza względem konkurencji).
Nowe jednostki mają przynieść znaczącą poprawę efektywności energetycznej. Producent chwali się, że przykładowy laptop z procesorem Lunar Lake podczas konferencji w Microsoft Teams ma pobierać o 30% mniej mocy względem konstrukcji z konkurencyjną jednostką AMD Ryzen 7 7840U i o 20% względem Snapdragon 8cx Gen 3 (nadal czekamy na premierę laptopów z procesorami Qualcomm Snapdragon X Elite).
Jak będzie w rzeczywistości? Tego dowiemy się w trzecim kwartale 2024 r., gdy na rynku pojawią się pierwsze laptopy z procesorami Intel Lunar Lake i będziemy mogli sprawdzić gotowy produkt.
PS. W kolejnym kwartale czeka nas premiera procesorów Intel Arrow Lake dla komputerów stacjonarnych.
Komentarze
18Liczylem ze intel zmalpuje cos od amd i doda 3d cache albo zwiekszy IPC co najmniej o 20% a tymczasem slajdy mowia ze bedzie szybciej niz Ryzen 7 8840U czyli zen 4nie wiem czy tam u intela wiedza ze za chcwile pjawi sie zen 5...
Rzecz w tym, że amd wlasnie szykuje sie do premiery swoich APU Strix point. I to one będą stanowić konkurencję (nie zaś 8040u, który nieomal jest rebrandem starutkiego juz 7840u). Jeśli plotki o przepotężnym nowym gpu od amd się potwierdzą...... ;)
- throttling - obniżanie wydajności jak tylko temperatura CPU dojdzie do krytycznych wartości
- cena - budowanie APU z 6 różnych chipletów to dużo wyższy koszt produkcji. A to przełoży się na cenę. Do tego koszt CPU 3nm - tego nie robi nawet AMD ze względu na duży koszt.
AMD StrixPoint jest monolitem, 8840 jest monolitem, 16-rdzeniowe APU AMD będą oparte o ten sam chiplet co w desktopowych Ryzenach.
Optymalizacja kosztów w każdej konstrukcji.
W ogóle porównania INTEL-a w newsie wzięte z sufitu, bo w Q3/2024 AMD też coś pokaże i wtedy okaże się czy w ogóle INTEL ma z czym startować.
Oczywiscie jak się okaże, że INTEL nie jest wcale szybszy, zrobią to w czym są najlepsi - kampanię marketingową, w której głównym bohaterem będzie jakiś MEGA podkręcony fabrycznie LunarLake, działający przez chwile z kosmicznym zegarem i osiągający 500 stopni + 600W konsumpcji prądu przez 10 sekund.
Po takim pokazie portale jak ten, okrzykną go "królem wydajności" i ludzie znowu się nabiorą na stare sztuczki.