Prześwietlanie i odtwarzanie przez drukarki 3D struktur obiektów przyszłością nauki?
Replikacja zabawki ze smakołyku Kinder może wydawać się głupie i nieistotne. Koncepcja ta ma jednak wiele innych ciekawych zastosowań.
C.D.N.
Czy da się sprawdzić, co znajduje się w Jajku Niespodziance, nie otwierając smakołyku? Jak się okazuje… tak! Studiująca na Swansea University Laura North stworzyła projekt, dzięki któremu jest to możliwe. W swoim Project Surprise wykorzystała skaner X-Ray oraz drukarkę 3D.
Project Surprise polegał na stworzeniu prototypowego narzędzia, umożliwiającego sprawdzenie co znajduje się w Jajku Niespodziance bez konieczności jego otwierania. Niewpływające na zawartość opakowania techniki szybkiego prototypowania umożliwiają łatwą replikację zabawki, kryjącej się pod czekoladą.
Dzieło Laury North to wprawdzie tylko zabawka. Pokazuje jednak, że w przyszłości możliwe będzie stworzenie innych narzędzi tego typu – do bardziej profesjonalnych, naukowych zastosowań. Na przykład prześwietlenia i odtworzenia pewnych struktur obiektów, dzięki czemu będzie można przygotować plan działania (chociażby wywiercenie otworu bez zniszczenia znajdujących się wewnątrz elementów).
„Replikacja zabawki ze smakołyku Kinder może wydawać się głupie i nieistotne. Koncepcja ta ma jednak wiele innych ciekawych zastosowań. Przy współpracy z działem egiptologii może służyć do identyfikacji i odtworzenia zmumifikowanych szczątków. W nowoczesnej medycynie natomiast, do stworzenia idealnie dopasowanych protez stawów” – mówi Laura North.
C.D.N.
Źródło: Stuff
Komentarze
7