Czy nauka pozwoli osobom po amputacji kończyn odzyskać zmysł dotyku?
Naukowcy na całym świecie ciężko pracują, aby stworzyć bliższe realnym protezy dłoni dla osób po amputacji kończyn. W przeciągu ostatnich dekad widzieliśmy wiele różnych propozycji i wiele różnych form stworzonych z różnych materiałów. Dają one jednak pacjentowi tylko podstawową funkcjonalność… jeśli w ogóle.
Jak jednak informuje Washington Post europejskiemu zespołowi naukowców udało się stworzyć nową sztuczną dłoń, która po amputacji daje pacjentowi zmysł dotyku. Co ważne – przeprowadzono testy potwierdzające, że nie jest to efekt placebo. Użytkownik potrafił bowiem powiedzieć jaki kształt ma trzymany przez niego przedmiot, a także czy jest twardy, czy też miękki.
Oczywiście minie jeszcze sporo lat zanim taka proteza stanie się rzeczywistością i powszechnie wykorzystywanym rozwiązaniem, ale potencjał jest naprawdę ogromny. Badania pokazują, że rozwój tej technologii zdecydowanie nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto. „To było po prostu niesamowite” – powiedział Duńczyk Dennis Aabo Sorensen, który 10 lat temu stracił dłoń w wyniku wypadku z fajerwerkami i teraz zgłosił się na ochotnika do testu prototypu. – „To uczucie było najbliższe temu, jakie ma się przy prawdziwej dłoni”.
System pracuje w formie pętli, która pozwala zrobotyzowanej protezie komunikować się z mózgiem w czasie rzeczywistym. Metoda wymaga od lekarzy wstawienia małych elektrod wewnątrz dwóch nerwów pacjenta – łokciowym i pośrodkowym. To te bowiem pozwalają na czucie w dłoni. Słaby sygnał elektryczny przemieszcza się pomiędzy protezą a mózgiem odbierającym informacje, co razem nadaje użytkownikowi zmysł dotyku. Celem naukowców jest teraz udoskonalenie tej technologii.
Źródło: WashingtonPost, SlashGear
Komentarze
18Miło byłoby gdyby to samo tyczyło się innych organów np. oczy czy słuch.
Mam nadzieję (puste nadzieje...) że jednak ludzie dosyć szybko będą mogli funkcjonować i być w "pełni" sprawni dzięki takim wynalazkom.
Świetny artykuł :)