Na początku tego roku stowarzyszenie Wi-Fi Alliance zapowiedziało nową wersję protokołu Wi-Fi Protected Access, a teraz ruszyło z certyfikacją. W czym WPA3 jest lepsze od WPA2?
Aktualizacja, 26 czerwca 2018: Nowy rozdział w historii Wi-Fi został właśnie otworzony i tym samym bezpieczniejszy Internet stał się trochę bliższy. Oficjalnie pojawił się zaktualizowany protokół uwierzytelniania w sieciach bezprzewodowych: WPA3. Najwyższy czas, bo jego poprzednik był wprowadzany jeszcze za kadencji prezydenta Kwaśniewskiego, a wtedy Wi-Fi odgrywało zupełnie inną rolę.
Co to jest WPA3? Sposób na bezpieczne Wi-Fi
Zapowiedziany na początku tego roku następca WPA2 ma zapewniać znacznie większe bezpieczeństwo. Stowarzyszenie Wi-Fi Alliance zapowiada przede wszystkim zindywidualizowane szyfrowanie danych oraz rozwiązania służące lepszej ochronie haseł i przeciwdziałaniu atakom cyberprzestępczym (więcej na ten temat w styczniowym newsie pod aktualizacją).
WPA3: routery i inne urządzenia nadchodzą
Zgodnie z zapowiedziami ruszył proces wdrażania, ale to, jak szybko stanie się on rynkowym standardem, zależy przede wszystkim od samych producentów. Automatyczna aktualizacja z WPA2 na WPA3 nie będzie mieć bowiem miejsca, tym bardziej że czternastoletni już protokół nie przestanie w najbliższym czasie funkcjonować.
Jak najszybsze wprowadzenie obsługi WPA3 przez urządzenia sieciowe może być jednak priorytetem dla producentów podkreślających bezpieczeństwo w oferowanych rozwiązaniach. Ci, którzy będą mogli promować swój sprzęt jako „WPA3 router” mogą zyskać uznanie klientów. Takich oznaczeń będzie można najpewniej wypatrywać już w przyszłym roku.
News, 9 stycznia 2018: Czternastoletni już WPA2 to niezły protokół, ale (co pokazały między innymi KRACK) niestety trochę mu brakuje do doskonałości. A może i „stety”, bo dzięki temu, że zidentyfikowano jego braki, udało się przygotować nową, jeszcze lepsza wersję standardu: WPA3.
Wykorzystując targi CES 2018 stowarzyszenie Wi-Fi Alliance przedstawiło pierwsze konkretne informacje na temat nowego protokołu uwierzytelniania w sieciach Wi-Fi – WPA3 – który ma zostać udostępniony przed końcem bieżącego roku.
WPA3 vs WPA2. Co nowego?
Według tych informacji, WPA3 będzie chronić sieci (i ich użytkowników) przed atakami typu brute force (czyli: kilka nieudanych prób logowania będzie skutkowało „blokiem”), będzie zawierać funkcję zindywidualizowanego szyfrowania danych (zabezpieczającą każde połączenie między routerem a innym urządzeniem, co szczególnie ważne w sieciach otwartych) i będzie obsługiwać nowy, 192-bitowy pakiet zabezpieczeń połączony z CNSA.
Dodatkowo wraz ze standardem WPA3 ma pojawić się opcja umożliwiająca wykorzystanie urządzenia mobilnego do dokonania konfiguracji Wi-Fi WPA3 dla innego sprzętu (na przykład gadżetu Internetu Rzeczy).
Źródło: The Next Web, ghacks, Bleeping Computer. Foto: rawpixel/Pixabay (CC0)
Komentarze
15Dziękuje wolę wolę wpa2 i inne metody do których nie potrzebuję osób/firm trzecich.