Dla komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów i telewizorów. Niezbędne lub przydatne, czasami konieczne do korzystania nowych standardów
Być może za 20 lat, dla nowoczesnego pokolenia wszystkie poniższe akcesoria będą tym, czym dziś dla nas port LPT i COM, czy myszka na kulkę. Praktycznie osiem z nich już teraz można zastąpić komunikacją bezprzewodową, a w przyszłości mogą działać już głównie bezprzewodowo - wliczając w to zasilanie. Jedno z akcesoriów ma szanse przetrwać, choć pewnie będzie mniejsze, wydajniejsze, ale nadal chętnie używane. Na który z poniższych stawiasz?
Póki co, dziś wszystkie są standardem i większości przypadków oferują lepszą jakość, szybkość, są tańsze lub prostsze w użyciu, niż ich odpowiedniki bezprzewodowe. Wspólnie z firmą Accura przedstawiamy mini ranking najbardziej przydatnych akcesoriów.
1. Przewód wideo dla Ultrabooków ze złączem mini HDMI lub micro HDMI
Producenci laptopów nieustannie odchudzają swoje produkty – do tego stopnia, że z boku obudowy nie ma już nawet miejsca na pełnowymiarowe gniazda HDMI. Zamiast nich są złącza typu micro i mini, które, choć mniejsze, oferują podobne możliwości. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że podłączenie urządzenia do takiego portu wymaga zastosowania specjalnego przewodu, z jednej strony są wyposażone w typowe złącze HDMI, a z drugiej w micro lub mini.
2. Przejściówka micro USB na USB
Masz zaszyfrowany smartfon i chcesz zagrać fotki lub filmy do komputera? Podłącz pendrive. Oczywiście potrzebny byłby pendrive ze złączem micro USB, ale mając adapter micro USB na USB, możesz już podłączyć każdy klasyczny pendrive. To prosty, szybki i skuteczny sposób na zgrywanie dużej partii plików lub bardzo dużych plików, jak filmy FullHD. To także sensowny sposób, jeśli producent nie wyposażył swojego smartfona w gniazdo kart pamięci micro SD.
Z takim akcesorium podczas wakacji uwiecznisz wszystkie najlepsze momenty i od razu zrobisz kopię na zewnętrznego pendrive'a.
3. Mały zgrabny hub USB
Wybierając laptopa postawiłeś na smukły wygląd i bardzo małą wagę, ale teraz brakuje Ci gniazd USB? Zdarza się. Warto wyposażyć się w mały hub, który można zapakować do torby razem z laptopem, aby mieć go przy sobie na wszelką okoliczność. 4-portowy hub USB 2.0 firmy Accura to kompaktowy gadżet, który zmieści się nawet w kieszeni. Dzięki obsłudze plug & play korzystanie z niego nie stanowi żadnego problemu.
4. Czytnik 46 kart flash
Jeden, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odczytać. Ten zewnętrzny czytnik, choć niepozorny, poradzi sobie praktycznie z każdą kartą pamięci flash. Łączna liczba obsługiwanych typów to aż 46 – wśród nich znajdują się oczywiście SD, microSD, MMC i Memory Stick Duo, ale też rzadziej spotykane karty. To bardzo praktyczny gadżet, który pod względem uniwersalności bije inne na głowę. W końcu co 46 obsługiwanych formatów, to nie 1.
Jeśli w swoim smartfonie lub tablecie używasz karty microSD, a wyjmowanie jej jest łatwe, to czytnik taki może być alternatywą do przejściówki microUSB na USB.
5. PowerBank
Codzienne ładowanie telefonu jest już czymś normalnym, ale gdy intensywnie korzystamy z urządzenia na wyjaździe, zgodnie z prawem Murphego, stan baterii w najmniej oczekiwanym momencie zmniejszy się do 5 procent. Akcesorium Accura ma niewielkie gabaryty i pojemność 7800 mAh. To wystarczy nawet na dłuższe wypady "poza sieć elektryczną". Kluczowym atutem tego akcesoria jest jednak dodatkowy kabel z sześcioma końcówkami - USB, micro USB, Apple4, Apple5, Apple6, Samsung Note, co oznacza, że PowerBank jest kompatybilny nie tylko ze smartfonami micro USB, ale też z iUrządzeniami i nawigacjami GPS.
6. Akumulatorki AA lub AAA
Każdy z nas do zasilenia urządzeń wokół siebie potrzebuje średnio czterech baterii typu AA i czterech AAA. Kupowanie co kilka miesięcy nowych kompletów jest relatywnie drogie i nieekologiczne. Akumulatorki z możliwością wielokrotnego ładowania to oszczędność pieniędzy, czasu oraz przyczynienie się odrobinę do ochrony środowiska. Choć takie „paluszki” kosztują więcej niż baterie alkaliczne – zakup zwraca się już po kilku ładowaniach.
7. Długi przewód HDMI
Chciałbyś oglądać na telewizorze filmy z komputera, ale pecet stoi daleko? Nie ma co za dużo kombinować, najprostszym i najlepszym sposobem jest użycie długiego kabla. 4,5-metrowy przewód po obu stronach z wtykiem HDMI to uniwersalny standard, którym – w razie takiej potrzeby – połączysz też projektor, monitor, odtwarzacz multimedialny czy dekoder DVB-T. Co więcej, to zakup na całe życie – producent udziela dożywotniej gwarancji.
8. Przedłużacz USB
Niektórzy producenci sprzętu elektronicznego wszelkiej maści, mają czasami niezrozumiały zwyczaj wyposażania swoich produktów w bardzo krótkie przewody USB. Z tego powodu już nawet podłączenie gadżetów do przedniego panelu komputera może stanowić mały problem. Dodatkowe 180 centymetrów powinno wystarczyć, aby komfortowo korzystać z zewnętrznych akcesoriów.
9. Listwa zabezpieczająca
Tworząc listę najbardziej przydatnych akcesoriów nie można nie wymienić listwy zasilającej. Czy wśród czytających to zestawienie jest ktoś, kto nie ma takiego akcesoria? To może być po prostu zwykła listwa rozdzielająca, albo listwa funkcjonalna z zabezpieczeniami. Dla przykładu, ORION 7, ma automatyczny bezpiecznik, ochronę przeciwporażeniową, ergonomiczną konstrukcję z uchtywami na przewody, umożliwia podpięcie nawet siedmiu urządzeń.
Czy wiedziałeś, że wiele urządzeń podpiętych do zasilania, nawet gdy nie pracuje, w trybie czuwania pobiera prąd? Czasami "spiące" urządzenia mogą pobrać energii nawet za 200 zł rocznie! Gdy idziesz spać (ok 7 godizn) lub wychodzisz do pracy (kolejne 7~8 godzin), po prostu odłącz je wszystkie jednym włącznikiem na listwie.
10. Przedłużacz kabla zasilającego
To szczególny typ akcesoria, który nie wszyscy czytelnicy mogą uznać za warty uwagi. Jest jednak kilka okoliczności, w których zastosowanie takiego przedłużacza bywa sensowniejsze niż użycie klasycznego przedłużacza z gniazdkiem lub listwy zasilającej. Czasami nawet może być jednym rozwiązaniem, szczególnie dla osób bez umiejętności majsterkowania przy przewodach elektrycznych.
Komentarze
8Hahahahaha.......hahahahaha....hehehe
a przynajmniej żadne z zaprezentowanych, gdyż niektóre opcje są przydatne ale nie takie rozwiązanie
po co kupować kolejny kabel HDMI skoro można kupić same przejściówki, często są w kompletach mini i micro, przydane jeśli nie wiemy którą mamy kupić ;)
tak samo przejściówki USB, można dostać coś takiego w dodatku OTG z USB A na micro - koszt? dolara z wysyłką na ebay, plusem jest że wchodzi w złącze USB A i kompletnie nie zajmuje miejsca
akumulatorki - ja dopłaciłem do takich które się samoczynnie nie rozładowują albo ten okres jest bardzo wydłużony, używam ich nawet w pilotach
hub USB do lapa ... bardziej pasuje jakiś płaski a nie taka kostka którą trudniej upchnąć do torby, najlepiej aby była z czytnikiem kart - są takie,
jeśli komuś brak tylko jednego warto kupić wtyczkę z krótkim kabelkiem Uniteka, nie trzeba wypinać z lapa gdyż wystaje tyle co odbiornik myszki radiowej, sprawdza się, używam
strasznie drogie te zaprezentowane akcesoria są, wszystkie
a po to: zmieniłem grafę i jakiś debil wymyślił, ze port miniHDMI (bo nie ma zwykłego HDMI) będzie po prawej stronie, zaraz obok dokręcania.
Więc żadna przelotka nie podejdzie bo za gruba :P trzeba było nowy kabel.
:)
Autor:
Kontent marketing
LPT odszedł do lamusa, zgoda, ale usunięcie portu szeregowego było największym błędem w historii projektowania płyt głównych. Jak ktoś nie potrzebuje COMa to się pewnie zdziwi dlaczego MSI wyposaża obecnie swoje AIO nawet w dwa porty szeregowe.