Firma QNAP podczas targów CES 2018 zaprezentowała kilka nowych urządzeń i rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją i Internetem Rzeczy.
Sztuczna inteligencja. To w niej QNAP widzi aktualnie największy potencjał. Mogliśmy się o tym przekonać podczas targów CES 2018 – w Las Vegas producent zaprezentował bowiem nowe urządzenia, które w większym lub mniejszym stopniu wykorzystują rozwiązania związane właśnie z SI.
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że QNAP jest jednym z pierwszych graczy na rynku SI i cieszymy się niezmiernie, mogąc zaprezentować nasze innowacyjne rozwiązanie NAS dla uczenia maszynowego” – powiedział Meiji Chang. Wspomnianym urządzeniem jest serwer TS-1277, który ma się sprawdzić w takich zastosowaniach dzięki „najwyższej klasy karcie graficznej” i procesorowi AMD Ryzen 7 1700.
Dla specjalistów zajmujących się rozwojem SI firma QNAP przygotowała także zestaw narzędzi developerskich o nazwie QuAI. Celem jest usprawnienie tworzenia, trenowania i optymalizowania działania modeli – producent myśli przede wszystkim o zaawansowanych, specjalistycznych zastosowaniach, takich jak rozpoznawanie grafiki.
„Sztuczna inteligencja opiera się na big data, technologii cloud computing oraz potężnych algorytmach – a rozwiązania QNAP są w stanie skutecznie integrować te elementy i pomagać w ten sposób organizacjom w eksplorowaniu zaawansowanych funkcji i potencjału biznesowego” – dodał Chang, którego firma pokazała też inne nowe serwery NAS. Jakie?
Między innymi TS-328 – nowinka w ofercie tego producenta: wyposażony w czterordzeniowy procesor i do 4 GB pamięci 3-zatokowy NAS obsługujący RAID5. Zaprezentowano też budżetowe modele TS-x28A i TS-x53Be do backupu w domu i małym biurze. Wreszcie, pokazano też światu TVS-x73e z czterordzeniowym układem APU AMD, nawet 64 GB DDR4 RAM i nowoczesnym interfejsem – dostępne będą wersje 4-, 6- i 8-zatokowe.
Wracając do sztucznej inteligencji, podążając za aktualnymi trendami QNAP przedstawił w Las Vegas nowego „inteligentnego” asystenta. Maluch nazwany AfoBot rozpoznaje twarze i mowę (klientów lub domowników), obsługuje połączenia wideo, a także może kontrolować inteligentne systemy.
Jak mówił Aaron Lee: „AfoBot został zaprojektowany z myślą o domach, jako przyjazne dla użytkownika rozwiązanie usuwające »technologiczną barierę«, jaką może stanowić klawiatura. Obsługuje mowę i oferuje bardzo realny system interakcji – dzięki temu może łatwo stać się częścią rodziny, ułatwić nam życie i pomóc na wiele sposobów”.
Jest jeszcze jedna nowość, o której warto wspomnieć. To jednopłytkowy mini serwer IoT o nazwie QBoat Sunny. Służy on do zarządzania, monitorowania i obsługiwania urządzeń Internetu Rzeczy i charakteryzuje się przy tym wysoką wydajnością dzięki procesorowi AnnapurnaLabs AL-314, 2 GB RAM i trzem portom 1000BASE-T.
Jak widać, firma QNAP wyraźnie wychodzi poza klasyczne NAS-y i stara się zapewniać rozwiązania, które pozwolą skutecznie wykorzystać technologiczne zdobycze w praktyce – w biurze i w domu. Faktyczne testy tych rozwiązań pokażą, czy potencjał zostanie wykorzystany.
Źródło: QNAP, inf. własna
Komentarze
1