Jest już nowa wersja płytki uwielbianej przez domorosłych inżynierów. Noszący nazwę Raspberry Pi 3 B+ minikomputer ma większą moc obliczeniową oraz znacznie większe możliwości z zakresu łączności przewodowej i bezprzewodowej.
Największa nowość we wprowadzonym w 2016 roku Raspberry Pi 3 to obsługa łączności bezprzewodowej. Teraz twórcy poszli o krok do przodu i udoskonalili to rozwiązanie. Nowa płytka – model B+ – obsługuje dwupasmowe Wi-Fi i Bluetooth w wersji 4.2.
Raspberry Pi 3 B+ – nowa płytka, nowe możliwości
W „dniu liczby Pi” ruszyła sprzedaż najnowszej wersji minikomputera o sporych możliwościach. Rapsberry Pi 3 B+ przede wszystkim ma większy potencjał w zakresie łączności. Obsługuje Bluetooth 4.2, Wi-Fi w pasmie 2,4 GHz i (co jest nowością) 5 GHz oraz Ethernet przez USB 2.0 (do 300 Mb/s). To wszystko to spora szansa dla domorosłych projektantów akcesoriów Inteligentnego Domu.
Płytka Raspberry Pi 3 B+ ma również potężniejsze serce, w postaci czterordzeniowego procesora Broadcom BCM2837B0 taktowanego zegarem 1,4 GHz. Pojawiła się też obsługa Power-over-Ethernet, a odprowadzanie ciepła zostało usprawnione. Niezmienione zostały natomiast porty (4x USB, HDMI, mini jack, microSD, LAN i 40-pinowe GPIO) oraz ilość pamięci RAM – 1 GB.
Specyfikacja i cena Raspberry Pi 3 B+
Podsumowując, Raspberry Pi 3 B+ to:
- czterordzeniowy procesor Broadcom BCM2837B0, 1,4 GHz,
- 1 GB pamięci RAM (LPDDR2 SDRAM),
- chip Cypress CYW43455, zapewniający obsługę Wi-Fi AC (2,4/5 GHz) i Bluetooth 4.2,
- obsługa Ethernet przez USB 2.0,
- obsługa Power-over-Ethernet,
- porty: 4x USB, HDMI, mini jack, microSD, LAN i 40-pinowe GPIO
- oraz poprawione PXE, zarządzanie USB i układ termiczny.
Cena, zgodnie z tradycją, nie uległa zmianie i wynosi 35 dolarów.
Źródło: Raspberry Pi, Engadget
Komentarze
3Lan co prawda nie jest w pełni gigabitowy, ale i tak jest sporo szybszy od poprzedniej wersji, do tego 2 zakresowe WIFI, fajnie.
Czekam aż przejdą na inny proces technologiczny, wtedy było by miło ;]
Sam posiadam 5 sztuk RPI w domu, ktoś kto interesuję się IOT, to doceni te małe urządzenia ;))))