Człowiek, który zmienił sposób, w jaki się ze sobą komunikujemy zmarł na atak serca. Miał 74 lata.
To może brzmieć dziwnie, ale jest też bardzo prawdziwe – świat były dziś zapewne innym miejscem, gdyby nigdy nie wymyślono e-maili. Dlatego też ze smutkiem przekazujemy wam informację, że człowiek, któremu w dużej mierze zawdzięczamy technologię poczty elektronicznej – Ray Tomlinson – zmarł 5 marca.
Ray Tomlinson był znany jako twórca sieciowej poczty elektronicznej oraz pomysłodawca wykorzystania w adresach znaku „@” (at, małpa) do oddzielenie nazwy użytkownika od domeny. Jak stwierdził, wybrał go, ponieważ był rzadko używany.
Tomlinson był też autorem pierwszej wiadomości e-mail w historii. Amerykański inżynier i programista wysłał ją z jednego swojego adresu na drugi pod koniec 1971 roku. Choć było to niezwykle ważne wydarzenie, sam nie był pewny jaka była jej treść. Prawdopodobnie były to przypadkowe znaki z klawiatury.
E-mail z czasem stał się bardzo ważnym narzędziem komunikacyjnym – najpierw w środowiskach informatycznych i technologicznych, aby później stać się globalnym, konsumenckim systemem. I choć dzisiaj często e-maile są już postrzegane jako przestarzała forma komunikacji, wątpliwym jest, by współczesne narzędzia mogły się rozwinąć, gdyby nigdy ona nie powstała.
Amerykanin przyłożył się również do rozwoju Internetu. W 2000 roku został laureatem nagrody George R. Stibitz Computer Pioneer Award, w 2004 otrzymał nagrodę IEEE Internet Award, a przed czterema laty nazwisko Raya Tomlinsona zostało umieszczone w Internetowej Galerii Sław. Uzasadniono to wówczas następująco: „program pocztowy Tomlinsona przyniósł ogromną rewolucję, fundamentalnie zmieniając sposób, w jaki ludzie się ze sobą komunikują”.
Ray Tomlinson zmarł 5 marca 2016 roku na atak serca. Miał 74 lata.
Źródło: CNN, SlashGear, Engadget, IEEE, inf. własna
Komentarze
11A u nas raczej ciągle żyje ten kto rozpowszechnił nazywanie tego znaku małpą. A IMHO powinien siedzieć w więzieniu ;).
Gdyż teraz każdy kto ma adres e-mail stał się u Nas zwierzakiem. Czemu "@" jest nazywane małpą a nie małpką to już jest poza moją zdolnością pojmowania.
Ja podając adres e-mail zawsze przy dyktowaniu mówię "at" lub ewentualnie "na". Dopiero jak ktoś nie zrozumie to spokojnie dodaje, że tak powinno się nazywać znak odczytywany u nas jako małpka. Małpy staram się z siebie nie robić ;).
Jeszcze mała ciekawostka (trivia). W klawiaturze maszynistki jest klawisz z etykietą, która wygląda jak "w" z zawijasem identycznym jak "@". Czyli analogicznie jak "a" z zawijasem to właśnie "@". To w Naszej narodowej stronie kodowej powinno być odpowiednikiem "@".