AMD zdradza coraz więcej szczegółów na temat rdzenia Bobcat. Układ będzie na pewno bardzo oszczędny, jednak jego wydajność może nie być wystarczająca. Rdzeń ma być dostępny dopiero w 2011 roku.
Bobcat ma być częścią nowej platformy AMD Brazos oraz układu Ontario, który łączyć ma procesor i układ graficzny w jednym kawałku krzemu - APU. Zgodnie z tym co zdradza nam producent, Bobcat będzie obsługiwał architekturę x86-64, wirtualizację, technologie SSE, SSE2 oraz SSE3. Wiemy również, że będzie to układ jednowątkowy.
Według producenta, Ontario ma oferować 90% wydajności dzisiejszych mainstreamowych układów przy wielkości rdzenia mniejszej o ponad połowę - w odniesieniu do współczesnych konstrukcji.
"Bobcat to bardzo oszczędny układ zgodny z architekturą x86, który w pierwszej kolejności znajdzie zastosowanie w platformie Ontario przeznaczonej dla ultra-mobilnych notebooków oraz netbooków. Bobcat został tak zaprojektowany, aby był to jak najmniejszy, jednowątkowy układ x86, który może być elastycznie łączony z innymi układami w konfiguracjach SoC (system-on-chip). Ontario przeznaczone jest dla komputerów o całkowitym TDP poniżej 20 W", - tak brzmi oficjalne stanowisko AMD.
Analizując powyższe informacje można wywnioskować, że Bobcat wydaje się bardziej przyszłościowym rozwiązaniem niż dzisiejsze procesory Intel Atom. Jednak brak obsługi instrukcji technologii SSE4, SSE5 oraz AVX raczej nie wpłynie pozytywnie na wydajność układu. Tym bardziej, że jego premiera ma odbyć się dopiero w 2011 roku.
Dodatkowo AMD wspomina o wydajności układu na poziomie 90% dzisiejszych chipów z segmentu mainstream. Cóż, ciężko stwierdzić, co AMD rozumie pod pojęciem "dzisiejsze układy mainstream".
Komentarze
13czyli imo 90% wydajności Phenoma II X2.
All models support: MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, Intel 64, XD bit (an NX bit implementation), Hyper-Threading
czyli bez SSE 4 i 5.....wiec czemu artykuł jest tendencyjny?