Projekt MRKS będzie finansowany w ramach Rosyjskiego Federalnego Programu Kosmicznego w latach 2021-2025 i pochłonie nie mniej niż 185 mln dol.
foto: Le Bourget
Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Chruniczewa – rosyjski producent rakiet nośnych i statków kosmicznych – planuje przywrócić do życia projekt własnej rakiety wielokrotnego użytku, który narodził się i odszedł w zapomnienie jeszcze za czasów Związku Radzieckiego. Ma to być odpowiedź Moskwy na prężnie rozwijający się projekt NASA Space Shuttle.
Źródłem doniesień jest Sputnik News. Według zawartych tam informacji projekt nosi nazwę MRKS, będzie finansowany w ramach Rosyjskiego Federalnego Programu Kosmicznego w latach 2021-2025 i pochłonie nie mniej niż 185 milionów dolarów.
Rakieta nośna wielokrotnego użytku MRKS zostanie wyposażona w silnik startowy ze skrzydłami (konstrukcja przypominająca samolot) i będzie mogła startować na Kosmodromie Wostocznyj. Po wzniesieniu do stratosfery drugiego stopnia rakiety, silnik ten odłączy się i powróci na Ziemię, lądując poziomo, po czym będzie mógł brać udział w kolejnej misji.
Według aktualnych informacji MRKS-1 będzie w stanie wysłać w przestrzeń kosmiczną ładunek o wadze sięgającej 35 ton. Celem tego projektu, tak jak i mu podobnych, jest obniżenie kosztów wznoszenia na orbitę satelitów i innych statków kosmicznych. Wyścigu pomiędzy Ameryką a Rosją ciąg dalszy.
Źródło: SpaceFlight Insider
Komentarze
6Koszt Stadionu Narodowego w Warszawie: 1.976.000.000 zł (oficjalny koszt, bez gruntu i odszkodowań). Strach pomyśleć ile my byśmy na to wydali. Już wiecie dlaczego "Poland cannot into space".