Rosja skarży się na brak procesorów. Nikt nie chce produkować dla Putina
Rosja, po agresji na Ukrainę, została odcięta od zagranicznych procesorów. Restrykcje dotyczą także dostaw autorskich układów, co mocno utrudnia produkcję komputerów – Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu podało statystyki produkcji sprzętu.
Rozpoczęcie wojny na Ukrainie spotkało się ze stanowczą decyzją zachodu i blokadą dostępu do nowoczesnych technologii. Rosja została odcięta od zagranicznych procesorów Intel i AMD, czyli najpopularniejszych modeli z rankingów wydajności. Rozwiązaniem problemu miały być autorskie chipy Elbrus i Baikal, ale też tutaj pojawiły się komplikacje.
Rosja odcięta od procesorów. Brakuje też rosyjskich chipów
Jak informuje dziennik Kommersant, tajwańskie zakłady TSMC zablokowały dostawy autorskich chipów Elbrus i Baikal – to autorskie konstrukcje, które zostały zaprojektowane przez rosyjskich inżynierów, ale ich produkcja została zlecona tajwańskiemu przedsiębiorstwu.
Wszystko przez nowe prawo. W czerwcu Tajwan zablokował eksport zaawansowanych technologii do Rosji – wprowadzone restrykcje obejmują układy o mocy obliczeniowej powyżej 5 GFLOPS i taktowaniu 25 MHz (w praktyce ogranicza ono eksport praktycznie wszystkich współczesnych układów).
Według Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu, w tym roku rosyjscy producenci dostarczyli zaledwie 15 000 komputerów i 8000 serwerów z takimi układami. To dużo mniej niż potrzeby rosyjskiego rynku (szczególnie po ograniczeniu dostępności zachodnich układów).
Mielibyśmy znacznie więcej (komputerów i serwerów opartych na rosyjskich procesorach) w tym roku, gdyby wysłano zamówione i wyprodukowane partie rosyjskich procesorów Bajkal i Elbrus. Własność intelektualna i cała dokumentacja jest rosyjska, ale Rosja nie ma zakładów produkcyjnych, które mógłby wyprodukować te procesory, wiec zlecono ich produkcję w innych krajach.
- powiedział Maksut Szadajew, szef ministerstwa.
Rosyjskich procesorów podobno nie chcą produkować też inne zakłady. Według Szadajewa, zagraniczni producenci odmówili realizacji zamówień w 2022 roku, w tym wysyłki już wyprodukowanych chipów. Taka sytuacja może technologicznie cofnąć Federację Rosyjską o kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Pytanie, jak szybko zmotywuje to społeczeństwo do przeciwstawienia się zbrodniczym elitom na Kremlu.
Źródło: Tom’s Hardware, Twitter @ Fritzchens Fritz (foto)
Komentarze
19