Procesory

Intel obniża wydajność procesorów. Sprawdzili ustawienia zalecane przez producenta

przeczytasz w 2 min.

Intel wydał zalecenie producentom płyt głównych, by wprowadzić nowy profil ustawień procesorów „Intel Default Settings”. Nowe ustawienia mają rozwiązać problemy ze stabilnością jednostek, jednak znacząco obniżają osiągi komputera.

Chodzi o problemy ze stabilnością procesorów Intel Core 13. i 14. generacji, o których zaczęło być głośno już na początku roku. Szybko wyszło na jaw, że usterka może być spowodowana odblokowanymi limitami mocy, które wpływają na degradację układów. 

Intel nie wydał oficjalnego komunikatu w sprawie problemów, jednak w sieci pojawiają się interesujące doniesienia.

Domyślne ustawienia procesorów 

Według serwisu BenchLife, Intel wydał zalecenie producentom płyt głównych, by wprowadzić profil „Intel Default Settings” z domyślnymi ustawieniami procesorów. Profil miałby ustawiać następujące wartości: 

  • Processor Base Power (TDP): 125 W 
  • Limit mocy PL1: 125 W 
  • Limit mocy PL2: 188 W 
  • Limit mocy PL4: 253 W 
  • Iccmax: 249 A 
  • Iccmax.app: 200 A 
  • iPL2: 160 A 

Domyślny profil obejmowałby zalecane ustawienia dla procesorów Core i7 i Core i9, które są zgodne ze specyfikacją producenta i pozwolą na bezpieczną pracę sprzętu. Zmiana ustawień w BIOS-ie nadal będzie możliwa, więc użytkownicy będą mogli ręcznie przestawić parametry (np. odblokować limity mocy), co de facto klasyfikowałoby się jako podkręcanie sprzętu. 

Doniesienia potwierdzają producenci płyt głównych, którzy już wprowadzają nowe profile do nowych wersji BIOS-u (podobno mają oni na to czas do końca maja bieżącego roku). 

Domyślne ustawienia obniżają wydajność procesorów

Profil „Intel Default Settings” ustawia domyślne parametry procesorów, ale też znacząco ogranicza limity mocy procesora względem premierowych testów sprzętu. 

Serwis Hardware Unboxed porównał wydajność procesora Intel Core i9-14900K przy odblokowanych limitach mocy i domyślnych ustawieniach na płycie Gigabyte (na wykresach znalazł się jeszcze profil dla płyt głównych ASUS, który nieco zawyża ustawienia). 

Intel Core i9-14900K - porównanie wydajności

Intel Core i9-14900K - porównanie wydajności

Intel Core i9-14900K - porównanie wydajności

Okazuje się, że profil „Intel Default Settings” obniża wydajność procesora o jakieś 25% w zastosowaniach wielowątkowych i jakieś 5-15% w grach. Różnica jest więc znacząca (i de facto wywraca do góry nogami większość premierowych testów procesorów Core 13. i 14. generacji, które były przeprowadzane na podkręconych ustawieniach, zawyżających wydajność sprzętu).

Źródło: BenchLife, ComputerBase, Hardware Unboxed

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    antytalent
    13
    Prądożerne, gorące i skrajnie wyżyłowane grzejniki. Mamy tu do czynienia z ewidentnym oszustwem, polegającym na zawyżaniu rzeczywistych parametrów tych procesorów ponad to co są w stanie wytrzymać. Byle w testach wypadło to dobrze. Ja bym w życiu tych farelek nie kupił. Ale ci co mają powinni się zastanowić czy nie zwrócić tego chłamu z żądaniem zwrotu pieniędzy.
    • avatar
      losiaczek1
      8
      Pamiętam czasy jak CPU miały normalne ustawienia a ludzie się cieszyli, że mogą podkręcić słabszy (tańszy) procesor i zaoszczędzić trochę pieniądze. Teraz wszystkie CPU dostajemy domyślnie podkręcone ma maksa.
      • avatar
        Joint21
        5
        Zastanawia mnie jedno czy ludzie którzy zakupili proce generacji 13 i 14 mogą żądać rekompensat ???bo jakby nie było zapłacili za proc o wydajności X a po tych zmianach w biosie jednak maja teraz proca o wydajności Y. Jak myślicie?
        • avatar
          GejzerJara
          2
          w serwerach z wysokowydajnymi Xeonami na start serwera jest robiona procedura o nazwie 'thermal calibration'. po prostu procesor jest stopniowo dociążany do mocy maksymalnej, i jest sprawdzane czy temperatura nie przekroczyła limitów. W ten sposób serwer sam sobie ustala maksymalne TDP, które odpowiada dokładnie Tej konstrukcji, tego konkretnego egzemplarza serwera.

          A co robi Intel? nawet nie potrafi throttować aby CPU się nie zagotował. Dla ustawień powyżej default, taka kalibracja powinna być obowiązkowa, ale intel oczywiście nie zrobił tego wymogu. po zmianie chłodzenia także obowiązkowa kalibracja. po przekroczeniu nawet na moment zadanych temperatur, zjazd z zegarkami i ..... ponowna kalibracja.

          jak widać Intel wydał trefny CPU, w dodatku w żaden sposób nie zabezpieczył go przed uwaleniem. potrafi na tej samej stronie raz się chwalić parametrami standardowymi, i zaraz pod tym wydajnością, tyle że po OC. I to jest właśnie kłamliwy marketing.
          • avatar
            Pan Dzikus
            0
            Intel powinien zabulić tak jak Volkswagen.