Producenci pracują nad nowymi rozwiązaniami zwiększenia upakowania danych w dyskach twardych.
Niegdyś zwykłemu użytkownikowi wystarczał dysk twardy o pojemności 100 MB. Teraz już trwają prace nad konstrukcjami mogącymi pomieścić aż 100 TB (milion razy więcej)
Dyski twarde oferują coraz większą pojemność – obecnie można już kupić modele mogące pomieścić 8 TB danych, a w przyszłym roku powinny pojawić się konstrukcje w wersji 10 TB. To oczywiście nie koniec możliwości HDD, bo producenci pracują nad nowymi technologiami, pozwalającymi na jeszcze większe upakowanie danych. Konsorcjum ASTC (Advanced Storage Technology Consortium) prognozuje, że w 2025 roku na rynku pojawią się dyski twarde o pojemności nawet 100 TB.
Już teraz czołowi producenci stosują dwie nowatorskie technologie, służące zwiększeniu pojemności dysków twardych – zwielokrotnienie talerzy i wypełnienie wnętrza dysku helem, bądź też technologię zachodzących ścieżek SMR (Shingled Magnetic Recording). Dodatkowo planuje się wdrożenie technologii PMR+, a więc połączenia techniki dwuwymiarowego zapisu magnetycznego TDMR (Two Dimensional Magnetic Recording) właśnie z technologią SMR.
Kolejnym krokiem w zwiększaniu pojemności dysków twardych ma być technologia HAMR+ (Heat-assisted Magnetic Recording), która wykorzystuje lasery do podgrzewania powierzchni talerza magnetycznego, co w efekcie pozwala jeszcze bardziej zwiększyć gęstość zapisu danych. Rozwiązanie to będzie mogło być stosowane wraz z wcześniejszymi technologiami SMR i TDMR. Na takie nośniki przyjdzie nam jednak poczekać przynajmniej do 2017 roku.
Technologia HAMR wykorzystuje lasery, które podgrzewają powierzchnię talerza magnetycznego
Z kolei w 2021 roku planowane jest wdrożenie technologii BPMR+ (Bit Patterned Magnetic Recording), a więc już litograficznego wyznaczania obszarów zapisu. Także i w tym przypadku możliwe będzie połączenie jej z rozwiązaniami SMR i TDMR.
Równocześnie planowane jest rozpoczęcie produkcji dysków opartych o obydwa rozwiązania: HAMR+ i BPMR+. Technologia ta nosi nazwę HDMR (Heated Dot Magnetic Recording), a jej rozwój planowany jest co najmniej do 2025 roku – wtedy powinniśmy się spodziewać zwiększenia upakowania danych z obecnych 0,86 Tb (terabitów) na cal kwadratowy do 10 Tb na cal kwadratowy, co pozwoli na konstruowanie nośników mogących pomieścić aż 100 TB danych.
Źródło: MyCE, Wikipedia
Komentarze
32Zbędna mi informacja ze za kilka lat będą pojemne dyski.
ciekawostka: w roku 2100 będą dyski o pojemności 10 petabajtów.
Patrząc na rozwój SSD za kilka lat będą wieloterabajtowe dyski z wiele bardziej wydajne od najlepszych HDD.
Dziś HDD wygrywa z SSD pojemnością i ceną, ale ceny ciągle spadają, a pojemności rosną.
Już dzisiaj 10000 obr/min powinien być standardem w każdym dysku, a w 2025 to nawet 20000 obr/min.