Rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality, w skrócie AR) to coś, z czego korzysta coraz więcej użytkowników. Warto zobaczyć do czego ta technologia może się przydać.
Poniżej przedstawiamy pięć zastosowań, w których rozszerzona rzeczywistość jest naprawdę pomocna. Niektóre z nich są już ogólnodostępne, inne zaś to dopiero koncepty, które kiedyś mogą trafić na rynek. Warto się z nimi zapoznać, zobaczcie zresztą sami:
Wirtualna mapa rzeczywistego świata
Wyobraźcie sobie, że szukacie pewnego miejsca, ale zwykła mapa zainstalowana w telefonie po prostu zawodzi. Tutaj właśnie przyda się rozszerzona rzeczywistość. Wystarczy włączyć aplikację, podnieść telefon, wprowadzić podstawowe dane i już będziemy w stanie zobaczyć wirtualny drogowskaz pokrywający się z otoczeniem. W poniższym materiale wideo widzimy, jak za pomocą smartfona można znaleźć najprostszą drogę do metra:
Dzięki tej technologii już niebawem z łatwością będziemy znajdować wszystkie interesujące miejsca. Co jednak, jeśli prowadzimy samochód i nie możemy jednocześnie korzystać z urządzenia obsługującego AR? Producenci aut już o tym pomyśleli i zaprojektowali szyby korzystające z dobrodziejstw nowej technologii. Prezentację tego widzimy poniżej:
Bardziej naturalne gry komputerowe
Kolejne zastosowanie AR to po prostu gry. Wyobraźcie sobie granie w The Sims lub SimCity bez użycia komputera. Możliwość stworzenia Sima we własnym domu i oglądanie jego normalnego życia byłaby jeszcze ciekawsza niż na ekranie monitora, prawda?
Dzięki zastosowaniu kamery możemy pożegnać się też z problemem znanym z większości gier, a mianowicie trudnym sterowniem. W końcu nie da się wymyśleć nic prostszego od skierowania telefonu tam, gdzie chcemy spojrzeć.
Inne zastosowanie AR to gry planszowe. Musimy przyznać, że partyjka w Monopoly to świetna zabawa, która ma jednak poważną wadę: po skończeniu gry trzeba posprzątać. Przy użyciu rozszerzonej rzeczywistości do gry wystarczy telefon i dowolna płaska powierzchnia. Gra planszowa w parku? Proszę bardzo, z AR nie ma nic prostszego.
Oto kilka pomysłów na gry korzystające z rozszerzonej rzeczywistości. Zgodzicie się chyba, że to robi wrażenie:
Interaktywne instrukcje
Chyba nikt nie lubi czytać instrukcji. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że już niebawem całkiem znikną one z naszego życia. To aplikacja korzystająca z AR pokaże, jak skręcić szafkę lub wymienić tusz w drukarce. Program będzie też mógł objaśnić obsługę danego urządzenia, dzięki czemu nie będziemy zmuszeni dzwonić do swojej żony/narzeczonej/mamy za każdym razem, gdy będziemy chcieli obsłużyć pralkę.
Oto wymiana tonera za pomocą rzeczywistości rozszerzonej. Wygląda to tak:
Wyszukiwanie obrazowe
Każdy kto używał wyszukiwarki obrazów Google wie, że ma ona jedną wadę – za jej pomocą nie możemy zrobić nic poza oglądaniem grafik. Dzięki rzeczywistości rozszerzonej po najechaniu na obraz będziemy mogli wyświetlić dodatkowe informacje na jego temat lub sprawić, że stanie się ruchomy. Z całą pewnością zastosowanie takie spodoba się płci pięknej. Gdy kobiety zobaczą w reklamie ładne ubranie, nie będą musiały go szukać. Wystarczy, że najadą smartfonem na ilustrację i dowiedzą się, gdzie mogą je kupić, w jakich rozmiarach i w jakiej cenie.
Inne zastosowanie wyszukiwania obrazowego to współpraca z prasą. Na poniższym wideo możemy zobaczyć, jak za pomocą telefonu można ożywić zwykłe czasopismo:
Dodatek do serwisów społecznościowych
Spokojnie jedziecie metrem i w pewnym momencie zauważacie osobę, którą znacie, ale za nic nie możecie sobie przypomnieć skąd. Na pewno każdy z was choć raz znalazł się w takiej sytuacji. Dzięki zastosowaniu AR będziemy mogli po prostu zrobić zdjęcie tej osobie i poczekać, aż zostaniemy przekierowaniu na jego profil na Facebooku. Skorzystalibyście z takiej aplikacji? I czy pozwolilibyście, by to was można było tak odszukać?
AR nadejdzie szybciej niż myślisz
Rzeczywistość rozszerzona z całą pewnością na stałe pojawi się w naszym życiu i to już niedługo. Póki co wymaga posiadania choćby smartfona, jednak już niebawem może pojawić się w szybach, lustrach oraz okularach i pomagać na każdym kroku. Co sądzicie na temat AR? Chcielibyście korzystać z takich rozwiązań? A może już korzystacie?
Polecamy: | ||
Ciekawe, inspirujące, dziwne - technologie i gadżety jutra | Technologie, wizje i gadżety przyszłości | Gadżety z przyszłości |
Komentarze
14Takie zastępstwo dla HUD'a w okularach .
choć uwielbiam technologie i inne gadzety jestem świadomy ryzyka jakie niosą mam nadzieje że wy też..