Wkrótce nie trzeba będzie używać rąk ani nawet wypowiadać na głos komend, by zmienić kanał w telewizorze czy też zmniejszyć lub zwiększyć głośność. Samsung ma na to swój sposób, a MIT jeszcze inny.
Nie ma prostszej czynności niż sterowanie telewizorem? Dla użytkownika, który jest w pełni sprawny, być może tak, ale już dla osób cierpiących na przykład na porażenie czterokończynowe – niekoniecznie. Z myślą o nich Samsung pracuje nad wygodniejszym rozwiązaniem.
Telewizor sterowany falami mózgowymi
Firma Samsung, Uniwersytet w Lucernie oraz Szwajcarskie Centrum Paraplegii (SPZ) wspólnie realizują projekt, którego pierwszym istotnym owocem jest prototyp rozwiązania umożliwiającego sterowanie telewizorem za pomocą fali mózgowych. Jak to działa?
Podstawą jest to, że w rogach ekranu telewizora wyświetlają się wzorce wizualne. Gdy użytkownik skupi na nich swój wzrok, określony rodzaj fal mózgowych (związany z interakcją z obrazem) trafia do czujników na głowie. Jest następnie porównywany z wzorcami i odpowiednio interpretowany. W efekcie zmienia się kanał lub też regulowana jest głośność.
„Dla osób borykających się z różnymi ograniczeniami w życiu codziennym, szczególnie z porażeniem czterokończynowym, kontrolowane za pomocą fal mózgowych telewizory mogą stać się nowym oknem na świat. Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ostatecznym wynikiem prac w ramach projektu Pontis i wiążemy nadzieję z tym, co mogą zaoferować kolejne innowacje” – powiedział Bart de Kimpe z SPZ.
Tymczasem MIT ma nieco inny pomysł
Podczas gdy Samsung opiera swój projekt na wzorcach wizualnych, badacze z instytutu MIT próbują wykorzystać potencjał drzemiący w fonetyzacji wewnętrznej czy też subwokalizacji. To ten sam proces, który zachodzi podczas czytania i polega na wymawianiu w myślach tekstu na papierze.
Naukowcy z MIT stworzyli zakładane na twarz urządzenie, które monitoruje sygnały nerwowo-mięśniowe „generowane” podczas subwokalizacji. Dane te przesyła następnie do komputera, który z wykorzystaniem sieci neuronowych próbuje rozróżnić słowa i wykonać żądaną operację. Może to zostać wykorzystane na przykład właśnie do sterowania telewizorem. Spójrzcie na film:
Źródło: Samsung, Engadget, inf. własna
Komentarze
6Może jednak się myliłem...
PS Wyłącz TV, włącz myślenie.
(Wolny od 9 lat od tego szajsu)
Myślałem, ze to pług.
Najlepiej kwestia pilota wygląda u Philipsa. Komendy głosowe do Andka i wygodna klawiatura z tyłu. Super się tego używa.