Samsung widzi sens drukarek z Androidem - i trudno się z nim nie zgodzić
Samsung Smart MultiXpress to wielofunkcyjne urządzenia biurowe z systemem Android. Zobaczmy dlaczego takie rozwiązanie jest praktyczne.
Samsung zorganizował warsztaty, podczas których mogliśmy zapoznać się z najnowszymi urządzeniami wielofunkcyjnymi z serii Smart MultiXpress. Hasło przewodnie brzmiało "drukarki z Androidem". Wybierając się na spotkanie, z pewnym powątpiewaniem podchodziłem do potrzeby zastosowania Androida w takich urządzeniach.
A jednak, Samsung zdołał przekonać uczestników warszatów, że Android ma sens i to nie tylko jako nowinka - jako pierwszy zastosował Androida w drukarkach wielofunkcyjnych dla biznesu. Także jako rozwiązanie, które sprawia, że pojęcie urządzenie wielofunkcyjne nabiera nowego, i to bardziej dosadnego, sensu. Szczególnie w przypadku firm, które zatrudniają co najmniej kilkunastu pracowników.
By zrozumieć sens Androida, warto przypomnieć sobie z jakimi problemami borykają się działy IT, które zajmują się obsługą drukarek w firmach, a także jak uprzykrzającym efektywną pracę może być zwykłe urządzenie wielofunkcyjne. Przede wszystkim należy patrzeć na takie urządzenie jak na produkt, który działa na kilku warstwach.
Warstwa sprzętowa, która odpowiada za druk, skanowanie, faksowanie, a także inne przydatne funkcje jak sortowanie czy druk dwustronny (duplex), to ta część drukarki, która zwykłego pracownika obchodzi najmniej. On jedynie chce uzyskać pożądany wydruk. Dla niego najistotniejsze jest to jak szybko i wygodnie będzie mógł go otrzymać. A także to jak dużo czasu poświęci na naukę obsługi i jak optymalne będą zadania druku czy skanowania, które oferuje oprogramowanie urządzenia wielofunkcyjnego. Wydawałoby się, że różnorodność sprzętu, który oferowany jest przez producentów, działa z korzyścią dla końcowego użytkownika. Po części tak, jednak trzeba pamiętać, że firma musi działać elastycznie (Samsung takie instytucje określa mianem inteligentnego biura), a zarazem takie powinny być urządzenia jakie wykorzystuje. Okazuje się, że sztywne zasady funkcjonowania sprzętu sprzeciwiają się takiej elastyczności. I tu z pomocą przychodzi Android.
A jak to wygląda z perspektywy pracownika działu IT, a nawet serwisanta, który został wezwany, by zdiagnozować awarię? W tym przypadku mniej istotne jest to jak wygląda proces druku w firmie, niż to, że im większą można mieć nad nim kontrolę, tym łatwiej wyeliminować słabe ogniwa. Poza tym, diagnozowanie poprawności funkcjonowania sprzętu jest znacznie łatwiejsze, gdy mamy do dyspozycji coś więcej niż śrubokręt czy latarkę. Mówiąc inaczej, dzięki funkcjom autodiagnostyki sprzęt wielofunkcyjny może stać się dodatkowym pracownikiem, który współpracuje z działem IT. I w tym przypadku również z pomocą przychodzi Android.
Dlaczego Android, dlaczego nie inne oprogramowanie? Odpowiedź znajdziemy we własnej kieszeni. Urządzenia mobilne zdominowały nasze, zarówno prywatne jak i biznesowe, życie. Intuicyjność ich obsługi to cecha, którą Samsung postanowił tchnąć w urządzenia wielofunkcyjne. A najlepiej to zrobić, korzystając z platformy, którą doskonale zna większość pracowników, jak i deweloperów oprogramowania.
W przypadku urządzeń wielofunkcyjnych Samsung Smart MultiXpress zastosowanie Androida oznacza udostępnienie użytkownikom firmowym interfejsu Smart UX Center, który wykorzystuje rozwiązania znane z produktów Samsung Galaxy. Każda drukarka z tej serii wyposażona jest w 10,1" dotykowy panel (wykorzystano jeden z tabletów Samsunga), którego oprogramowanie można dowolnie skonfigurować (tak jak nakładkę na interfejs w smartfonie) dodając lub ujmując funkcje. Dodatkową korzyścią w przypadku drukarek Samsunga jest kompatybilność z platformą XOA (eXtensible Open Architecture), która pozwala na praktycznie dowolną modyfikację funkcjonalności oprogramowania.
Inaczej mówiąc, dzięki Androidowi i różnym aplikacjom, które znajdują się na platformie Samsung Printing App Center (printingapps.samsung.com) można wygenerować dowolny dotykowy interfejs użytkownika. Dzięki dostępności pakietu SDK Smart UX, mogą je tworzyć również sami zainteresowani i udostępniać na podobnej zasadzie jak w Google Play. W połączeniu z funkcjami autoryzacji (poprzez Bluetooth, NFC czy kartę inteligentną) taki interfejs można dowolnie spersonalizować. W przypadku drukarki, która ma jedynie fizyczne przyciski i funkcyjny wyświetlacz, taka modyfikacja jest niemożliwa.
Czy to samo dałoby się osiągnąć, udostępniając odpowiednie oprogramowanie na smartfon i wykorzystując łączność bezprzewodową Wi-Fi? Teoretycznie tak, jednak takie rozwiązanie ma sens w przypadku użytkowników domowych (dlatego w tym przypadku Android w drukarce nie jest aż tak pożądany). W przypadku użytkownika biznesowego, gdy w firmie pracuje wiele osób, a bezpieczeństwo jest kluczowe, podobnie jak efektywność zarządzania drukiem, dużo lepiej, by odpowiednie oprogramowanie znajdowało się na drukarce. Poza tym rozmiar ekranu tabletu pozwala na wygodniejszą implementację takich rozwiązań jak na przykład edycja treści tuż przed drukiem niż w przypadku smartfona, którego raczej nikt w firmie nie zamienia na tablet, gdy rusza po odbiór wydruku.
Z kolei dla działu IT możliwość nawiązania zdalnego kontaktu z drukarką, a wręcz z jej fizycznym interfejsem (administrator IT może wyświetlić sobie panel sterowania danej drukarki na ekranie komputera) to ogromne oszczędności czasu i maksymalna szybkość reakcji ma problemy pracowników. Dodatkowo, drukarka wyposażona w system Android może poradzić sobie z drukiem nawet stron internetowych bez pomocy komputera. Wszak tablet z Androidem to wystarczająco wydajny komputer.
Oczywiście druk bezpośrednio ze smartfona nie został zaniedbany w nowych urządzeniach Samsunga. Po zakupie opcjonalnego modułu NFC Pro drukarki zostają wyposażone w funkcje zdalnego druku oraz znacznie bezpieczniejszy niż zwykle proces uwierzytelniania. Tę technologię docenią również administratorzy IT, za sprawą rozszerzonych możliwości zarządzania. Cały czas dostępna jest również technologia Samsung Cloud Print, co zwiększa potencjał łączności i skalowalności.
Nic tak nie przekonuje do przydatności rozwiązań biznesowych jak konkretne przykłady. Zobaczmy na kilku przykładach jak dużo zyskuje firma stosując sprzęt z Androidem.
- Wygodne szkolenia - zamiast zbierać pracowników przed drukarką i w tłoku wyjaśniać poszczególne funkcje interfejsu, można wyświetlić go na dużym ekranie LFD i przeprowadzić szkolenie w sali konferencyjnej
- Szybkie porady - wiele zapytań do działu IT dotyczy spraw trywialnych. Nie ma sensu, by pracownik tego działu udawał się bezpośrednio do drukarki, aby wyjaśnić problem. Może zrobić to zdalnie, manipulując interfejsem dokładnie takim jaki ma przed oczami pracownik
- Zrozumiały interfejs - Android na drukarce działa identycznie jak na smartfonie lub tablecie. Jest łatwy w opanowaniu i pozwala wygodniej kontrolować naszą pracę niż zwykłe oprogramowanie drukarki.
- Bezpieczeństwo wydruku - dzięki autoryzacji procesu wydruku poufne dokumenty zostaną wydrukowane dopiero wtedy, gdy przy tacy odbiorczej znajdzie się uprawniony pracownik, do tego czasu przechowywane są one w pamięci drukarki (która również jest zabezpieczona poprzez szyfrowanie przed nieuprawnionym dostępem)
- Tworzenie zestawów zadań - oprogramowanie drukarek Samsung pozwala na stworzenie gotowych zadań druku, skanowania czy faksowania, które przypominają akcje z programów graficznych czy makra z pakietów biurowych. Wystarczy zdefiniować przycisk, który uruchomi jednocześnie kilka działań, by oszczędzić czas pracownika.
- Dowolny wybór drukarki - gdy zdarzy się, że wybrana przez nas drukarka jest zablokowana przez inne wydruki, możemy zmienić ich priorytet lub przekierować zlecenie druku na sąsiednie urządzenie (wszystko zależy od uprawnień użytkownika)
- Modyfikacja dokumentu na drukarce - dzięki aplikacji Workbook Composer możemy stojąc przy drukarce wybrać na przykład te fragmenty skanowanego dokumentu, które chcemy wydrukować, z kolei HanCom Office to odpowiednik pakietu biurowego
- Możliwość wyboru systemu druku dopasowanego do potrzeb firmy - dowolność tworzonego oprogramowania pozwala firmom, które kupują nie tylko urządzenie, ale cały system druku, zażądać od sprzedawcy dostarczenia skonfigurowanego pod jej własne potrzeby oprogramowania interfejsu.
Podczas warsztatów teoretyzowaliśmy nawet nad aplikacją, która automatycznie tłumaczyłaby skanowane dokumenty przed wydrukiem. To oczywiście bardzo ambitne wyzwanie, a może kiedyś będzie do zrealizowania w drukarce, właśnie dzięki Androidowi.
A jak z bezpieczeństwem? O Androidzie mówi się przecież ostatnio bardzo wiele również w tym kontekście i niestety mało pozytywnie. Przede wszystkim, w przypadku drukarek mamy do czynienia z dość hermetycznym środowiskiem. Oznacza to, że zwykły użytkownik nie ma dostępu do usługi Google Play i nie może nabałaganić w systemie. Istnieje co prawda możliwość instalacji aplikacji z plików apk, nawet można zagrać w Angry Birds, ale tę funkcję kontroluje administrator. Podobnie jak w urządzeniach mobilnych, także i w tym przypadku możemy skorzystać z platformy Knox, a ograniczenia uprawnień szeregowych pracowników, w tym możliwośc określenia dozwolonych limitów wydruku, pozwalają uniknąć nadmiarowych kosztów. Aplikacje, które trafiają na platformę Samsung Printing App Center, są szczegółowo weryfikowane.
Nawet w obliczu tak przekonujących argumentów jak te wymienione powyżej, w niejednej firmie dział inwestycyjny zada jeszcze jedno pytanie. Czym oprócz Androida mogą pochwalić się wielofunkcyjne urządzenią z serii Smart Multi Xpress, by ich zakup był uzasadniony?
Według Samsunga na plus serii Smart MultiXpress działają niższe koszty nabycia, eksploatacji, a także bardzo dobre parametry pracy. Obecnie w ofercie Samsung ma kilka serii wielofunkcyjnych drukarek z Androidem, które różnią się formatem roboczym, obciążalnością i szybkością druku. Są to (dane firmy Samsung):
- seria X4300: urządzenia wielofunkcyjne z serii X4300 do kolorowego druku w formacie A3 obejmują modele X4300LX, X4250LX i X4220RX o szybkości drukowania odpowiednio 30, 25 i 22 stron na minutę. Seria X4300 wykorzystuje technologię ADF Dual-Scan umożliwiającą skanowanie do 100 kolorowych, dwustronnych obrazów na minutę i do 120 takich obrazów w wersji monochromatycznej. We wszystkich modelach zastosowano także technologię Rendering Engine for Clean Page (ReCP) firmy Samsung oraz Polimeryzowany Toner, co zapewnia ostre, żywe i lśniące kolory profesjonalnej jakości. Modele X4300LX umożliwiają drukowanie aż 85 000 stron miesięcznie, w raz z 23 000 stron z tonerem czarno-białym i 100 000 stron z bębnem.
- seria K4350: seria urządzeń K4350 do druku monochromatycznego w formacie A3 obejmuje modele K4350LX, K4300LX i K4250RX o szybkości drukowania odpowiednio 35, 30 i 25 stron na minutę. Urządzenia wielofunkcyjne z serii K4350 wykorzystują technologię ADF Dual-Scan umożliwiającą skanowanie do 100 kolorowych, dwustronnych obrazów na minutę i do 120 takich obrazów w wersji monochromatycznej. Model K4350LX może drukować do 85 000 stron miesięcznie, w raz z 35 000 stron z tonerem. Możliwości druku bębna wynoszą 200 000 stron.
- seria M5370: seria urządzeń M5370 do druku monochromatycznego w formacie A4 obejmuje modele M5370LX i M4370LX o szybkości drukowania odpowiednio 53 i 43 stron na minutę. Urządzenia wielofunkcyjne z serii M5370 wykorzystują technologię ADF Dual-Scan umożliwiającą skanowanie do 80 dwustronnych obrazów na minutę. Ich możliwości drukowania to aż 300 000 stron miesięcznie, w raz z 30 000 stron z tonerem. Możliwości druku bębna wynoszą 100 000 stron.
- seria M4580: seria urządzeń M4580 do druku monochromatycznego w formacie A4 obejmuje modele M4580FX i M4583FX oferujące szybkość drukowania 45 stron na minutę. Model M4580FX jest sprzedawany za pośrednictwem kanału urządzeń biurowych, a model M4583FX za pośrednictwem kanału IT. Urządzenia wielofunkcyjne z serii M4580 umożliwiają skanowanie do 60 dwustronnych obrazów na minutę, przy wykorzystaniu technologii ADF Dual-Scan. Ich możliwości drukowania to aż 200 000 stron miesięcznie, w raz z 40 000 stron z tonerem. Możliwości druku bębna wynoszą 100 000 stron.
Druk drukiem, czy jednak w końcu nie przyjdzie chwila, kiedy nawet Android nie będzie w stanie powstrzymać firm przed odwrotem od papieru jako nośnika informacji? Wszak coraz więcej dokumentów firmy przechowują w postaci elektronicznej, a korzyści z tego tytułu są nieocenione. Zdaniem Pawła Lisowskiego z Samsunga, który odpowiada za sprzedaż tego segmentu produktów, taka chwila nie nadejdzie zbyt szybko. Oczywiście cyfrowe dokumenty będą zyskiwały na znaczeniu, ale póki przepisy obowiązujące w polskim prawie będa zobowiązywały do przechowywania i tworzenia dokumentów w postaci papierowej, dotąd druk będzie potrzebny. Zmiana przepisów nie jest procesem prostym i szybkim, nawet jeśli pojawi się taka wola ze strony ustawodawców.
Po dwugodzinnym szkoleniu, z którego przemyślenia przekazane są w tej relacji, nasze uznanie dla sensu stosowania Androida w drukarce osiągnęło znacznie wyższy niż wcześniej poziom. I tak jak sugerowaliśmy we wstępie, wielofunkcyjność to już nie tylko wielość operacji sprzętowych, ale również mnogość interfejsów użytkownika jakie jest w stanie zaoferować jedno urządzenie.
Źródło: Samsung, inf. własna
Komentarze
6W kwestii drukarek, zdecydowanie bardziej wolę Xeroksa, Ricoha, czy Toshibę albo Minoltę bez "apek", za to rock-solid, z możliwością wydruku w kilka sekund po włączeniu drukarki, a przede wszystkim z łatwo dostępnymi częściami zamiennymi w dobrych cenach, nawet dla drukarek sprzed 10 lat.
Już widzę jak ludziska zaczną teraz drukować dokumenty żeby sobie sprawdzić za razem FB itd...
A tak poza tym, to juz kazdy wie co oznacza android w tv, drukarkach - wiecej reklam, zwiech i przeciazenia.