Kilka słów o 44-letniej już historii odbiorników telewizyjnych koreańskiego producenta.
Pierwsze telewizory pojawiły się na rynku już ponad 130 lat temu. W tym czasie stały się podstawowym wyposażeniem zdecydowanej większości domów na całym świecie. Historię odbiorników rozpoczyna opracowany przez Paula Nipkowa w 1883 roku elektryczny teleskop, prawdziwą rewolucją był jednak zaprezentowany przez Johna Logie Bairda w 1926 roku prototyp urządzenia monochromatycznego. Wyścig o telewizor rozpoczął się na dobre.
Dziś przyglądamy się telewizorom firmy Samsung – po pierwsze dlatego, że jest to obecnie jeden z największych producentów tego typu urządzeń. Po drugie – bo dokładnie 44 lata temu (zaledwie rok po założeniu Samsung Electronics) koreańska firma zaprezentowała swój pierwszy czarno-biały odbiornik lampowy o niesamowitej przekątnej 12 cali. Niewiele później światło dzienne ujrzała funkcja szybkiego uruchamiania, która wyeliminowała konieczność czekania na rozgrzanie TV.
Prawdziwy przełom nastąpił w 1980 roku – firma Samsung zaprezentowała swój pierwszy telewizor wyświetlający kolorowy obraz. Wówczas rozpoczęła się eksplozja wzrostu popularności tych urządzeń. A wszystko miało się dopiero zacząć.
Gdy ludzie na całym świecie przestali postrzegać odbiorniki jak maszyny, a zaczęli – jak element wystroju wnętrz, producenci uderzyli po raz kolejny. Jeszcze przed rozpoczęciem XXI wieku firma Samsung wypuściła na rynek swój pierwszy płaski telewizor. To osiągnięcie pozwoliło skoncentrować się na wyglądzie urządzeń równie mocno co na ich funkcjonalności.
Pierwsza dekada XXI wieku to upiększanie modeli – w wyglądzie telewizorów zaszła wówczas prawdziwa rewolucja. W 2009 roku natomiast przypomniano sobie ponownie o technologii – firma Samsung zaprezentowała pierwszy model LED-owy, co nie tylko pozwoliło zwiększyć jakość obrazu, ale też zmniejszyć gabaryty. Rok później światło dzienne ujrzał pierwszy telewizor 3D Full HD, a „chwilę” potem uruchomiona została platforma Smart TV. O znaczeniu tego wszystkiego nie musimy chyba pisać.
Rok 2013 upłynął pod znakiem zwiększenia przekątnych ekranu i rozdzielczości obrazu – zaprezentowany został 85-calowy telewizor UHD 4K. Drugim osiągnięciem tego czasu były zakrzywione modele OLED, do których koreański producent nieustannie próbuje teraz przekonać konsumentów.
Co dalej? W tym roku firma Samsung zaprezentowała kolejne nowe rozwiązanie, będące uzupełnieniem poprzednich. Bendable UHD TV to telewizor elastyczny – oznacza to, że może być zarówno zakrzywiony, jak i płaski. Jak zapewnia sam producent – właśnie w kierunku uniwersalności zamierza w najbliższej przyszłości podążać.
Źródło: Samsung, inf. własna
Komentarze
11Już trzy lata temu zauważyłem, wypalone loga stacji u niego a to TVP, TVN i inne. Rok temu na ekranie jakieś ciemne plamy i to na środku i zboku ekranu były. Badziew totalny.
Pamiętał jak się śmiał bo mam CRT Panasonica, że kupił LCD i jest nowoczesny. A tymczasem mój telewizor dalej działa, a kupiony był w 2005 roku!
Co do sprzętu wysokowartościowego polecam za każdym razem wydłużać gwarancję a nawet dokupywać ubezpieczenie. Kosztuje to zwykle 10% wartości sprzętu a gwarantuje np + 3 lata gwarancji i ubezpieczenie (od wszystkiego) na całe 5 lat. W dobie 21-ego wieku 5 lat to kupa czasu jak na taki sprzęt więc po tym czasie i tak sam będę chciał go wymienić a mam "gwarancję", że przez 5 nie będę go musiał wymieniać/kupować nowego bo co by się z nim nie stało zostanie naprawiony/wymieniony na nowy lub też w przypadku braku dostępności jakiegoś modelu dostanę model wyżej.
Sam posiadam RAM Samsunga, HDD pod USB i SSD 840 Pro. Wszystkie te produkty spelniaja swoje zadanie wysmienicie. Na 100%, w innych moich sprzetach znajda sie komponenty Samsunga, mimo ze sprzety sa innych marek.
Ale niestety telewizory Samsunga od lat dotkniete sa plaga awaryjnosci i zawsze Samsung jesli chodzi o TV jest u mnie na ostatnim miejscu z produktow markowych.
Polecam poczytac troche o "postarzaniu produktow", w czym to Samsung przerasta wszystkich.