Model firmy Sapphire zalicza się do referencyjnych konstrukcji - mamy do czynienia ze standardowymi taktowaniami i chłodzeniem cieczą.
Sapphire zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży karty graficznej Radeon Pro Duo – najwydajniejszej konstrukcji na rynku, na którą będą sobie mogli pozwolić tylko nieliczni.
Zaprezentowany model zalicza się do referencyjnych konstrukcji (jedyna różnica sprowadza się do naklejki producenta na wentylatorze). Na pokładzie znalazły się więc dwa układy graficzne Fiji XT z 4096 procesorami strumieniowymi, 2x 4 GB pamięci HBM 4096-bit oraz 15-fazowa sekcja zasilania. Taktowania są standardowe – dla rdzeni maksymalnie 1000 MHz, a dla pamięci 500 MHz (efektywnie 1000 MHz).
Karta wykorzystuje zamknięty obieg chłodzenia wodnego – dwa bloki wodne odprowadzają ciepło z rdzeni, pamięci i sekcji zasilania, a następnie transportują je wężykami do pojedynczej chłodnicy ze 120-milimetrowym wentylatorem. Zewnętrzne węże są elegancko oplecione i wydłużone tak, by montaż nie stanowił problemu nawet w największych obudowach. Radeon Pro Duo wyróżnia się także nieszablonowym wzornictwem – producent zastosował aluminiową, niklowaną obudowę, podświetlane logo, a także płytkę osłanijącą rewers laminatu.
Do dyspozycji oddano wyjścia 3x DisplayPort i HDMI, a dodatkowe zasilanie doprowadzają aż trzy 8-pinowe gniazda – pobór energii elektrycznej akceleratora oszacowano na 350 W, więc konieczne jest zastosowanie odpowiednio mocnego zasilacza (producent zaleca co najmniej 750 W).
Specyfikacja karty graficznej Sapphire Radeon Pro Duo:
- układ graficzny: 2x Fiji XT
- procesory strumieniowe: 2x 4096
- taktowanie rdzeni: do 1000 MHz
- pamięć wideo: 2x 4 GB HBM 4096-bit
- taktowanie pamięci: 500 MHz
- złącza zasilające: 3x 8-pin
- wyjścia wideo: HDMI, 3x DisplayPort
- chłodzenie: referencyjne (chłodzenie cieczą)
Karta będzie dostępna w polskich sklepach w pierwszej połowie maja, a jej sugerowana cena wynosi 7060 złotych.
Źródło: Sapphire
Komentarze
24Karta oczywiście i potężna itd ale powinna kosztować miej niż wyżej wymienione konfiguracje żeby mieć szanse na sukces. Z 295X2 było tak samo dopóki cena nie spadła to "rozsądnego" poziomu nikt się tym nie interesował.
taniej chyba wyjdzie kupić 4 polarisy 10 i wydajność większa ;-)
Ani tanie, ani wydajne, ani już "nowoczesne".
Już nawet 980Ti da rade wyrwać za 2,5k sztukę albo nawet 2xNano wychodzi taniej.
Ba za różnice cenową można nawet zainwestować w LC do 2tytanów.
Swoją drogą czy następująca kalkulacja Waszym zdaniem jest słuszna:
Jeżeli proces technologiczny ma się teraz zmniejszyć w przypadku AMD o 50% (28->14nm) to w rdzeniu o tych samych rozmiarach można zakuć 4x więcej elektroniki (skala podobieństwa kwadratowa jak to w 2D) czyli wzrost wydajności może być na poziomie tej 4-krotności? Proszę poprawić mnie w tych obliczeniach, uwzględnić detale oraz straty energii. Tylko proszę o wyrozumiałość by mi tu czerwono-zielonych iskier nie przybyło.