Decyzja producenta wpisuje się w dłuższą strategię redukcji kosztów i zdolności produkcyjnych.
Nośniki SSD stopniowo wypierają z rynku dyski HDD, więc producenci muszą dostosować się do wymagań rynku. Ostatnio firma Seagate zdecydowała zamknąć jedną ze swoich największych fabryk dysków twardych i znacznie zmniejszyć zdolności produkcyjne.
Mowa o fabryce w mieście Suzhou położonym we wschodnich Chinach, która zajmowała się produkcją dysków twardych – obiekt ten ma powierzchnię około 102 tys. m² i trafił do firmy Seagate po przejęciu firmy Maxtor w 2006 roku. Jeszcze nie wiadomo jeszcze co się stanie z tak dużym zakładem, ale jego zamkniecie wiąże się ze zwolnieniem około 2200 pracowników. W posiadaniu producenta są jeszcze dwie fabryki dysków – jedna z nich znajduje się w Wuxi (Chiny) i ma powierzchnię 65 tys. m², a druga jest w Korat (Tajlandia) i ma powierzchnię 164 tys. m².
Działania firmy Seagate wpisują się w dłuższą strategię redukcji kosztów i zdolności produkcyjnych. W ubiegłym roku producent zwolnił z różnych miejsc około 8000 pracowników i zmniejszył zdolności produkcyjne z 55-60 mln do 35-40 mln dysków na kwartał. Warto bowiem zauważyć, że ogólna sprzedaż dysków twardych stopniowo spada, ale ich pojemność systematycznie wzrasta (zwłaszcza modeli do profesjonalnych zastosowań). W rezultacie producent wytwarza mniej dysków, ale już niekoniecznie mniej głowic czy talerzy.
Źródło: AnandTech, Wikipedia (foto)
Komentarze
16nie będzie pakowania na siłe dysków HDD 5400 rpm
Ja natomiast mam zapchane 2 x HDD 5TB, 2 x 3TB HDD, 2 x 1.5TB HDD, ok 300 BD-R i około 2000 DVD-R.
Czas startu komputera nie jest dla mnie ważny.
W tym czasie idę do kuchni po kawę (np.)
Dodam jeszcze, że lubię zagrać, a nowe gry trochę zajmują. Teraz dokupiłem sobie SSD 250 GB na system i myślę, że wystarczy.
pamięci poszły w górę
pewnie i hdd też podskoczą wyżej
ssd jakoś nie tanieją,przynajmniej te na MLC